Komu patří autorství loga Prim? Klíčový dokument je dle společnosti falešný

  15:35aktualizováno  15:35
Klíčová listina v soudním sporu o autorství loga hodinek Prim je údajně falzifikát. Tvrdí to společnost Elton hodinářská, která u Krajského soudu v Hradci Králové čelí žalobě dědiců výtvarníka Jiřího Rathouského a firmy MPM-Quality. Ti se u soudu domáhají uznání autorství log Prim a Elton pro Rathouského.

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská). | foto: Elton hodinářská

Žalobci při čtvrtečním jednání u soudu odmítli, že by šlo a falzum a ve spisu byl založen falešný důkaz. Soud ve čtvrtek řešil znalecký posudek listiny. V něm znalec uvedl, že listina nebyla napsána v době, kdy je datována.

U soudu se dědicové Rathouského a hodinářská firma MPM-Quality domáhají uznání autorství log Prim a Elton pro Rathouského a zároveň u soudu žádají to, aby firma Elton hodinářská z Nového Města nad Metují nesměla loga pro své hodinky užívat. Elton hodinářská žalobu odmítá. Tvrdí, že autorem log Prim a Elton jako podnikových norem je bývalý zaměstnanec Eltonu Josef Žid. Jenže podle žalobců si Žid autorství přisvojil neprávem.

Datum nesouhlasí

Klíčovou listinou je údajný zápis z porady z 18. prosince 1968 v podniku Chronotechna o projednání podnikové samostatnosti závodu v Novém Městě nad Metují. V listině stojí, že nové grafické logo Prim vytvořil Rathouský. Soudce Jan Fifka ve čtvrtek zdůraznil, že jde o jediný dokument ve spisu, kde se v souvislosti s autorstvím loga uvádí jméno Rathouského. 

Fotogalerie

„Jiný důkaz napřímo pana Rathouského s logem nespojuje,“ řekl Fifka. Pravost listiny zpochybnila společnost Elton a soud na ni nechal zpracovat znalecký posudek.

Znalec Pavel Kokiš zkoumáním liter písma na listině zjistil, že listina byla napsána na psacím stroji Consul ze Zbrojovky Brno, který se vyráběl v letech 1973 až 1974. „Sporný zápis z porady nebyl vyhotoven v době jeho datace,“ uvedl Kokiš. Vysvětlil, že výrobce psacích strojů Consul každé dva roky u psacích strojů měnil řez liter. Podle toho se dá zpětně zjistit, na stroji z jaké doby byl dokument napsán.

Žalobci závěry znalce zpochybnili a odmítli, že by šlo o falzum. „Může to být opis původního originálního zápisu z roku 1968,“ řekl advokát MPM-Quality Milan Kyjovský. Podle žaloby znalcovy závěry zpochybňuje to, že listina, která je uložena v oblastním archivu v Olomouci, byla napsána na průklepovém papíře. „Není prokázáno, že by to byl falešný důkaz, který vznikl po začátku sporů o známku Prim,“ řekl Kyjovský. Závěr znalce označil za překvapivý. Kyjovský uvedl, že i jiné dokumenty podporují tvrzení žaloby, že autorem loga je Rathouský. Na užívání loga Rathouského dědicové v roce 2014 uzavřeli licenční smlouvu s MPM-Quality.

„Znalec jednoznačně potvrdil, že listina nepochybně nevznikla v roce 1968,“ řekl advokát Eltonu Tomáš Matoušek. Pozastavil se i nad tím, že v listině je zmiňováno Ministerstvo průmyslu a obchodu, které však v roce 1968 neexistovalo a vzniklo až po roce 1990. „Závěry soudního znalce budou využity i v dalších sporech, ve kterých je tento falzifikát použit jako důkaz,“ uvedla mluvčí Eltonu Adéla Ditmannová.

Soud ve čtvrtek řízení, které mělo první stání v září 2016, odročil na 12. října. Není vyloučeno, že by jako svědek mohl být vyslechnut i Josef Žid, kterému bude letos v říjnu 91 let.

Mezi MPM-Quality a Elton hodinářskou pokračuje u různých soudů a dalších institucí kolem 25 různých řízení. Obě firmy své hodinky logem Prim označují a prodávají. Elton hodinářská, která od května 2016 většinově patří firmě Czechoslovak Group, se zaměřuje na zakázkovou výrobu hodinek a je pokračovatelkou šedesátileté výroby hodinek v Novém Městě. Společnost MPM-Quality vznikla v roce 1993 a své hodinky Prim uvedla na trh v roce 2001.

Problémy kolem známky Prim mají svůj původ v době privatizace v 90. letech, kdy byly ochranné známky Prim v držení podniku Chronotechna. Právní nástupce Chronotechny, společnost Eutech, pak v roce 2001 ochrannou známku prodala firmě MPM-Quality. Následně začala série žalob a sporů.

Video: Podívejte se, jak se vyrábí hodinky Prim

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Facebook si údajně objednal nenávistné články, měl tak odvádět pozornost

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook si podle deníku The New York Times najala PR firmu, která měla za úkol pomocí článků na internetu...

V Rohlíku opět zasahovala policie, odvedla si sedm lidí

Ilustrační snímek

Cizinecká policie ve středu provedla další razii ve skladu českého e-shopu Rohlík.cz. Podle informací iDNES.cz se...

Najdete na iDNES.cz