Hazardu skončí daňové prázdniny, systém se má zprůhlednit

  3:22aktualizováno  3:22
Ročně Češi v hazardních hrách "protočí" kolem 130 miliard korun. Hazardní společnosti ale jako jediní neodvádějí nic do státního rozpočtu, což se pochopitelně nelíbí ministerstvu financí. Úřad chce současný systém změnit, protože peníze často mizí v neprůhledných institucích.
Nad odvody neexistuje prakticky žádná kontrola a peníze často putují přes podezřelá občanská sdružení zpátky k provozovatelům hazardu. Ilustračné foto.

Nad odvody neexistuje prakticky žádná kontrola a peníze často putují přes podezřelá občanská sdružení zpátky k provozovatelům hazardu. Ilustračné foto. | foto: Profimedia.cz

Provozovatelé heren, kasin a jiných sázek musí po vyplacení výher odvést ze zbylé částky místo daní šest až dvacet procent na veřejně prospěšné účely. Loni tak šlo na prospěšnou činnost 3,36 miliardy korun. Organizace si sice mohou u hazardních společností o "veřejně prospěšné" peníze požádat, ale kam prostředky poputují, záleží v konečném důsledku pouze na hazardnících samých.

Nad odvody neexistuje prakticky žádná kontrola a peníze často putují přes podezřelá občanská sdružení zpátky k provozovatelům hazardu. V minulosti se navíc skrze odvody často financovaly aktivity politiků nebo jejich blízkých.

Tuto černou díru chce nyní ministerstvo financí zasypat a hazard zdanit jako každý normální byznys. Úředníci připravují nový loterijní zákon, z kterého by měla být otázka financí zcela vyňata. Podle náměstka ministerstva financí Tomáše Zídka přejdou odvody hazardních firem pod daňové zákony a budou tak podléhat běžné kontrole ze strany finančních úřadů.

"V loterijním zákoně nastavíme limity hazardu, definice hazardu, licenční systémy, povolovací systémy, dozorové systémy, ale ne finance. Ty patří pod daňový úsek a tam jsou odborníci, kteří ať navrhnou, jak zdanit hazard jako každý jiný byznys v tomto státě," řekl MF DNES Zídek. Podle něj by změny mohly začít platit od ledna 2013.

Příručky pro ukrajinské dělníky

Zdanění hazardu má zabránit zneužívání současného systému. Podle platné legislativy může totiž ministerstvo požadovat pouze předběžný seznam příjemců peněz.

Prostředky tak končí v lepším případě v četných mysliveckých sdruženích, golfových klubech nebo v rozpočtech obcí s benevolentním pohledem na kasina. V horším případě třeba na tisk podezřelé příručky za 400 korun za kus pro 80 tisíc ukrajinských dělníků, kterou nikdo nikdy neviděl.

Ministerstvo proto poslední dva roky zveřejňuje seznam dárců a příjemců. Podle Zídka je tak zajištěna alespoň veřejná kontrola.

Na seznamu se vyskytuje množství nadací, nadačních fondů a občanských sdružení. Část z nich tvoří známé neziskové organizace, jejichž činnost a hospodaření není problém ověřit. Milionové částky však spolknou i subjekty, o kterých nikdo nikdy neslyšel.

Kontrola hospodaření příjemců odvodů není jednoduchá, a to i přesto, že nadace a nadační fondy mají – co se týče zveřejňování výročních zpráv a účetních uzávěrek – stejné povinnosti jako běžné firmy. Zákon pouze stanovuje povinnost informace dodat a zveřejnit. Neřeší už sankce v případě, že nadace svou povinnost nesplní.

Zjistit osud peněz je v praxi mnohdy nemožné, protože některé z nadací nezveřejnily své účetní závěrky už několik let. Ještě tristnější je situace v oblasti občanských sdružení. Ta se musí pouze registrovat na ministerstvu vnitra a o svých finančních záležitostech nebo členech nemusí zveřejňovat vůbec nic.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

ANALÝZA: Firmy se připravují na horší časy. Zvyšují investice do robotů

Lisovna v nošovické továrně Hyundai

Statistici ve středu zveřejnili čerstvé údaje, jak se ve třetím čtvrtletí dařilo ekonomice v Německu i Česku. Není to...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Najdete na iDNES.cz