Hnědouhelné doly jsou na prodej

  • 8
Stát prodá do konce roku hnědouhelné doly v severních Čechách. Rozhodla o tom vláda. Jde o vůbec první rozhodnutí o privatizaci Špidlova kabinetu. Slibuje si od něj, že do státní kasy prodej přinese asi 6 miliard korun. Stát nabídne kupcům 55,8 procenta akcií výrazně ziskových Severočeských dolů.

Očekává za ně nabídky investorů od 3 do 3,5 miliardy korun. Druhou firmou k prodeji je rovněž výdělečná Sokolovská uhelná, kde stát drží bez jedné akcie 50 procent. Za ně chce 2,5 až 3 miliardy.

Kabinet rozhodl, že vítěze tendru bude vybírat meziresortní komise, které bude pomáhat pouze právní, a nikoliv také investiční poradce, jak se původně zamýšlelo. Teprve komise by měla určit, jakou váhu bude mít při výběru kupce nabídnutá cena a jakou strategický záměr.

Podmínky, kdo se bude moci do soutěže vůbec přihlásit, byly ministerstvem průmyslu navrženy velmi striktně a kabinet je včera v podstatě bez úprav schválil. Kritéria jednoznačně stanovují, že o doly smí usilovat jen firma, která má zkušenost jak s dolováním uhlí, tak s obnovou krajiny po ukončení těžby.

Další podmínky pak jednoznačně vylučují energetické konkurenty ze "států přímo sousedících s Českou republikou", ale i firmy podnikající v tuzemsku na trhu s konkurenčním plynem či ropou.

"Investor nemůže být sousední německá důlní firma, protože pak by k nám místo těžby mohla uhlí vozit z Německa," vysvětlil restrikce náměstek ministra průmyslu Martin Pecina. Ze hry o doly tak vypadly německé společnosti RWE či Mibrag, které se zajímaly o Severočeské doly.

Kabinet také trvá na podmínce, že nový majitel dolů musí zachovat sociální smír v regionu trpícím nezaměstnaností. Zároveň kupcům omezil možnost volně používat peníze, které si doly musí dávat stranou na pozdější obnovu krajiny. Obě firmy totiž mají na tento účel nastřádáno zhruba 8 miliard korun.

Kolem podmínek se strhla již při přípravě návrhu na ministerstvu průmyslu ostrá diskuse, která podle dostupných informací pokračovala i včera na vládě. Někteří ministři prosazovali, aby ze soutěže vypadly i tuzemské firmy, které těží černé uhlí, někteří naopak chtěli podmínky rozvolnit.

Černé uhlí ovládá skupina Karbon Invest, jejíž dceřiná firma Metalimex je třetinovým majitelem Sokolovské uhelné a usiluje i o koupi státního podílu. "Nakonec se to však do výsledné verze nedostalo, takže Metalimex do soutěže může," řekl zdroj blízký jednání kabinetu.

O získání Sokolovské nejvíce usiluje její management. Má silnou oporu v regionálních odborech i u politiků, protože je považována za garanta zaměstnanosti. Jejím spojencem by měl být majitel televize Nova, MEF Holding, který si v minulosti od dolů půjčoval peníze.

"Dokud nebudeme znát přesné rozhodnutí vlády, nebudeme nic komentovat," uvedl šéf Sokolovské Zdeněk Štěpánek. Zdroj blízký MEF Holdingu sdělil, že společnost do privatizace nevstoupí přímo, ale jedná o účasti některé z firem, jež jsou na ni napojeny.

O Sokolovskou uhelnou se bude ucházet i britská energetická firma International Power, vlastník Elektrárny Opatovice. Ke klíčovým zájemcům o Severočeské doly patří americká Appian Group, jejíž evropská odnož řízená Antonínem Koláčkem je téměř stoprocentním vlastníkem sousední Mostecké uhelné společnosti.

"Určitě se privatizace zúčastníme, a to sami, o konsorciu s dalším investorem neuvažujeme," řekl člen představenstva Petr Pudil. O doly mají zájem i finanční investoři, především slovenská skupina Penta, spekuluje se i o PPF.