Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holanďani nabídli, že dostaví střed Pardubic

  9:41aktualizováno  9:41
Další silný investor má zájem o dostavbu Masarykova náměstí v Pardubicích. Tentokrát o zastavění rozsáhlého území v centru Pardubic usiluje nizozemská společnost AM Development. Vedení města se však již blíží dohodě s izraelskou společností Evropa Sen a nabídky jiných firem odmítá.

Radní za to nyní čelí kritice, že před dvěma lety měli zorganizovat veřejnou soutěž mezi zájemci o dostavbu náměstí lépe. Mohli by pak totiž vybírat z více projektů a dosáhnout i vyšší ceny za pozemky.

"Zorganizovali jsme to tím nejlepším způsobem. Stanovili jsme dost přesné podmínky, v tom problém nebyl. V té době ale nebyly pro investory Pardubice tolik atraktivní,"říká náměstek primátora Michal Koláček.

"Vím, že to není úplně ideální, ale co teď s tím?," dodává Koláček. Podle něj by i dnes radnice postupovala podobně, snad by jen některé podmínky zpřesnila.

Pardubický architekt Ondřej Teplý si myslí, že se měl nejdříve pro náměstí stanovit regulační plán, který určuje výšku zástavby, linie ulic a nezastavěné plochy. "Teprve pak se měla udělat soutěž pro investory. Těm by se také s městem lépe jednalo, než když musí návrhy několikrát upravovat," tvrdí Teplý.

Zájemců přibývá, ale město se drží Izraelců
Pardubice zvolily ve výběrovém řízení pro dostavbu náměstí izraelského developera a dva roky s ním vyjednávají o podobě budov, parkovišti a prodeji pozemků. Letos se vynořili i další zájemci o výstavbu, slovenská firma HB Reavis a nizozemská společnost AM Development. Radnice je ale již nechce pustit do hry, i když nabízejí za pozemky mnohonásobně víc peněz.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Vedení města míní, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. "S dalšími firmami bychom mohli jednat jedině v případě, že se nedohodneme s Izraelci, jinou možnost v tuto chvíli nevidím. Je to dobrý investor, i když s ním bojujeme, stejně jako bychom bojovali s každým jiným. Jsme už ale hodně daleko a výsledek je uspokojující. Kdyby nebyl, vypíšeme novou soutěž, ale vzešlo by z ní nejspíše něco podobného," tvrdí Koláček.

Teplý by raději viděl, kdyby se dostavba náměstí svěřila více firmám. "Je to delší, složitější a pracnější cesta, ale architektura náměstí by byla zajímavější," říká Teplý a jako na dobrý příklad poukazuje na pražské centrum Anděl na Smíchově. "To si moc nedovedu představit," odmítá tuto možnost Koláček.

Radnice pro soutěž určila mimo jiné podmínku, aby na Masarykově náměstí vznikl také hotel s kongresovým centrem. Jeho výstavbu zatím izraelský investor odsouvá.

Co navrhuje postavit na náměstí AM Development?
  • obchody s byty v horních patrech
  • hotel
  • multikino

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Všichni zaměstnanci mají k dispozici stůl s polohovatelnou deskou.

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Najdete na iDNES.cz