Hokej - na bruslích se nevyplatí šetřit

Doby, kdy většinu nákladů na trénink malých hokejistů hradily samy kluby, jsou nenávratně pryč. Rodiče, které inspirovaly úspěchy českého hokeje v posledních letech nebo prostě jen chtějí mít ze syna dobrého hokejistu, si musí ročně připravit i několik desítek tisíc korun.

Nabídka hokejového vybavení je velmi široká. Kdo chce mít výzbroj opatřenou jménem známého výrobce, musí si připlatit. Například brankářské brusle české značky Botas lze pořídit za 5 tisíc korun, se značkou Bauer pak i za 18 tisíc korun.

Dříve než na značku by ale měli rodiče malého hráče hledět na jeho pohodlí. Milan Ramba, vedoucí hokejového oddílu Hvězda Praha, radí: "Brusle jsou to základní, co hokejista potřebuje, rozhodně bych na nich nešetřil, důležité je, aby si děti nezničily nohy." Průměrná neznačková výbava pro mladého hokejistu - žáčka přijde na deset tisíc korun.

Brankáři ji mají dražší - musí počítat s dvojnásobným vydáním. K výbavě hokejistů dále patří i suspenzor, ribano, nákrčníky, šle a další. Dres si musí malí hokejisté buď koupit sami, nebo jim ho dá klub. To záleží na jeho finanční situaci i dohodnutých podmínkách. Levněji je možné nakoupit ve sportovních bazarech, případně od starších spoluhráčů z oddílu.

Jak dlouho vydrží taková výzbroj? Záleží především na tom, kolik času stráví malý hokejista na ledě, trénink bývá většinou třikrát týdně, k tomu jeden až dva zápasy za týden. Protože v žákovských kategoriích není opotřebení výbavy tak velké, vydrží poměrně déle než v juniorských a seniorských soutěžích. Přesto však je potřeba téměř celé základní vybavení kupovat každý rok znovu, kromě chráničů loktů a holení.

Až do dorosteneckého věku musí ale všechny náklady hradit rodiče, teprve později se na financování podílí také kluby. Další výdaje představují členské přípěvky. Jejich výše se pohybuje kolem čtyř až sedmi tisíc korun ročně. Platí se z nich tréninky, mistrovské zápasy, startovné na turnajích a doprava na utkání během roku. K tomu musí rodiče hradit tréninková soustředění a zájezdy. Obvykle se jedná zhruba o tři až čtyři tisíce za rok. Pořádá-li klub turnaj, je potřeba vydat další částku zhruba tisíc korun.

Pokud vozí rodiče malého hokejistu na trénink autem, měli by počítat i s výdaji na benzin. Sportovec rovněž potřebuje stravu bohatou na vitaminy a látky pro stavbu kostí a kloubů. Teprve hraním v seniorských kategoriích lze získat investované peníze nazpět. Například ve druhé nejvyšší tuzemské soutěži 1.ČP lize se základní platy hokejistů pohybují těsně nad úrovní průměrné mzdy, navíc dostávají hráči prémie za vítězná utkání, záleží však na bohatství klubu. Hvězdy v extralize berou ročně pět až deset milionů korun, naopak začínající junioři v extraligovém týmu si vydělají pět až sedm tisíc měsíčně. Působením v evropských hokejových ligách či v NHL se mohou hokejisté zajistit na zbytek života.

Roční výdělky špičkových hokejistů

Jaromír Jágr (Washington Capitals) - 399 milionů korun
Peter Forsberg (Colorado Avalanche), Paul Kariya (Anaheim Mighty Ducks) - 388 milionů korun
Joe Sakic (Colorado Avalanche) - 381 milionů korun
Robert Blake (Colorado Avalanche) - 360 milionů korun

zdroj: Asociace hráčů NHL

Kolik "stojí" hokejista

HRÁČ

brusle 2000 až 3000 korun
chrániče holení 500 korun
chrániče ramen 1000 korun
chrániče loktů 500 až 700 korun
rukavice 1000 až 2000 korun
kalhoty do 2000 korun
helma 800 korun
mříž 500 až 1000 korun
plexisklo 1800 korun
násada na hokejku 1000 korun
čepel 200 až 500 korun
hokejka 500 korun
nové nože do bruslí 2000 korun

BRANKÁŘ

brusle 5000 korun
betony 2500 až 6000 korun
vesty 3000 až 5000 korun
lapačka 3000 korun
vyrážečka 2000 až 4000 korun
kalhoty 2000 až 3000 korun
maska 8000 korun
helma 1000 korun
mříž 800 korun
brankářská hůl od 500 korun

Pramen: obchodníci se sportovním potřebami