Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodnota Českých aerolinií: -708 milionů

  8:37aktualizováno  8:37
Účetní hodnota Českých aerolinií poprvé v historii klesla do záporných čísel. Výše vlastního kapitálu, tedy součet vkladů od státu, zisků a ztrát z minulých let, se na konci června dostala do hlubokého minusu 708 milionů korun. Ukazují to podklady, které včera projednávala dozorčí rada a které má MF DNES k dispozici.

Záporný vlastní kapitál znamená, že firma prohospodařila všechny peníze, které do ní vložil majitel, a ještě dalších tři čtvrtě miliardy navíc. V součtu s tím, že kromě tří starších boeingů a dvou airbusů již nemá žádný významný zpeněžitelný majetek, je závislá na čerpání úvěrů od státního podniku Osinek, to ve výsledku znamená i nulovou hodnotu podniku.

"Záporný vlastní kapitál je extrémní problém," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. "Na druhou stranu SkyEurope mají záporný kapitál delší dobu a také stále létají," dodal.

Firma se k výsledkům nechce vyjádřit do středy, kdy předstoupí před akcionáře. Za propadem vlastního kapitálu stojí především ztrátové hospodaření. Z minulosti s sebou aerolinky vlečou bezmála miliardu korun neuhrazených ztrát, ke kterým se za první pololetí přidalo 1,8 miliardy.

Problém pro privatizaci

Záporný vlastní kapitál výrazně ovlivní i nabídkové ceny v privatizaci, která v září končí. Zástupce posledního zájemce, majitel Unimex Group Jiří Šimáně uvedl, že o špatných výsledcích za první polovinu letošního roku i záporném kapitálu ví. Nechtěl však uvést, jak ovlivní jeho nabízenou cenu.

Kupující ČSA mnoho majetku nezíská, protože současné vedení už rozprodalo majetek v hodnotě zhruba dvou miliard a v plánu má i další výprodeje. Do konce roku se navíc bude ještě vlastní kapitál dál snižovat, neboť firma předpokládá ztrátu kolem dvou miliard. Teprve až v průběhu příštího roku se mají do hospodaření promítnout úsporné kroky, a to především propouštění.

Pokud vedení ČSA prosadí svůj plán na prodej pěti letadel, zůstane společnosti jen pět menších vrtulových letadel ATR 42 a ATR 72 a k tomu dva horkovzdušné balony.

Ostatní stroje má firma na finanční nebo operativní leasing, ukazují údaje z leteckého rejstříku. Vedení se chce zbavit letadel, jejichž leasing aerolinky teprve nedávno doplatily - týká se to tří boeingů, za které by podle odhadů měly ČSA získat zhruba půl druhé miliardy korun.

V areálu letiště zbývá firmě jen pár nemovitostí. Většinu budov prodala loni Letišti Praha a administrativní budovu zastavila ve prospěch státního podniku Osinek, který aerolinkám pomohl letos úvěrem 2,5 miliardy. ČSA vyčerpaly už miliardu.

Dozorčí rada včera vedení firmy přibrzdila v plánech na další rozprodej. O prodeji letadel může firma dál jednat - ale tím to končí. "Do doby rozhodnutí o privatizaci nesmí management provádět žádné kroky, které by snižovaly hodnotu společnosti," řekl včera ministr financí Eduard Janota.

Ten včera na dozorčí radu přišel i s ministrem dopravy Gustávem Slamečkou. Oba ministři se na jednání dozorčí rady dosud nikdy nesetkali. "Problémem aerolinek je, že nemají z minulých dob dostatek rezerv na nepříznivé období," říká Slamečka.

Podle informací MF DNES se na jednání krátce probírala i varianta konkurzu, ale dozorčí rada se tímto plánem hlouběji nezabývala. Ještě na konci loňského roku se přitom vedení chlubilo dobrými výsledky.

O duty free je zájem

Současný management, na jehož odvolání tlačí stále více zaměstnanci, musí přibrzdit i s plány na prodej bezcelních obchodů na letišti nebo vyčlenění dalších ziskových provozů aerolinek, například údržby letadel.

Kupce na duty free obchody, které jsou na lepších místech letiště a loni do firmy přinesly zisk přes třicet milionů korun, by už měly. "Zájem bych o ně rozhodně měl," potvrdil šéf Unimexu Jiří Šimáně, který vlastní další obchody na Ruzyni a na bezcelních obchodech vyrostl.

Situace ve firmě je čím dál napjatější. Odboráři jsou čím dál hlasitěji proti současnému vedení, až donedávna přitom veřejně vystupovali proti managementu jen piloti.

V problémech jsou však aerolinky i kvůli tomu, že v minulosti vedení exministra Jaroslava Tvrdíka přistoupilo na rychlé navyšování mezd a náklady prudce rostly, zatímco výnosy už tolik ne. Letos většina lidí kývla na snížení platu, krátce poté si širší management schválil možnost vyplatit si příští rok bonus i v případě vysokých ztrát.

"Nelze vše řešit jen úsporami, je nutné podívat se i na výnosovou stránku," míní například Petr Voldán, prezident odborového úseku leteckých techniků. Podle něj už situace nazrála k tomu, aby došlo ve vedení ke změně. Vzdorní piloti navrhované kroky považují za řízenou likvidaci firmy.

Dozorčí rada včera potvrdila chystané propouštění ve firmě. To se nejvíce dotkne právě pilotů a palubních průvodčích, nejmenší podíl lidí odejde z kanceláří.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Dopravní obr pravidelně v Praze. Dreamliner bude od října létat do Kataru

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways

Fanoušky dopravních letadel a především všechny příznivce pohodlného cestování čeká od konce října příjemná novinka v...

Najdete na iDNES.cz