Banky v Británii vykázaly miliardové zisky, na daních ale odvedly málo; ilustrační foto

Banky v Británii vykázaly miliardové zisky, na daních ale odvedly málo; ilustrační foto | foto: AP

Investiční banky vydělaly miliardy, přesto v Británii neplatí daně

  • 64
Hned sedm největších investičních bank se sídlem v Londýně minulý rok neodvedlo Velké Británii skoro žádné daně. Všechny přitom v roce 2014 vykázaly mnohamiliardové zisky. Banky mlčí, ve výsledných zprávách pouze uvádějí, že výše odvedených daní je závislá na zisku z minulých let.

Jedná se o banky JP Morgan, Goldman Sachs, Bank of America Merrill Lynch, Deutsche Bank AG, Nomura Holding, Morgan Stanley a UBS AG. Analýzu údajů z firem provedla agentura Reuters. Všechny banky zaznamenaly zisk v miliardách amerických dolarů.

Zmíňené bankovní ústavy v minulých měsících uvedly odvod daně ze zisku společnosti 31 milionů amerických dolarů za loňský rok. Přitom měly ve stejném roce celkové příjmy ve výši 31 miliard dolarů, zisk 5,3 miliard dolarů a zaměstnávaly třicet tři tisíc lidí.

Z dokumentů vyplývá, že banky využily daňových zvýhodnění a ztrát odečitatelných při zdanění, které zaznamenaly během bankovní krize, aby si tak snížili své daňové účty. Některé z bank dokonce neplatily daně žádné, protože nahlásili ztrátu v hlavním městě Londýně, zatímco v malých pobočkách, pro které platí nižší daně, uvedly vyšší zisk.

Mezi tvrzením a skutečností je obrovský rozdíl

Britská vláda se považuje za vůdce celosvětových snah zajistit, aby korporace daně platily. A to zejména po alarmujících zprávách o Googlu a Starbucks, které se objevily v minulých letech. V nich se uvádí, že společnosti přesouvaly své zisky z Británie, jen aby se vyhnuly daním.

„Daňové doklady těchto finančních institucí jen dokazují, že mezi tím, co tvrdí, že platí a co skutečně na daních odvádějí, je velký rozdíl,“ říká John Mann, člen britského parlamentu.

Mluvčí bank se k tomu odmítají vyjadřovat. Nicméně dokumenty potvrzují, že všechny banky následovaly pravidla odvodu daní a přiznaly, že platby mohou být proměnlivé v závislosti na zisku z předchozích let.

JP Morgan Británii nedal nic

Evropská unie v roce 2013 změnila pravidla a nyní ukládá bankám zveřejňování svých výkazů a dokumentů. Banky musí uvádět zisk z jednotlivých zemí a případná daňová zvýhodnění.

Investiční banka JP Morgan byla nejvýdělečnější investiční a komerční bankou ve Velké Británii, která zveřejnila všechna data za rok 2014. Její hlavní část JP Morgan Securities Plc vydělala za minulý rok 2,6 miliard amerických dolarů. Banka zároveň ve své zprávě o ziscích v jednotlivých zemích uvedla, že v Británii žádné daně neplatila.

Podobně na tom byla i Goldman Sachs Group UK Ltd, hlavní část stejnojmenné banky. Podle výkazů loni v Británii vydělala dvě miliardy dolarů, na daních však odvedla jen 26, 6 milionů. Banka nízký odvod daně přičítala „časovým rozdílům“ daných platbou odměn zaměstnancům z cenných papírů.