horká linka

-
* Milena Krupová z Brna by si ráda koupila nerezové nádobí. Protože však nemá dobré zkušenosti s nákupy na tržištích, zajímalo ji, jaká je kvalita nádobí nabízeného v kamenných obchodech, zejména značky TESCOMA.

Redakce MF DNES v poslední době nerezové nádobí netestovala. Paní Krupová se však může obrátit na časopis TEST, jehož vydavatelem je Občanské sdružení spotřebitelů Test, ve kterém vyšel podobný test v září loňského roku. Z celkem jedenácti testovaných značek dostala pouze jedna nejhorší možnou známku (Kreck, SRN). Naopak velmi dobré byly značky Lagostina (Itálie) a Fissler (SRN) nebo levnější české výrobky z Tescomy a Sfinxu. Při nákupu nerezového nádobí by měl zákazník především zkontrolovat, zda je označené typem spotřebiče, který je pro nádobí vhodný (to je důležité zejména u sklokeramických desek, které se mohou použitím nevhodného nádobí poškodit). U výrobku by neměl chybět ani návod k používání. (aku)

* »Koupil jsem si značkové plavecké brýle s úpravou proti zamlžení, ale zhruba po půl roce používání se očnice začaly mlžit,« napsal do redakce David Švancara z Drnovic. Také nové brýle jiné značky se po určité době začaly zamlžovat, přestože je pan Švancara omýval jen čistou vodou a nechával vyschnout. Zajímalo jej, zda existuje nějaký prostředek proti zamlžování.

Test plaveckých brýlí vyšel v MF DNES 23. června 1999. Členům plavecké školy USK Praha během testu nejlépe vyhovovaly české brýle EMME 700AF a japonské Swans Valdez. Obě značky měly anti-fog, tedy ochrannou vrstvu proti zamlžování. I kvalitní anti-fog se však po čase setře, což lze jednoduše vyřešit nasliněním vnitřku brýlí před jejich nasazením. Druhou možností je použití speciální vodičky proti zamlžování, která se nakape dovnitř brýlí. Většinou se prodává v třímililitrovém balení a cena se pohybuje okolo sta korun.