Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hazardní firmy budou odvádět pětinu ze zisku, stát tak vydělá dvě miliardy

  3:01aktualizováno  3:01
Provozovatelé heren a sázkových kanceláří by mohli ztratit jednu z mnoha svých výhod. Část hazardního průmyslu se dohodla s poslanci na kompromisu loterijního zákona - výše odvodů ze zisku by měla být jednotná pro všechny společnosti. Odváděly by dvacet procent a stát by tak mohl vybrat až o dvě miliardy víc než dosud.
Hazardní firmy navíc budou muset na svých internetových stránkách zveřejnit, komu a kolik peněz poskytly. Ilustrační foto

Hazardní firmy navíc budou muset na svých internetových stránkách zveřejnit, komu a kolik peněz poskytly. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poslanci zodpovědní za loterie se před dvěma týdny sešli s představiteli Sazky, Tipsportu, Asociace kasin a dalších zástupců hazardní branže, aby projednali budoucí podobu loterijního zákona. Podle předsedy rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS) se nakonec dohodli na sjednocení odvodů na jednotnou míru 20 procent. Čtvrtina z peněz půjde od kasy obcím, na jejichž území firmy hazard provozují.

Společnosti podnikající v loterii a hazardu totiž státu neodvádějí daně. Místo toho platí šest až dvacet procent na veřejně prospěšné účely (VPÚ). To má za následek umělé štěpení firem za účelem minimalizace odvodů.

Hazardní firmy navíc budou muset na svých internetových stránkách zveřejnit, komu a kolik peněz poskytly. Dosud totiž peníze končily často na účtech neprůhledných sdružení a o veřejně prospěšném účelu jejich využití šlo minimálně pochybovat.

Odpůrci hazardu považují zvýšení odvodu za nedostatečné a volají po klasickém zdanění. Při zneužití by firmám totiž nehrozily žádné sankce. "Peníze na VPÚ musí jít přes státní rozpočet, protože takhle to slouží k uplácení," vysvětlil poslanec a bojovník proti hazardu Josef Novotný (VV). Po zaplacení čtvrtiny odvodů na VPÚ obci si totiž firmy budou moci samy rozhodnout, mezi koho peníze přerozdělí. Často si tak kupují vliv u významných sportovních a kulturních organizací nebo politiků.

Hlavní změny zákona

1. Sjednocení odvodů na veřejně prospěšné účely (VPÚ) na 20 % (dosud 6 až 20 % podle zisku).
2. Čtvrtina z odvodů na VPÚ půjde obcím, kde firmy hazard provozují.
3. Firmy budou muset na webu zveřejnit, komu peníze odvedly a jakým způsobem byly využity.
4. Obce získají vyšší pravomoci regulovat hazard.
5. Zákaz provozování a reklamy internetového kurzového sázení firmám, které nemají sídlo v ČR.
6. Poker bude definován jako hazard.

Zdanění hazardu je dokonce součástí koaličního prohlášení a na ministerstvu financí už pracují na příslušné legislativě. Podle náměstka pro daně Ladislava Minčiče bude návrh představen v únoru.

Nejpravděpodobnější z variant je, že hazard bude zdaněn kombinovanou metodou. "Společnosti zaplatí částku, která se bude skládat ze dvou komponent. Jedna se bude odvíjet například z přijatých sázek, bez ohledu na to, jak jinak firma hospodaří. Druhá bude záležet na jejím hospodaření. Tam může být dosaženo kladného výsledku a v tom případě bude odvedena i daň. Nebo tam bude nula nebo i ztráta," vysvětlil Minčič. Podle něj by zdanění mohlo nabýt účinnosti nejpozději v roce 2013.

Zákaz internetového sázení pro zahraniční firmy

Představitelé hazardu se dosud sjednocení odvodů na VPÚ bránili. Argumentovali, že pro menší firmy by to mohlo být likvidační a celkově by z hazardu odešlo na VPÚ méně peněz.

Poslanci proto na oplátku v novele loterijního zákona počítají se zákazem takzvaného "černého hazardu". Tak nazývají představitelé loterijního průmyslu například provozovatele internetového sázení se sídlem v zahraničí, kteří nemají licenci v České republice a berou jim tak část zisků.

Kolik se vyplatí na veřejně prospěšné účely
v milionech Kč příjmy odvody na VPÚ
Videoloterijní automaty 12 316 1 486
Výherní automaty 12 153 677
Loterie 3 666 719
Kurzové sázky 2 603 288
Kasina 1 715 143
Bingo 8 0,5

"Provozovat hry tu bude moct jen ten, kdo má sídlo v České republice, licenci od českého státu. Provideři pak budou mít za úkol nepustit naše hráče přes svůj server do zahraničních heren," vysvětlil Suchánek. Zahraniční provozovatelé by rovněž neměli mít možnost zadávat v Česku reklamu.

Otázkou zůstává, zda takové omezení bude účinné. "Stát by musel zablokovat nejen sázkové servery, ale i například stránky klubu Real Madrid či Eurosport a stovky či tisíce dalších, protože se na nich nacházejí přímé odkazy na stránky sázkových kanceláří," upozornil mluvčí sázkové společnosti bwin Ondřej Schmidt. Novela by navíc měla přinést mnohem více pravomocí obcím. Ty budou moci na svém území vyhláškou hazard úplně zakázat.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Kaufland nabízel falšovaný kečup, měl o třicet procent méně rajčat

Kečup

Přes třicet procent rajčat oproti informaci na obalu chybělo v pasterovaném ostrém kečupu značky K-Classic, který...

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Najdete na iDNES.cz