Kraj odmítl stavební firmu. Jste příliš levní, vzkázal jim

  11:05aktualizováno  11:05
Stavební firma z Hranic doplatila na to, že nabídla kraji stavbu silnice za příliš nízkou cenu. Protože za stavbu, jejíž rozpočet byl sedmdesát milionů, chtěla jen poloviční cenu, kraj nabídku z výběrového řízení vyřadil.

Hejtman Martin Netolický oznámil, že kraj od podezřele levného dodavatele postavit silnici nechce. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Důvod, proč se společnost PB SCOM nemůže ucházet o zakázku na stavbu krajské silnice, vedení firmy překvapil. "Cena je příliš nízká,“ stojí ve zdůvodnění, které jí kraj odeslal tento týden.

"Komise se rozhodla nabídku z výběrového řízení vyřadit, společnost nabídla téměř poloviční cenu oproti plánovanému rozpočtu sedmdesáti dvou milionů,“ potvrdil vyřazení nabídky hejtman Martin Netolický.

Přestože ve veřejných zakázkách má být cena rozhodujícím kritériem, pro moravskou stavební společnost z Hranic byla nakonec nabídnutá cena 38 milionů překážkou pokračovat v soutěži. Podle hejtmana totiž u tak nízké ceny hrozí riziko, že si firma bude chtít "přivydělat“ účtováním víceprací.

Silnici Polička - křižovatka na Sebranice tak bude stavět firma M-Silnice,která nabídla o šest milionů korun vyšší cenu a kraj jí dal přednost.

Jenomže firma PB SCOM má na svých stránkách desítky úspěšně dokončených staveb, a to i pro města nebo státní firmy. A nikdo z oslovených zadavatelů, pro které firma stavěla, si na „hochštaplerské“ praktiky nestěžoval.

"S firmou PB SCOM jsme neměli žádné problémy. Uvedená společnost nám ani neúčtovala v průběhu realizace vícepráce nebo něco podobného,“ uvedla například mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle ředitele PB SCOM Jiřího Pavlištíka jde o účelové vyřazení, aby se do krajských zakázek nedostala cizí firma. "Účtování víceprací není naše politika, i když se jim někdy nelze vyhnout. Ale v takovém případě jde jen o vícepráce doložené a uznané zadavatelem. Podle mě kraj tak dlouho hledal důvod, jak nás vyřadit, až ho našel,“ řekl Pavlištík.

Že si jeho firma přidané práce nevymýšlí, potvrdila i vedoucí oddělení investic v Hranici Dagmar Čabalová. Pro město firma PB SCOM stavěla hned několikrát.

"S firmou máme zkušenosti jako s každou jinou, jde o běžného dodavatele staveb. Pokud se u nich někdy vyskytly vícepráce, uznali jsme je, protože se objevily až v průběhu stavby,“ řekla.

Kraj nemusí zajímat, kolik firma vydělá

Vedení kraje však trvá na tom, že za podezřelou cenu odmítá zakázku zadat. "Hodnotící komise konstatovala, že za tuto cenu není možné danou stavební akci realizovat v řádné kvalitě a péči a s plněním všech technických požadavků,“ uvedl mluvčí kraje Jakub Rychtecký.

Jenomže kraj vůbec nemusí zajímat, zda a kolik na stavbě firma vydělá. PB SCOM údajně stejně levně stavěl i v Hranicích. "Rekonstrukci centrální zóny vysloveně podsekli s cenou, myslím, že na tom nic nemohli vydělat, ale stavbu řádně předali,“uvedla Čabalová.

Ředitel Pavlišťík to zdůvodňuje tím, že jeho firma dokáže razantně snižovat náklady právě tím, že dělá velké objemy zakázek, byť jsou některé z nich na hranici rentability.

Teď zvažuje, zdali se proti vyřazení ohradit. "Co nám zbývá? Jedině soud, ten ale stojí další energii, čas a peníze,“ řekl.

Kvůli neověřenému podezření teď půjde na stavbu silnice z veřejných peněz o šest milionů korun více, než byla nejnižší nabídka. "Úředníci z komise mi opakovaně potvrdili, že vyřazení nabídky je oprávněné,“ dodal hejtman Netolický.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Virtuální zrcadlo, kdo je nejkrásnější? Technologie mění online nákup oblečení

Rtěnku, brýle i šperky je možné si v e-shopu virtuálně vyzkoušet na vlastním...

Obchody specializující se na prodej na internetu stále usilovněji vymýšlejí, jak překonat základní nevýhodu proti...

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...

V Praze začalo Čínské investiční fórum. Mezi stovkami hostů je i šéf CITIC

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Na Pražském začala další velká událost, která má propojit český a čínský byznys. Dvoudenní investiční fórum hostí přes...Najdete na iDNES.cz