Historie Harvardského průmyslového holdingu

ROZMACH: V listopadu 1991 zakládá Viktor Kožený první kuponové fondy a rozjíždí velkou reklamní kampaň postavenou "na jistotě desetinásobku". Kožený přilákal asi osm set tisíc lidí. Těm, kteří chtěli, vyplatil za kuponovou knížku deset tisíc korun, ostatním v dalších letech vyplácel výnos až pětadvacet procent za rok.
PŘEMĚNA: Na jaře roku 1996, před novelou zákona zpřísňující dohled nad investičními společnostmi, se fondy přeměňují na Harvardský průmyslový holding. Byla podána žaloba pro nezákonnost této přeměny, pak ji však žalující strana bez udání důvodu stáhla, ač se pro ni spor vyvíjel dobře. Cena akcií holdingu klesá, dividendy se nevyplácejí.

LIKVIDACE: V srpnu 1997 schválila valná hromada likvidaci holdingu, likvidátorem se stal předseda představenstva Boris Vostrý. Na konci roku vyhlásil soutěž na prodej majetku holdingu, jehož účetní hodnota byla necelých dvacet miliard korun. Podmínkou bylo složení 500 milionů korun. Soutěž vyhrála firma Viktora Koženého Harvard Capital Management (Worldwide) s nabídkou 10,5 miliardy korun. Kožený zaplatil dvěma směnkami s dobou splatnosti dva roky.

SPORY: V srpnu 1999 jmenoval soud likvidátorem Zdeňka Častorála, do obchodního rejstříku byl však zapsán až 15. prosince loňského roku. Velcí akcionáři ho totiž odmítali uznat. Na konci roku 1999 zvolili místo Borise Vostrého, který odstoupil, likvidátorem Michala Pacovského.

KONEC LIKVIDACE? V prosinci 2000 valná hromada ruší likvidaci, což soudně napadají malí akcionáři. Zdeněk Častorál - soudem jmenovaný likvidátor - bez úspěchu vyzývá představenstvo, aby mu předložilo veškeré dokumenty o společnosti. Podává trestní oznámení na představenstvo holdingu. V polovině ledna letošního roku se koná další valná hromada, která likvidaci potvrzuje. Sídlo holdingu se stěhuje z Prahy do Škroupovy ulice 957 v Hradci Králové. Sdružení malých akcionářů opět zpochybňuje platnost valné hromady.