Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodnota Českých aerolinií: -708 milionů

  8:37aktualizováno  8:37
Účetní hodnota Českých aerolinií poprvé v historii klesla do záporných čísel. Výše vlastního kapitálu, tedy součet vkladů od státu, zisků a ztrát z minulých let, se na konci června dostala do hlubokého minusu 708 milionů korun. Ukazují to podklady, které včera projednávala dozorčí rada a které má MF DNES k dispozici.

Záporný vlastní kapitál znamená, že firma prohospodařila všechny peníze, které do ní vložil majitel, a ještě dalších tři čtvrtě miliardy navíc. V součtu s tím, že kromě tří starších boeingů a dvou airbusů již nemá žádný významný zpeněžitelný majetek, je závislá na čerpání úvěrů od státního podniku Osinek, to ve výsledku znamená i nulovou hodnotu podniku.

"Záporný vlastní kapitál je extrémní problém," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. "Na druhou stranu SkyEurope mají záporný kapitál delší dobu a také stále létají," dodal.

Firma se k výsledkům nechce vyjádřit do středy, kdy předstoupí před akcionáře. Za propadem vlastního kapitálu stojí především ztrátové hospodaření. Z minulosti s sebou aerolinky vlečou bezmála miliardu korun neuhrazených ztrát, ke kterým se za první pololetí přidalo 1,8 miliardy.

Problém pro privatizaci

Záporný vlastní kapitál výrazně ovlivní i nabídkové ceny v privatizaci, která v září končí. Zástupce posledního zájemce, majitel Unimex Group Jiří Šimáně uvedl, že o špatných výsledcích za první polovinu letošního roku i záporném kapitálu ví. Nechtěl však uvést, jak ovlivní jeho nabízenou cenu.

Kupující ČSA mnoho majetku nezíská, protože současné vedení už rozprodalo majetek v hodnotě zhruba dvou miliard a v plánu má i další výprodeje. Do konce roku se navíc bude ještě vlastní kapitál dál snižovat, neboť firma předpokládá ztrátu kolem dvou miliard. Teprve až v průběhu příštího roku se mají do hospodaření promítnout úsporné kroky, a to především propouštění.

Pokud vedení ČSA prosadí svůj plán na prodej pěti letadel, zůstane společnosti jen pět menších vrtulových letadel ATR 42 a ATR 72 a k tomu dva horkovzdušné balony.

Ostatní stroje má firma na finanční nebo operativní leasing, ukazují údaje z leteckého rejstříku. Vedení se chce zbavit letadel, jejichž leasing aerolinky teprve nedávno doplatily - týká se to tří boeingů, za které by podle odhadů měly ČSA získat zhruba půl druhé miliardy korun.

V areálu letiště zbývá firmě jen pár nemovitostí. Většinu budov prodala loni Letišti Praha a administrativní budovu zastavila ve prospěch státního podniku Osinek, který aerolinkám pomohl letos úvěrem 2,5 miliardy. ČSA vyčerpaly už miliardu.

Dozorčí rada včera vedení firmy přibrzdila v plánech na další rozprodej. O prodeji letadel může firma dál jednat - ale tím to končí. "Do doby rozhodnutí o privatizaci nesmí management provádět žádné kroky, které by snižovaly hodnotu společnosti," řekl včera ministr financí Eduard Janota.

Ten včera na dozorčí radu přišel i s ministrem dopravy Gustávem Slamečkou. Oba ministři se na jednání dozorčí rady dosud nikdy nesetkali. "Problémem aerolinek je, že nemají z minulých dob dostatek rezerv na nepříznivé období," říká Slamečka.

Podle informací MF DNES se na jednání krátce probírala i varianta konkurzu, ale dozorčí rada se tímto plánem hlouběji nezabývala. Ještě na konci loňského roku se přitom vedení chlubilo dobrými výsledky.

O duty free je zájem

Současný management, na jehož odvolání tlačí stále více zaměstnanci, musí přibrzdit i s plány na prodej bezcelních obchodů na letišti nebo vyčlenění dalších ziskových provozů aerolinek, například údržby letadel.

Kupce na duty free obchody, které jsou na lepších místech letiště a loni do firmy přinesly zisk přes třicet milionů korun, by už měly. "Zájem bych o ně rozhodně měl," potvrdil šéf Unimexu Jiří Šimáně, který vlastní další obchody na Ruzyni a na bezcelních obchodech vyrostl.

Situace ve firmě je čím dál napjatější. Odboráři jsou čím dál hlasitěji proti současnému vedení, až donedávna přitom veřejně vystupovali proti managementu jen piloti.

V problémech jsou však aerolinky i kvůli tomu, že v minulosti vedení exministra Jaroslava Tvrdíka přistoupilo na rychlé navyšování mezd a náklady prudce rostly, zatímco výnosy už tolik ne. Letos většina lidí kývla na snížení platu, krátce poté si širší management schválil možnost vyplatit si příští rok bonus i v případě vysokých ztrát.

"Nelze vše řešit jen úsporami, je nutné podívat se i na výnosovou stránku," míní například Petr Voldán, prezident odborového úseku leteckých techniků. Podle něj už situace nazrála k tomu, aby došlo ve vedení ke změně. Vzdorní piloti navrhované kroky považují za řízenou likvidaci firmy.

Dozorčí rada včera potvrdila chystané propouštění ve firmě. To se nejvíce dotkne právě pilotů a palubních průvodčích, nejmenší podíl lidí odejde z kanceláří.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Provizorní šéf Svoboda povede SŽDC nastálo, úřad bude propouštět

Jiří Svoboda, ředitel SŽDC

Správní rada ve čtvrtek jmenovala generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty Jiřího Svobodu. Úřad dočasně...

Na pražské letiště vlakem? Dříve než za deset let to rozhodně nebude

Vizualizace rychlodráhy

Před třemi roky vybrala vláda nejvhodnější trasu pro vybudování železničního spojení pražského ruzyňského letiště a...

Děravé Česko 2018: opravit tisíce úseků silnic potrvá desítky let

Hluboké výtluky ve Fučíkově ulice v Hradci Králové.

Řidiči se učí hlásit silniční výtluky na internetu. Přestože letošní zima byla většinou mírná, historický dluh v...

Najdete na iDNES.cz