Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hazard dá obcím dobrovolně miliardu, kterou „omylem“ škrtli poslanci

  18:28aktualizováno  18:49
Chyba poslanců při hlasování o pravidlech pro hazard sebrala obcím téměř 2 miliardy korun, které měly v příštím roce dostat v poplatcích za každý hrací automat. Klíčový hráč v tomto odvětví hazardu, Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů, nyní slibuje, že "kiks" poslanců nevyužije a poplatky obcím dobrovolně zaplatí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Martin MrázMF DNES

Minimálně jedna miliarda by tak mohla v příštím roce obcím přitéci. Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů má podíl na trhu 54 procent.

"SPELOS prohlašuje, že bude obcím dobrovolně hradit místní poplatky z provozovaných výherních hracích přístrojů, interaktivních videoloterních terminálů a lokálních loterních systémů v intencích navržené úpravy zákona o místních poplatcích," informovali iDNES.cz výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň a tisková mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.

Poslanci přetvořili vládou nachystaná pravidla pro hazard při schvalování daňové reformy. Přerozdělili odvody z hazardu tak, aby třetinu dostávaly obce, třetinu ministerstvo školství a třetina zůstala loterijním společnostem, které by samy určovaly, komu z neziskového sektoru či ze sportovních klubů peníze pošlou (více zde).

Rozhodla o tom hlasovací koalice složená z ODS, ČSSD, KSČM, tří poslanců Věcí veřejných a několika nezařazených poslanců. Přehled o jmenovitém hlasování poslanců najdete pod tímto odkazem.

Zařídil to pozměňovací návrh poslance Babáka

Kromě toho ministerstvo financí zjistilo, že "poslanecká tvořivost" způsobila, že byly zcela zrušeny poplatky za hrací automaty, které dostávaly obce - 20 tisíc za každý automat. A měli je dostávat i za videoloterijní terminály. Podle financí to zavinil pozměňovací návrh poslance Michala Babáka z Věcí veřejných. Poslanec tvrdí, že to není pravda.

"Je to taková strašlivá hrůza, že chceme udělat vše pro to, abychom to spravili. Nedá se to ale udělat žádnou rychlou novelou. Jediný způsob je, pokusit se přesvědčit senátory, aby ten návrh nezamítli, ale opravili," řekl iDNES.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

Zástupce provozovatelů hracích automatů Petr Vrzáň se ohradil proti tomu, že by za vadným hlasováním poslanců stáli provozovatelé hazardu.

"Konstatujeme, že jsme nikdy nerozporovali místní poplatky, které obcím patří. Současně se důrazně ohrazujeme proti kritice, že za touto chybou stojí loterijní společnosti," uvedl Vrzáň. Právě proto dal nyní Spelos veřejný slib, že bude poplatky obcím v příštím roce hradit, i když politici své hlasování neopraví a obce by tak mohly v příštím roce přijít o 1,9 miliardy korun.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz