Kraj odmítl stavební firmu. Jste příliš levní, vzkázal jim

  11:05aktualizováno  11:05
Stavební firma z Hranic doplatila na to, že nabídla kraji stavbu silnice za příliš nízkou cenu. Protože za stavbu, jejíž rozpočet byl sedmdesát milionů, chtěla jen poloviční cenu, kraj nabídku z výběrového řízení vyřadil.

Hejtman Martin Netolický oznámil, že kraj od podezřele levného dodavatele postavit silnici nechce. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Důvod, proč se společnost PB SCOM nemůže ucházet o zakázku na stavbu krajské silnice, vedení firmy překvapil. "Cena je příliš nízká,“ stojí ve zdůvodnění, které jí kraj odeslal tento týden.

"Komise se rozhodla nabídku z výběrového řízení vyřadit, společnost nabídla téměř poloviční cenu oproti plánovanému rozpočtu sedmdesáti dvou milionů,“ potvrdil vyřazení nabídky hejtman Martin Netolický.

Přestože ve veřejných zakázkách má být cena rozhodujícím kritériem, pro moravskou stavební společnost z Hranic byla nakonec nabídnutá cena 38 milionů překážkou pokračovat v soutěži. Podle hejtmana totiž u tak nízké ceny hrozí riziko, že si firma bude chtít "přivydělat“ účtováním víceprací.

Silnici Polička - křižovatka na Sebranice tak bude stavět firma M-Silnice,která nabídla o šest milionů korun vyšší cenu a kraj jí dal přednost.

Jenomže firma PB SCOM má na svých stránkách desítky úspěšně dokončených staveb, a to i pro města nebo státní firmy. A nikdo z oslovených zadavatelů, pro které firma stavěla, si na „hochštaplerské“ praktiky nestěžoval.

"S firmou PB SCOM jsme neměli žádné problémy. Uvedená společnost nám ani neúčtovala v průběhu realizace vícepráce nebo něco podobného,“ uvedla například mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Podle ředitele PB SCOM Jiřího Pavlištíka jde o účelové vyřazení, aby se do krajských zakázek nedostala cizí firma. "Účtování víceprací není naše politika, i když se jim někdy nelze vyhnout. Ale v takovém případě jde jen o vícepráce doložené a uznané zadavatelem. Podle mě kraj tak dlouho hledal důvod, jak nás vyřadit, až ho našel,“ řekl Pavlištík.

Že si jeho firma přidané práce nevymýšlí, potvrdila i vedoucí oddělení investic v Hranici Dagmar Čabalová. Pro město firma PB SCOM stavěla hned několikrát.

"S firmou máme zkušenosti jako s každou jinou, jde o běžného dodavatele staveb. Pokud se u nich někdy vyskytly vícepráce, uznali jsme je, protože se objevily až v průběhu stavby,“ řekla.

Kraj nemusí zajímat, kolik firma vydělá

Vedení kraje však trvá na tom, že za podezřelou cenu odmítá zakázku zadat. "Hodnotící komise konstatovala, že za tuto cenu není možné danou stavební akci realizovat v řádné kvalitě a péči a s plněním všech technických požadavků,“ uvedl mluvčí kraje Jakub Rychtecký.

Jenomže kraj vůbec nemusí zajímat, zda a kolik na stavbě firma vydělá. PB SCOM údajně stejně levně stavěl i v Hranicích. "Rekonstrukci centrální zóny vysloveně podsekli s cenou, myslím, že na tom nic nemohli vydělat, ale stavbu řádně předali,“uvedla Čabalová.

Ředitel Pavlišťík to zdůvodňuje tím, že jeho firma dokáže razantně snižovat náklady právě tím, že dělá velké objemy zakázek, byť jsou některé z nich na hranici rentability.

Teď zvažuje, zdali se proti vyřazení ohradit. "Co nám zbývá? Jedině soud, ten ale stojí další energii, čas a peníze,“ řekl.

Kvůli neověřenému podezření teď půjde na stavbu silnice z veřejných peněz o šest milionů korun více, než byla nejnižší nabídka. "Úředníci z komise mi opakovaně potvrdili, že vyřazení nabídky je oprávněné,“ dodal hejtman Netolický.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Najdete na iDNES.cz