Hon na peníze pokračuje. Za říjen přibylo v oběhu už téměř 45 miliard

  3:56aktualizováno  3:56
Banky a jejich klienti si za poslední tři neděle nahromadili z opatrnosti velké zásoby peněz v hotovosti. Pokračuje tak trend, který začal zhruba počátkem října, kdy začaly mít problémy už nejen americké, ale i evropské banky. Nervozita se poté přenesla i do Česka, ačkoli zde banky takové problémy nemají.
Za říjen dosud přibylo v oběhu rekordních téměř 45 miliard korun. Ilustrační foto.

Za říjen dosud přibylo v oběhu rekordních téměř 45 miliard korun. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle ve čtvrtek zveřejněných údajů České národní banky k 20. říjnu se za uplynulých deset dnů zvýšilo množství peněz v oběhu o dalších 21 miliard korun. Za říjen tak dosud přibylo v oběhu rekordních téměř 45 miliard korun.

Pod touto částkou se skrývají peníze, které si v hotovosti hromadí jako rezervu samy banky, a dále ty peníze, jež klienti z banky fakticky vyberou.

Banky si "křečkováním" hotovosti kryjí záda, aby měly dost peněz na pobočkách i v bankomatech. "Nejhorší by bylo, kdyby v této době náhodou v bankomatu došly peníze. To se rychle rozšíří a klienti znervózní," říká bankéř, který si nepřál uvést své jméno.

Dnes se proto finančníci bojí i závady bankomatu, která ho na chvíli vyřadí z provozu. Bankéři však mají štěstí, že zatím neexistují tvrdá data o tom, jestli a kolik klienti opravdu z bank vybrali. Ta by mohla lidi dále znervóznit, a to i přesto, že jsou místní banky zdravé.

Z posledních čísel o nárůstu peněz v oběhu je zřejmé, že nějaké peníze doma pod polštáři či v trezorech skončily. Jinak by banky nehromadily i v druhé dekádě října další peníze.

Důvěře v bankovní vklady u nás příliš nepomáhají především zprávy ze zahraničí o problémových úvěrech KBC na Islandu a v Americe či o vládní pomoci nizozemské ING.

Banky i ČNB však klienty uklidňují. "Situace se vrací do normálu. Objem hotovostí, které banky u ČNB skládají, je v současné době přibližně stejně velký jako denní výplaty bankám," říká Pavel Zúbek z tiskového oddělení ČNB.

Nárůst množství peněz v oběhu se už podle něj zastavil. Podobně však ČNB reagovala už po minulém vzestupu hotovosti.

Nárůst množství peněz během deseti dnů dvakrát po sobě přitom téměř nemá v Česku obdoby. Naposledy šlo o větší skok než dvacet miliard jen v půlce roku 2000.

Banky i ČNB, která na ně dohlíží, však uklidňují, že žádný důvod k panice a vybírání peněz není. Místní banky mají jen málo peněz v problematických investicích, na kterých hodně tratily zahraniční banky. Vklady v nich jsou navíc pojištěné státem, záruka se nyní zvýší až na 1,2 milionu korun.

Pro lidi či firmy s většími zůstatky na účtu nicméně dává smysl rozdělit si peníze do více bank. Na oblibě také získávají trezory a depozitní schránky.

Co se děje a proč?

Kolik přibylo hotovosti v oběhu?
Od začátku října jde o téměř 45 miliard korun v hotovosti, což znamená růst o dvanáct procent.

Znamená to, že lidé vybírají víc peněz z bank?
Hotovost v oběhu je součtem peněz na pokladnách bank, firem i v peněženkách lidí. Údaje o tom, kolik mají lidé uloženo v bankách, se zveřejňují s velkým zpožděním. Přesné číslo, kolik lidé vybrali, tedy zatím není k dispozici. Je zřejmé, že určitá část z nárůstu hotovosti jde na vrub výběrů z bank.

Proč drží banky víc hotovosti?
Banky najely na bezpečný režim, aby měly v každém okamžiku dost hotovosti na odbavení klientů. Proto část úložek převedly z elektronické do papírové podoby, aby je měly v případě potřeby k dispozici.

Ohrožuje to zdraví bank?
Ne. Vklady v bankách přesahují 2 000 miliard. Pro banky je to však nepříjemné: držet vysoké zásoby hotovosti je nevýhodné.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Kvůli vánoční půjčce bezdomovcem? V Rozstřelu promluví expert na dluhy

Ilustrační snímek

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Najdete na iDNES.cz