Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Honeywell láká školáky ke studiu fyziky

  1:00aktualizováno  1:00
Fyzika je velké dobrodružství a světu už nebudou vládnout právníci, ale technici, hlásá nejvyšší šéf amerického Honeywell Dave Cote. Jeho firma je jednou z třiceti v hlavním burzovním indexu Dow Jones. Má obrat 31 miliard dolarů a 120 tisíc lidí ve stovce zemí světa.
Honeywell s NASA spustil i show o fyzice, matematice a přírodních vědách pro školáky.

Honeywell s NASA spustil i show o fyzice, matematice a přírodních vědách pro školáky. | foto: Profimedia.cz

K fyzice a matematice, vědám, ze kterých žije, láká už děti od základních škol. Zápasníci sumo se přetahují v rytmu hip hopu a přesvědčují o tom, že Isaac Newton je hrdina. Jak jinak zajistit budoucnost firmě, která pracuje ve čtyřech odvětvích a vyrábí letecké motory, pilotní displeje, termostaty, dopravní systémy nebo nové materiály pevnější než ocel a lehké jako korek?

Pražská pobočka
Dave Cote, jeden z nejvýše postavených manažerů světa, v pátek v Praze otevřel jednu z klíčových poboček v Evropě. V Praze bude zákaznické centrum, odkud bude prodávat letecké motory, další centra má u Olomouce a v Brně, kde jsou stovky inženýrů. Ti pracují třeba na nových úsporných malých turbodmychadlech do aut, která o čtvrtinu snižují spotřebu paliva i emise.

"Před pěti lety jsme tady měli přes stovku lidí, teď máme více než dva tisíce a s novým centrem se dostaneme na tři tisíce lidí," popisuje Cote. Je to pro něj velká událost.

Honeywell se dosud soustředil zejména na Ameriku. Bezmála půlku byznysu však dělá v Evropě, a tak se rozhodl být více vidět mimo USA. Kromě Británie, Francie a Německa také v Česku. "Chceme být blízko trhů, které obsluhujeme. Otevřeli jsme a rozšiřujeme pobočky v čínské Šanghaji, indické Bangalore a v Brně," dodává Cote.

Česko máme rádi, říká. "Líbí se mi, jak přemýšlíte, berete na sebe osobní odpovědnost," dodává. Zasvěcení vědí, že Čecha pro něj ztělesňuje pracovitý vědec Jaroslav Doležal z ČVUT, který v roce 1993 založil společnou laboratoř s Američany. Dnes je ředitelem českého Honeywellu.

Nedostatek mozků
Ale ani v Česku se strojírenskou tradicí není snadné najít dost inženýrů. "Technické mozky chybí všude. Není jediná země na světě, která by jich měla dost. Všude, i v Indii, počet volných míst převyšuje počet lidí," říká Cote.

On sám s dobrým platem ví, že experti se nedají zaplatit jen penězi. "Podstatou lidské přirozenosti je být součástí něčeho velkého, co člověka přesahuje, a dělat práci, kde můžu ukázat, co je ve mně. Nechci lidi, kteří si řeknou, toto je místo, kde budu v klidu až do konce života, ale aby věděli, toto je místo, kde JÁ můžu něčeho dosáhnout," odhaluje americké pozitivní myšlení.

České studenty technických univerzit začal přesvědčovat o výhodě jejich oboru vlastním dovozem nositelů Nobelových cen. V Praze ve čtvrtek zahájil světové turné nobelistů fyzik s cenou z roku 1998.

Podle očitých svědků je Horst Störmer showman. Hovořil o malých zázracích, světu nanotechnologií, které dobře znají na univerzitě a ve firmách na Liberecku.

Dave Cote však ví, že lovení mozků na univerzitě je málo. A tak Honeywell znají už i na amerických základních školách. "Máme vesmírnou akademii s agenturou NASA, kam vozíme učitele škol. Učí se o vesmíru, oblečou si astronautský skafandr," popisuje.

Newton podle Komenského
Ale hlavně – Honeywell s NASA spustil i show o fyzice, matematice a přírodních vědách pro samotné školáky. Jmenuje se FMA Live! a učí hravě Newtonovy zákony, přesně podle Komenského.

"Učitelé dětem ukážou třeba druhý Newtonův zákon. Prostě jim zahrají, jak se síla rovná hmotnosti tělesa krát zrychlení na hip hopu. Jen si to představte. Dva se oblečou jako zápasníci sumo a vzájemně se přetlačují. Děti křičí, skandují. Je tam i herec, který hraje Isaaka Newtona, a každý jím chce být. Vždycky je narváno, na tři sta míst jich přijde pět set," nadšeně vypráví.

On sám ani jeho děti však techniku nestudovali a Dave Cote toho prý lituje.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Rolls-Royce chce vyrábět motory pro létající taxi

Koncept létajícího taxi EVTOL automobilky Rolls-Royce. Elektřinou poháněný...

Futuristické vize létajících taxíků lákají čím dál více firem. Výrobu motorů pro tyto dopravní prostředky budoucnosti...

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

3D model balení lentilek.

Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly...

McDonald’s stokrát jinak. Třeba s jídlem pro gurmány a v nóbl prostředí

Rychlé občerstvení McDonald's Next v Hongkongu

McDonald’s Next v Hongkongu je nejluxusnější pobočkou této franšízy. Do nového kabátu ji firma přestavila minulý rok....

Najdete na iDNES.cz