Hledám cesty, jak snížit ceny

  • 4
Petr Kousal - rodák z Prostějova, který zastupoval České dráhy v Rakousku a Itálii, kde pro ně ročně utržil okolo miliardy korun - ještě nemá na horkém křesle generálního ředitele tuzemské železnice podepsanou pracovní smlouvu.

Vy jste nastupoval do funkce s prohlášením, že zeštíhlíte generální ředitelství, nechcete zvyšovat jízdné a naplníte vlaky. Jak to uděláte?

Musíte si uvědomit, že jsem tu asi šest pracovních dní, a i když jsem zrušil i zaplacenou dovolenou, zatím konkrétní věci hned teď předložit nedokážu.

Nicméně máte zkušenosti z Rakouska a určitě máte představu, co byste chtěl s Českými drahami udělat...

Mám analýzy, jak byly jednotlivé spoje využity, jak byla využita jednotlivá pásma, a chci z toho vycházet. Už jsme se tady bavili například o příplatcích ve vlacích IC a EC, které bychom mohli zrušit. Do vlaků vyšší kvality bychom tak dostali cestující, kteří s nimi kvůli ceně dnes nejedou.

Druhou možností jsou jednotlivé trasy. Například Praha - Brno. Chceme porovnat, kolik jezdí lidí s námi a s konkurencí autobusů. Tam jsme dražší. Můžeme proto například vymyslet jízdenku z Prahy do Brna, která bude cenově konkurenční a nemusí zcela odpovídat určení podle normálního jízdního řádu. Něco podobného sledujeme i na dalších tratích, například Brno - Olomouc. Nápadů na zlepšení je hodně. Třeba v pásmech, kde jsme přišli o cestující, můžeme zlevnit.

Myslíte tím, že dráhy začnou dělat i aktuální cenové nabídky jako jiné společnosti? Například prázdninové nabídky?

Prázdninová nabídka určitě, ale i další věci. My víme, kdy máme vlaky plné, a kdy ne. Tak proč bychom nedali levnější jízdné v době menšího využití. Například ve všední dny, kdy jezdí rodiny či důchodci na výlety.

Jak velké bude zeštíhlení generálního ředitelství, které plánujete?

Když jsem před sedmi lety odešel z tohoto domu, tehdejší ministr direktivně určil, že tu má být asi pět set lidí. Za tu dobu aparát výrazně narostl, a to i přesto, že výkony tu nejsou o moc vyšší. I když ta čísla nejsou zcela porovnatelná, protože tu byla trochu jiná organizační struktura, dnes tu sedí na osm set lidí.

Takže počítáte, že se vrátíte k původnímu počtu?

Netvrdím, že to bude zrovna tři sta pracovníků. Vyjdeme z analýzy, kterou začínáme dělat. My jsme dnes rozdělená železnice, která má divizi obchodu, provozu, dopravní cesty, generální ředitelství, a každý si hraje na svém písečku. Všichni nemusí mít stejná oddělení, třeba ekonomiky. Podle zákona musíme zajistit ne fyzické, ale účetní oddělení osobní dopravy, nákladní dopravy, infrastruktury a majetku.

Jak by měla podle vás tedy probíhat transformace podniku? Jak by měly České dráhy vypadat?

Podle mě je základní pro transformaci oddělení osobní a nákladní dopravy. Osobní doprava je totiž dotovaná státem. Vlastně není, protože ze zákona provádíme službu ve veřejném zájmu a nedostáváme za ni zaplaceno. Je to možná i tím, že doposud není zcela jasně stanoveno ze strany Českých drah, kolik to opravdu stojí.
Proto je důležité oddělit to, co stojí osobní doprava, od toho, co si může vydělat nákladní doprava.

Vítám na jedné straně rozhodnutí, že se nesmí křížově dotovat osobní doprava z nákladní, ale kdybychom to letos nemohli udělat, tak během poloviny roku zbankrotujeme.

Jak to?

No, nejde přímo o zbankrotování, ale nebudeme mít hotové peníze například na výplatu mezd. Teď situace tak kritická není, ale kdybychom si trochu nepomáhali, mohla by být.

S dotací, kterou letos dostanete od státu, nevystačíte? Takže podnik vyčištěný od dluhů začne hromadit další ztrátu?

Bohužel podnik začne kumulovat další ztrátu. Protože podle zákona o drahách musíme zabezpečit základní dopravní obslužnost. Množství spojů dráhy spočítaly a bývalé okresní úřady jim to odsouhlasily.

