Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlídači ČEZ potichu vybrali stamiliony

  1:00aktualizováno  1:00
České firmy pokračují v odhalování platů svých manažerů a v pondělí o odměnách svých špiček informovali dva největší polostátní obři: ČEZ a Český Telecom. Lidé, kteří je řídí, jsou nejlépe placenými manažery v zemi. Jejich roční příjmy se pohybují mezi dvaceti a třiceti miliony korun.

Díky zvláštním akciovým programům si však mohou šéfové gigantů přijít na další desítky milionů korun.

GRAFIKA: KOLIK
BEROU MANAŽEŘI

„Je to ta horní liga, většina manažerských špiček velkých firem má čtyři až šest milionů, znám i takové, kteří ročně vydělají mezi pěti a deseti.

Sedí i informace od bank. Top bankéři si vydělají ke dvaceti, někdy i víc milionů,“ komentuje čísla personalista Zdeněk Pasák z Madsen & Taylor.

Na pozadí zveřejňování manažerských odměn se však odkryla ještě podstatnější věc. ČEZ se stal zlatým dolem pro státní úředníky, kterým zákon zakazuje brát odměny za dohlížení na podniky. Lidé v dozorčí radě ČEZ, jimiž jsou více než z poloviny státní úředníci, loni díky akciovému programu vydělali téměř 200 milionů korun.

ČEZ je v tomto výjimkou mezi podniky, protože manažerské výhody dává i členům své dozorčí rady. „Dozorčí rady ve většině případů v závislosti na výkonu společnosti odměňovány nejsou,“ říká poslední studie poradenské KPMG o řízení firem v Česku.

Současní a bývalí členové dvanáctičlenné dozorčí rady loni výhodně nakoupili a prodali 2,29 milionu akcií ČEZ. Vzhledem k tomu, že řadový člen má nárok na 150 tisíc a předseda na 250 tisíc akcií, zřejmě si muselo mnohamilionové sumy odnést více lidí než jen bývalí ministerští náměstci Václav Srba a Pavel Šafařík, o nichž MF DNES informovala minulý týden.

PŘEČTĚTE SI:

Jde o platy? Zákon je hotový za hodiny
Šéfové ukazují platy, politici staví clonu
Platy šéfů: čím vyšší, tím větší tajnosti

Ti obchody provedli až po loňském květnu, a tak je museli ohlásit do veřejného seznamu. „Z té tabulky evidentně vyplývá, že ať se tváří dozorčí rada jakkoliv, využili to snad všichni. Chápu takové odměny u manažerů, ale je nehorázné dávat 20 milionů lidem, kteří se scházejí párkrát za rok. Jde to na vrub akcionářů, protože ČEZ musí pro ty lidi nakupovat akcie. Může nás to mrzet, ale nejvíc by to mělo mrzet stát. Jde o přelévání firemních peněz do rukou úředníků,“ rozčiluje se zástupce jednoho z menšinových akcionářů ČEZ.

V dozorčí radě ČEZ se za roky, kdy zavedl akciový motivační program, vystřídala řada úředníků, poslanci a zástupci zaměstnanců. Firma však neřekne, kdo z nich skutečně vydělal. „Jde o soukromé informace, mohlo jít o lidi, kteří už dnes v radě nejsou,“ říká mluvčí ČEZ.

Generální ředitel Českého Telecomu si podle odhadu z celkových příjmů představenstva přijde zhruba na 19 milionů korun. Díky odměnám odvozeným od toho, jak se mu podařilo zvýšit cenu firmy před privatizací, si letos příjem může zvýšit o dalších dvacet milionů.

První příčku obsadí Martin Roman, mladý manažer, který od loňska řídí elektrárenský ČEZ. ČEZ sice, podobně jako Telecom, podal jen souhrnná anonymní data, ale z jejich analýzy vyplývá, že měl mít nárok zhruba na 25–30 milionů.

Mnohem víc vydělá, až nakoupí a prodá akcie, které mu ČEZ nabízí. Je jedním ze čtveřice lidí, kteří si rozdělí 1,65 milionu akcií za cenu 151 korun. Kdyby je prodali nyní, připadal by na jednoho průměrný zisk 103 milionů korun.

Roman však zatím akcie nemá. Podle analytiků tím dává najevo, že firmě věří a čeká, že akcie ještě zhodnotí.

Šéf ČEZ: Můj plat je přiměřený

Martin Roman byl v pondělí jedním z posledních manažerů, kteří posílali na burzu a Komisi pro cenné papíry údaje o platech svého manažerského týmu. Z nepřehledné sestavy čísel plyne, že si od loňského února, odkdy řídí ČEZ, mohl vydělat 25 až 30 milionů korun na platu, odměnách a nepeněžních výhodách. Minimálně dalších sto milionů si může vydělat, pokud využije akciový motivační program.

Myslíte, že se vaši akcionáři zorientují v tom, jak informujete o odměnách manažerů?
Dali jsme tam data ve struktuře, která je obvyklá a čitelná.

Kupříkladu tam stojí, že představenstvo nemělo žádný plat...
Musíte rozlišovat představenstvo a výkonné vedení. My jsme zároveň členové představenstva i výkonného vedení.

Pane řediteli, kolik tedy berete, když ty informace jsou nyní veřejné?
Přiměřeně tomu, kolik ČEZ vydělává a kolik je obvyklé, aby si manažer takové firmy vydělal.

Co vám brání říci, jaké jsou vaše odměny?
Myslím si, že to číslo nepomůže k ničemu investorům. A navíc se v minulosti na několika případech ukázalo, že tato informace komplikuje život manažerů a jejich blízkých.

Máte s tím osobní zkušenost?
Mluvím o zkušenosti mnoha lidí, které znám, a o zkušenosti jejich dětí například ze škol.

Kdyby loni platila povinnost zveřejňovat platy, přijal byste místo generálního ředitele ČEZ?
Nad tím jsem nepřemýšlel.

To není tak náročná úvaha...
Jsem natolik vytížen, že se nezabývám otázkami co by kdyby.

Podívejte se na to očima investora. Když vy kupujete balkánské energetické firmy, nezajímá vás, jak výkonní jsou jejich šéfové?
Přiznám se, že nevím, kolik tam brali ti původní manažeři.

Takže je postupně měníte. S čím jejich výkon porovnáváte a jak zjistíte, zda se vám vyplatí, či zda je lepší je nahradit?
Podle toho, jak firma fungovala a jak byla výkonná.

Za vedení ČEZ můžete získat desítky milionů korun díky velkému růstu akcií v loňském roce. Do jaké míry jste to zhodnocení ovlivnili vy a do jaké se ČEZ svezl na vlně optimismu a chuti velkých investorů kupovat středoevropské tituly?
Jestliže ČEZ rostl několikrát rychleji než index pražské burzy a než jeho konkurenti, pak na tom management musí mít nějakou zásluhu.

Co všechno děláte pro svůj výkon?
Shrnu to výstižným výrokem mé dcery: Tatínek nebydlí doma, tatínek bydlí v práci.

Kolik času trávíte v práci?
Kromě víkendů tam trávím veškerý čas. Jsem každé ráno v sedm v kanceláři a nejezdím domů před osmou večer.

A další nasazení?
Určitě jsem strávil na školách více času, než je běžné. Když ostatní spolužáci chodili hrát fotbal, já jsem se učil jazyky. Už od sedmi let.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz