Nechat firmy zkapat? Nechci být arbitrem přežití, řekl Havlíček v online debatě

  • 65
Vicepremiér a ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček odmítl názor, že by stát měl nechat během koronavirové pandemie firmy zbankrotovat bez pomoci a pročistit tak trh. „Někdo říká: nechte podniky zkapat a makroekonomicky vám to nakonec bude stejně vycházet. S tím nesouhlasím,“ řekl v online debatě na iDNES.cz.

Ministr Havlíček odmítl názor, že plošná podpora firem by byla pouhým plýtváním peněz. „Někdo říká, že se prošustrovalo 200 miliard. To je nesmysl, zachránili jsme firmy, střední stav. Peníze, které dáváme, pomohou přežít nejkritičtější dobu,“ uvedl.

„Ano, pomůžeme i firmám, které by skončily tak jako tak, ale já nechci být arbitrem toho, kdo přežije. To nechme na dobu příští, kdy si to firmy na trhu mezi sebou rozdají, ale ne na dobu, kdy je zavřená ekonomika,“ dodal.

Politická podpora pro pomoc Smartwings nebyla

Řeč v diskusi přišla i na záchranu aerolinek Smartwings. Podle Havlíčka skončí firmě ochrana před věřiteli během listopadu, spolehnout se však bude muset jen na své akcionáře, záruční program a jednání s bankami.

„Byl jsem původně toho názoru, ne s ohledem na akcionářskou strukturu, ale vzhledem k tomu, že jde o jediného takovéhoto dopravce u nás a podobné firmy jsou v jiných zemích podporovány, že bychom jim měli pomoci. Politická vůle k tomu nebyla, zpolitizovalo se to a já to musím respektovat,“ vysvětlil místopředseda vlády.

„Smartwings moc nesleduji, ale přeji jim, aby to dopadlo dobře,“ shrnul.

Skandinávskou cestou

Investovat a přestavovat strukturu české ekonomiky je podle vicepremiéra nutné i během koronavirové pandemie. „Covid pomine, ale my nemůžeme rezignovat na investice do technologií v průmyslu, digitalizace, vědy nebo výzkumu,“ řekl v online debatě.

„Čekají nás obrovské výzvy, dáváme je i do připravovaného plánu obnovy, který je základem pro čerpání 180 miliard korun z EU. Chceme je alokovat do infrastruktury, vědy, zdravotnictví, trhu práce i digitalizace,“ dodal ministr.

Podle něj chce Česko jít stejnou cestou jako skandinávské státy. „Naše středně velká země musí být postavena na něčem specifickém, ne kvantitě, ale na tom, že chceme vydělávat. Nevyvářet levné, ale kvalitní výrobky,“ upřesnil Karel Havlíček.

Předpovídat celkový propade ekonomiky pro letošní rok ministr vzhledem k velké podzimní nejistotě nechtěl. „Konkrétní čísla bych teď neprognózoval. Pokud tato opatření dohrajeme jen do začátku listopadu, pak si troufám tvrdit, že i celý rok dohrajeme dobře,“ konstatoval. S největší pravděpodobností bude zadlužení na konci roku nižší, než bylo v roce 2013, zhruba okolo 40 procent HDP.

Restriktivní opatření, která v současné době platí, nepovažuje ministr za lockdown. „Ten byl na jaře, kdy jsme zavřeli, služby, téměř celý maloobchod, nefungoval průmysl,“ dodal.

Mezi nejnovějšími programy představené ministrem Havlíčkem patří pomoc zavřeným restauracím či sportovištím v podobě padesátiprocentní slevy na nájemné nebo dotace pro provozovatele autobusové zájezdové dopravy.

Jedním ze zdrojů, které mohou při koronavirové obnově ekonomiky posloužit, je i 182 miliard korun z evropského záchranného fondu. Ministerstvo průmyslu už představilo Národní plán obnovy, z něhož vyplývá, že dvě třetiny z této částky půjdou do oblasti dopravní infrastruktury či na boj s klimatickou změnou.

Pořadatelem online debaty je Mafra Events, generálním partnerem je společnost ČEZ, a.s.