Z toho vychází, že potřebujeme 9,5 miliardy bez přiměřeného zisku a 11,5 miliardy se ziskem. Přitom dostaneme jen 6,7 miliardy. Jízdní řád se dělal v době, kdy ještě nebyl hotový státní rozpočet, proto vlaky jezdí podle rozpočtu na 9,5 miliardy.

Dají se někde ty nedoplacené miliardy ušetřit?

Ušetřit se dá vždy. Jde o to, jestli to bude tolik. Určitě musíme přezkoumat celou strategii ve výpočetní technice, v počtu pracovníků, v počtu vedlejších činností, jestli dostatečně vydělávají. Nyní se nám to ještě trochu komplikuje dozorčí radou, protože například nemůžeme sami pronajímat plochy nad rámec jednoho milionu.

Ve smlouvě se státem máme dostat 6,7 miliardy, ale na druhé straně máme platit za využití železniční dopravní cesty státní organizaci 1,5 miliardy. Já si myslím, že pokud České dráhy mají za povinnost ve veřejném zájmu vypravovat vlaky, tak by neměly platit poplatky za dopravní cestu v osobní dopravě.

To je poplatek jen za osobní dopravu?

Ano, jen za osobní dopravu. Za nákladní platíme 4,4 miliardy, k čemuž se hrdě hlásím. Ale k té 1,5 miliardě za osobní se hlásit nechci.

A proč nepropouštět na celé železnici, a ne jen na generálním ředitelství?

Propouštění se nebude týkat jen byrokratického aparátu, ale půjde napříč celou firmou. Jen chci začít u úředníků. Protože předseda odborů Jaromír Dušek řekl, že když začneme odshora, tak bude vstřícnější u kolektivního vyjednávání.

Kolektivní vyjednávání dosud neskončilo?

Co se týká mezd, tak ne. Zrovna proběhlo další jednání, kde jsem potvrdil nárůst 5,7 procenta. Odboráři ovšem trvají na sedmi procentech.

Řekl Dušek, o kolik sníží své požadavky, když začnete s propouštěním na generálním ředitelství?

Řekl, že bude vstřícný, ale ke konkrétnímu číslu jsme se zatím nedopídili.

Dušek proti propouštění všude neprotestuje?

Dušek sám řekl, že dráhy neplní sociální program a že nepropouští tak, jak by měly. Dostal se tak do paradoxní situace, že sám poukazoval na rezervy, které nebyly využívány ze strany Českých drah. Pan Dušek tak doufám pochopí, pokud budeme nasazovat techniku místo pracovníků a když začneme s propouštěním od byrokracie, najdeme společnou řeč.

Vždy se tvrdilo, že generální ředitel drah bez podpory odborů dlouho nevydrží. Zatím to vypadá, že s Duškem moc velcí kamarádi nejste.

Pokud vím, tak se naopak říká, že mě pan Dušek do tohoto horkého křesla, kde se sedí na žhavém uhlí, dostal. Pro dokreslení, já jsem tu připravoval jinou transformaci Českých drah, než která byla přijata. Právě na základě hrozby stávky bylo vedení, pro které jsem pracoval, odvoláno.

Kolik vám za sezení na žhavém křesle šéfa Českých drah platí?

Musím vám říct, že vůbec nevím. Na mou duši jsem se o tom ještě nebavil. Já vlastně ani nevím, kolik měl minulý generální ředitel. Protože jsem pracoval v Rakousku, nebyl jsem pravidelným čtenářem českého tisku, a ani manažerskou smlouvu svého předchůdce jsem neviděl.

Vy ještě nemáte podepsanou manažerskou smlouvu?

Ne, to víte, že ještě ne.

Takže jste tu na dobré slovo?

Zatím jsem tu na dobré slovo a jsem stále ještě generální zástupce v Rakousku. Prostě mám stále stejný plat a ten mi ještě nebyl změněn. Ale žebrat snad muset nebudu.

Kolik bere generální zástupce?

Musíte brát v potaz, že zástupce žije v Rakousku, že tam pivo stojí tři eura místo jednoho tady, musí se tam živit, hostit, nemůže tam jíst jen konzervy a salám, a musí být rovnocenným partnerem a reprezentantem pro rakouské dráhy a obchodní partnery. V tom světle není špatný.

Alespoň řádově.

Řádově okolo padesáti tisíc hrubého. K tomu nějaké diety.

,