Hlava, nebo internet? Obojí je užitečné

Je lepší používat při investičním rozhodování internet, anebo vlastní hlavu? Někdo nedá dopustit na moderní informační technologie, jiný dává přednost tužce, papíru a kalkulačce. Který z obou přístupů je lepší? Na první pohled se může zdát, že odpověď je triviální.

Vždyť pokud jde o čas potřebný ke shromáždění a k setřídění informací o podílových fondech, akciích a jiných typech investic, nelze srovnávat výkon počítače napojeného na internet s poznámkovým bločkem a štůskem reklamních prospektů.

O ošoupaných podrážkách, které shromažďování papírových materiálů o investičních produktech nutně doprovázejí, ani nemluvě. Zkuste si obejít pár bank jen za účelem zjištění aktuálních úrokových sazeb.

Snadno zjistíte, že podobná průzkumná činnost vás bude stát tolik času, že se vlastně nevyplatí, zejména bydlíte-li ve velkém městě. Ještě větší výhodu má internet, zajímáte-li se o podílové fondy nebo dokonce o jednotlivé akcie.

Zde má uživatel internetu k dispozici téměř stejně kvalitní informace jako profesionální investor - a zadarmo! Anglicky mluvící uživatelé jsou ve výhodě, ale i český investor bez jazykové výbavy si dnes již může vybrat z celé série tuzemských finančních serverů.

A právě v tomto bodě tkví velké nebezpečí internetu v oblasti finančních informací. Laik má přístup k informacím na profesionální úrovni, ale často s nimi neumí profesionálně zacházet. Chybějí mu odborné znalosti a zkušenosti, zhusta není schopen rozlišit mezi důležitými informacemi a bezvýznamnou "vatou", které je hodně i na těch nejlepších serverech.

Konkrétní příklad: velmi oblíbené jsou tabulky výkonnosti podílových fondů. Amatérský investor vidí fond, který během minulých dvanácti měsíců posílil o třicet procent. "Chci investovat do fondu, který vydělává třicet procent ročně," pomyslí si.

Profesionál by si na jeho místě položil otázku: "Co je příčinou této mimořádné výkonnosti? Šlo o jednorázovou anomálii, anebo lze očekávat ještě nějaký růstový potenciál?" Samozřejmě, že i profesionálové se mýlí, dokonce velmi často.

Na rozdíl od amatérských investorů se však zpravidla nedopouštějí zbytečných hrubých chyb. Vědí, že musí používat jak informace, tak vlastní hlavu k jejich vyhodnocení. Profesionálové vědí, že údaje o historické výkonnosti jsou ve většině případů pouhou neužitečnou "vatou".

Naštěstí pro amatéry nejsou základy investiční teorie nijak zvlášť komplikované. Základní poučky rozumného zacházení s penězi se vejdou na jednu stránku papíru. Pochopit jejich princip je zcela v rámci možností průměrně inteligentního člověka.

V této oblasti již existuje česká populárně vzdělávací literatura a i některé finanční servery obsahují vzdělávací a poradenské moduly. Český amatérský investor má k dispozici jak informace, tak návod, jak s nimi zacházet. A to je rozhodně dobrá zpráva.

Autor je finanční analytik