Myši poškodily 4 tisíce hektarů sadů.

Myši poškodily 4 tisíce hektarů sadů. | foto: Profimedia.cz

Hlodavci letos způsobili ovocnářům rekordní škody

  • 7
Částka, na kterou ovocnáři vyčíslují škody způsobené hlodavci, se letoš vyšplhá na historické maximum. Největší "zásluhu" na tom mají hraboši. Prospěl jim totiž suchý podzim a velká vrstva sněhu, pod kterou bez potíží přezimovali.

Poškozeno je přibližně čtyři tisíce hektarů sadů, tedy asi pětina všech intenzivních výsadeb v Česku. Podle tajemníka Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka je to největší poškození sadů hlodavci a zvěří v historii.

Se situací ovocnáři v minulých dnech seznámili ministerstvo zemědělství. "Ministerstvo si nyní škody samo mapuje. O žádné přímé úhradě škod se zatím nemluví, ale pro nejvíce postižené školkaře a sadaře bychom ji chtěli získat," řekl Ludvík.

Škody podle Ovocnářské unie povedou k omezení investic v oboru a řadu pěstitelů budou čekat i existenční problémy. "Vyčíslení škod nebere v úvahu ztráty na výnosech, pokles tržeb či ušlý zisk," uvedl Ludvík.

V sadech členů Ovocnářské unie, kteří reprezentují asi dvě třetiny intenzivních sadů v zemi, hlodavci poničili asi 2660 hektarů. "Z toho 540 hektarů je poničeno z více než 50 procent a čeká je zřejmě likvidace. Tam je škoda nejvyšší a činí 86 milionů korun," řekl Ludvík.

Hlodavci také ve školkách zlikvidovali asi 350 000 stromků za 14 milionů korun. Na objem letošní úrody by ale poškození sadů nemělo mít zásadní vliv. "Nejvíce poškozené jsou mladé, ještě neplodné výsadby. Poškození se zřejmě projeví v nižší kvalitě ovoce," uvedl Ludvík.

Pod sněhem škodí hraboši, nahoře zajíci
Většinu poškození mají na svědomí hraboši, kteří měli v zimě ideální podmínky k životu. "Suchý podzim přinesl přemnožení hrabošů. Pak napadla silná vrstva sněhu, pod kterou hlodavci přes čtyři měsíce bez potíží 'vegetovali'. Kůru stromků ohlodali až do výšky 30 centimetrů," řekl Ludvík.

Aby se hraboši dostali k potravě, rozkousali i plastové chrániče stromků. Zajíci se zase ke stromkům dostali po vysoké sněhové pokrývce. Proti škodě v sadech kvůli hrabošům se nelze pojistit. Případný odstřel zajíců v sadech je zakázaný.

Největší katastrofa postihla české sady v roce 1929, kdy kvůli silným mrazům zahynula polovina výsadeb. Finanční hodnota ovoce sklizeného v českých sadech se každoročně pohybuje kolem jedné miliardy korun.

,