Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hazardní firmy budou odvádět pětinu ze zisku, stát tak vydělá dvě miliardy

  3:01aktualizováno  3:01
Provozovatelé heren a sázkových kanceláří by mohli ztratit jednu z mnoha svých výhod. Část hazardního průmyslu se dohodla s poslanci na kompromisu loterijního zákona - výše odvodů ze zisku by měla být jednotná pro všechny společnosti. Odváděly by dvacet procent a stát by tak mohl vybrat až o dvě miliardy víc než dosud.
Hazardní firmy navíc budou muset na svých internetových stránkách zveřejnit, komu a kolik peněz poskytly. Ilustrační foto

Hazardní firmy navíc budou muset na svých internetových stránkách zveřejnit, komu a kolik peněz poskytly. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poslanci zodpovědní za loterie se před dvěma týdny sešli s představiteli Sazky, Tipsportu, Asociace kasin a dalších zástupců hazardní branže, aby projednali budoucí podobu loterijního zákona. Podle předsedy rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS) se nakonec dohodli na sjednocení odvodů na jednotnou míru 20 procent. Čtvrtina z peněz půjde od kasy obcím, na jejichž území firmy hazard provozují.

Společnosti podnikající v loterii a hazardu totiž státu neodvádějí daně. Místo toho platí šest až dvacet procent na veřejně prospěšné účely (VPÚ). To má za následek umělé štěpení firem za účelem minimalizace odvodů.

Hazardní firmy navíc budou muset na svých internetových stránkách zveřejnit, komu a kolik peněz poskytly. Dosud totiž peníze končily často na účtech neprůhledných sdružení a o veřejně prospěšném účelu jejich využití šlo minimálně pochybovat.

Odpůrci hazardu považují zvýšení odvodu za nedostatečné a volají po klasickém zdanění. Při zneužití by firmám totiž nehrozily žádné sankce. "Peníze na VPÚ musí jít přes státní rozpočet, protože takhle to slouží k uplácení," vysvětlil poslanec a bojovník proti hazardu Josef Novotný (VV). Po zaplacení čtvrtiny odvodů na VPÚ obci si totiž firmy budou moci samy rozhodnout, mezi koho peníze přerozdělí. Často si tak kupují vliv u významných sportovních a kulturních organizací nebo politiků.

Hlavní změny zákona

1. Sjednocení odvodů na veřejně prospěšné účely (VPÚ) na 20 % (dosud 6 až 20 % podle zisku).
2. Čtvrtina z odvodů na VPÚ půjde obcím, kde firmy hazard provozují.
3. Firmy budou muset na webu zveřejnit, komu peníze odvedly a jakým způsobem byly využity.
4. Obce získají vyšší pravomoci regulovat hazard.
5. Zákaz provozování a reklamy internetového kurzového sázení firmám, které nemají sídlo v ČR.
6. Poker bude definován jako hazard.

Zdanění hazardu je dokonce součástí koaličního prohlášení a na ministerstvu financí už pracují na příslušné legislativě. Podle náměstka pro daně Ladislava Minčiče bude návrh představen v únoru.

Nejpravděpodobnější z variant je, že hazard bude zdaněn kombinovanou metodou. "Společnosti zaplatí částku, která se bude skládat ze dvou komponent. Jedna se bude odvíjet například z přijatých sázek, bez ohledu na to, jak jinak firma hospodaří. Druhá bude záležet na jejím hospodaření. Tam může být dosaženo kladného výsledku a v tom případě bude odvedena i daň. Nebo tam bude nula nebo i ztráta," vysvětlil Minčič. Podle něj by zdanění mohlo nabýt účinnosti nejpozději v roce 2013.

Zákaz internetového sázení pro zahraniční firmy

Představitelé hazardu se dosud sjednocení odvodů na VPÚ bránili. Argumentovali, že pro menší firmy by to mohlo být likvidační a celkově by z hazardu odešlo na VPÚ méně peněz.

Poslanci proto na oplátku v novele loterijního zákona počítají se zákazem takzvaného "černého hazardu". Tak nazývají představitelé loterijního průmyslu například provozovatele internetového sázení se sídlem v zahraničí, kteří nemají licenci v České republice a berou jim tak část zisků.

Kolik se vyplatí na veřejně prospěšné účely
v milionech Kč příjmy odvody na VPÚ
Videoloterijní automaty 12 316 1 486
Výherní automaty 12 153 677
Loterie 3 666 719
Kurzové sázky 2 603 288
Kasina 1 715 143
Bingo 8 0,5

"Provozovat hry tu bude moct jen ten, kdo má sídlo v České republice, licenci od českého státu. Provideři pak budou mít za úkol nepustit naše hráče přes svůj server do zahraničních heren," vysvětlil Suchánek. Zahraniční provozovatelé by rovněž neměli mít možnost zadávat v Česku reklamu.

Otázkou zůstává, zda takové omezení bude účinné. "Stát by musel zablokovat nejen sázkové servery, ale i například stránky klubu Real Madrid či Eurosport a stovky či tisíce dalších, protože se na nich nacházejí přímé odkazy na stránky sázkových kanceláří," upozornil mluvčí sázkové společnosti bwin Ondřej Schmidt. Novela by navíc měla přinést mnohem více pravomocí obcím. Ty budou moci na svém území vyhláškou hazard úplně zakázat.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Nejluxusnější hotel na českých horách? Miliardář chce stavět ve Špindlu

Sjezdovka nad Špindlerovým Mlýnem

Miliardář a průmyslník Michal Korecký plánuje v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn výstavbu...

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

Končí další vysoký státní úředník, ředitelka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová v úterý prostřednictvím své mluvčí oznámila...

Najdete na iDNES.cz