Hojdar chce od vlády novou reformu financí

  • 13
Poslanec ČSSD Josef Hojdar navrhne sněmovně, aby schválila usnesení zavazující vládu k přípravě v podstatě nové reformy veřejných financí. Ta by pak podle něj měla být hotova do konce března příštího roku.

Reforma není reforma
"Jde mi o to, aby se řeklo, že nynější reforma žádnou reformou není, a přijala se komplexní koncepce dlouhodobého ekonomického a sociálního rozvoje země," řekl Hojdar.

Vládní úředníci však říkají, že na dalších reformních plánech už pracují. "Už nyní se pracuje na jakési reformě po reformě, jejíž součástí je mimo jiné zjednodušení daňových zákonů," řekl mluvčí ministra financí Jaroslav Dědič.

Podle Hojdarova dokumentu, který má MF DNES k dispozici, se má nová koncepce vlády zaměřit na podporu růstu ekonomiky tak, aby se země "úrovní života v dohledné době sblížila se zeměmi EU, především Rakouska a Německa".

Dále požaduje například ujasnění podmínek a způsobu převzetí eura, razantní snížení výdajů na veřejnou správu a justici, zásadní zjednodušení soustavy daní, zákonných pojištění a sociálních dávek.

"Je zřejmé, že nynější reforma nepostihuje podstatu našich problémů a jde zcela nesprávným směrem. Je pouhým nekoncepčním, asociálním, neúčinným a asi i kontraproduktivním slepencem," vysvětluje Hojdar v materiálu, který spolu s pozměňovacími návrhy k nynější reformě předal minulý týden ministru financí Bohuslavu Sobotkovi, s nímž bude o svých stanoviscích znovu jednat.

Hojdar má tři návrhy
Konkrétní pozměňovací návrhy k vládní reformě, kterou začne sněmovna projednávat ve druhém čtení koncem září, Hojdar zredukoval z původních dvanácti na tři.

"Nemá smysl, aby deset lidí dávalo deset stejných návrhů," vysvětlil Hojdar. Podobné návrhy, které odmítají snižování důchodů, daně z nemovitostí či zavedení pátého daňového pásma pro lidi s nejvyšším příjmem, totiž prosazují odbory a bude je prosazovat asi desítka dalších sociálnědemokratických poslanců.

Mezi Hojdarovými návrhy jsou: nekrátit nemocenské dávky v prvních třech dnech nemoci, nezvyšovat povinné pojištění osob samostatně výdělečně činných a neměnit valorizace důchodů s tím, že by se naopak mělo zvýšit povinné důchodové pojištění o 3 procenta.

Bývalý ministr financí Pavel Mertlík varoval, že návrhy odborů reformu prakticky zruší, "Odbory jdou samy proti sobě. Nechtějí-li připustit korekci sociálního státu, mohou se dočkat jeho radikálního omezení," uvedl Mertlík pro ČTK.

Státní rozpočet je odložen
Ministr financí Sobotka včera připustil, že poslanecké návrhy ještě mohou reformu ovlivnit, ale tak, aby nezvyšovaly navržený schodek rozpočtu ve výši 118 miliard korun.

Tato cifra má zůstat i poté, co vláda rozpočet dodělá. Včera jednání přerušila a dala si dva týdny na to, aby si ministři rozdělili posledních volných 11 miliard korun.