Honeywell si v Brně plácl s Flextronicsem

  • 13
Výrobní závod po odcházející firmě Flextronics v Brně nezůstane prázdný. Firma se po dvou týdnech dohodla na sedmiletém pronájmu haly s americkou společností Honeywell. Výrobce specializovaných přístrojů chce v moravské metropoli zřídit vývojové centrum. Investuje zde stovky milionů korun.

"Přesné obrysy projektů ještě nejsou známy, nicméně lze předpokládat, že investice dosáhne řádově stovek milionů korun a přinese stovky nových pracovních míst," řekl šéf vládní agentury CzechInvest Martin Jahn.

Podle něj je nová firma ekonomicky ještě zajímavější než Flextronics, protože má vlastní výrobní program (Flextronics montoval elektrotechniku na zakázku) a do regionu přivede například i aktivity v leteckém průmyslu.

Honeywell by měl kromě stávajících prostor svého předchůdce získat také území pro další rozvoj.

"Většina ze stovek pracovních míst, které chceme v Brně vytvořit co nejdříve, bude určena pro výrobu. Budeme se snažit získat co nejlepší pracovní sílu právě v brněnském regionu," uvedl Jaroslav Doležal, ředitel Honeywell Prague Laboratory.

Honeywell se v Česku objevil krátce po sametové revoluci. Od roku 1993 funguje v Praze vývojová laboratoř, která byla prvním technologickým pracovištěm společnosti Honeywell mimo USA.

Pražská laboratoř je zaměřena na pokročilé průmyslové aplikace v oblasti řízení složitých technologických procesů a podpory rozhodování – tzv. dispečerského řízení.

Vývoj v Brně se zaměří na automatizaci zařízení v budovách, spalování, vývoj čidel a na zabezpečovací a požární systémy.

Do závodu hodlá Honeywell přestěhovat část výroby ze západní Evropy, například klimatizace. K tomu bude potřebovat stovky nových pracovníků. Dosud ale není jasné, v jakých oborech.

Do Černovic se přestěhují také dvě brněnské pobočky Honeywellu, které již delší dobu působí v Technologickém parku při Vysokém učení technickém - Ademco, zabývající se produkcí bezpečnostních systémů pro budovy, a Invensys Controls. Ta provádí montáže součástek do klimatizací automobilů.

Ekologové jsou proti
Proti příchodu Honeywellu do brněnské průmyslové zóny ale protestují tamní ekologové.

"Zamlčuje se, že firma patří mezi nejvýznamnější opory vojensko-průmyslového komplexu Spojených států," píše ve svém prohlášení Nezávislé sociálně ekologické hnutí Nesehnutí.

Dodává, že německá pobočka firmy vyráběla dnes nelegální protipěchotní miny, nadále vyrábí miny protitankové. Honeywell je podle hnutí také autorem myšlenky i konstruktérem tříštivých kazetových pum, jejichž obětmi jsou především civilisté.

To však popírá ředitel české pobočky Honeywellu Jaroslav Doležal, podle něhož Honeywell nikdy nebyl zbrojařskou firmou.

"Vyvíjíme samozřejmě pokročilé technologie pro letectví, které jsou využitelné i ve zbrojním průmyslu. Veškeré aktivity v Evropě se zatím soustředí na vybavení či zabezpečení budov a na řízení průmyslových technologických celků," sdělil Doležal.

Flextronics za odchod zaplatí
Odcházející firma se s městem musí vyrovnat za nedodržení smluvních podmínek, které ji zavazovaly v Brně podnikat určitou dobu a vytvořit nasmlouvaný počet pracovních míst.

V navrhované smlouvě se Flextronics zavazuje, že městu zaplatí třicet osm milionů korun za pronájem a koupi pozemků, na nichž podniká.

Firma si ponechá pouze pozemek pod výrobní halou. Město naopak od Flextronicsu koupí parkoviště, vstupní budovu do areálu, komunikace a infrastrukturu. Podrobnosti ZDE.

Protože Flextronics tímto vyrovnáním vrátí všechny investiční pobídky, které dostal od města, další ujednání mezi firmou a jejím nástupcem jsou pouze vztahem mezi dvěma soukromými společnostmi.

Znamená to například, že Honeywell nemusí zaměstnat tolik lidí, kolik sliboval Flextronics. Ten ohlásil svůj odchod z investiční zóny Černovická terasa loni v létě.

,