Hodnota obřího ekotendru může být až 50 miliard

  12:58aktualizováno  12:58
Hodnota obří zakázky na likvidaci ekologických škod může být až 50 miliard korun. S odvoláním na odhady České inspekce životního prostředí o tom píší dnešní Lidové noviny. Zakázku dostane za 14 dní na stůl k projednání vláda.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle informací listu z prostředí inspekce by cena zakázky mohla spadnout i pod 40 miliard. Odhad inspekce vládě předloží ministr životního prostředí Pavel Drobil. Druhý výpočet by měl dodat ministr financí Miroslav Kalousek, ten s ním ale vyčkává. Obává se, že předčasné zveřejnění ceny by mohlo zhoršit nabídky, které stát od firem dostane.

Z propočtů ministerstva financí a České inspekce životního prostředí by měla vzejít jediná částka, podle které bude vláda posuzovat výhodnost zakázky.

Ekotendr je neprůhledný právě proto, že nikdo netuší, jak drahé jsou reálné čisticí práce, které stát po investorech poptává, píší LN.

Jedinou oficiální známou částkou je celková suma záruk za 114 miliard. Tu už v roce 2009 zveřejnil tehdejší Kalouskův náměstek a současný ministr zemědělství Ivan Fuksa. Tím se podle listu vytvořil dojem, že jakákoliv nižší suma je pro stát výhodná.

Zakázku provází řada problémů. Ministerstvo financí například z tendru už podruhé vyřadilo konsorcium PPF, údajně kvůli nedostatečné kvalifikaci. PPF regulérnost soutěže napadlo u Antimonopolního úřadu.

Uchazeči mají předložit nabídky do konce roku. Vláda ale nemůže tendr uzavřít dřív, než antimonopolní úřad rozhodne o stížnosti PPF.

Proč zakázka vznikla

Stát se zavázal, že vlastníkům zamořených území zaplatí za odstranění ekologických škod. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Ministerstvo již dříve uvedlo, že se díky tendru, vyhlášeném na konci roku 2008, podaří částku snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Kritici soutěže však tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Ministerstvo ovšem na pokračování tendru trvá s tím, že pokud by se soutěž předčasně zrušila, hrozily by arbitrážní žaloby od uchazečů.

O zakázku mají zájem čtyři uchazeči - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, společnost Environmental Services a koncorcium PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta.


Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Viceguvernéry bankovní rady ČNB budou Mora a Nidetzký

Česká národní banka

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími...

Facebook znovu postihl výpadek, přihlásit se nemohly tisíce lidí

Ilustrační snímek

Tisíce uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram včetně těch z České republiky dnes ohlásily potíže s...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Najdete na iDNES.cz