Horko uspíšilo úrodu, vinaři už chystají sklizeň

  • 4
"Šest lahví burčáku, prosím." Mladý pár objednává litry kvasící pochoutky a sestra sklepmistra vinařství Kovacs hbitě stáčí vinný mošt do připravených lahví. Končí poslední srpnový týden a v Novosedlech u Mikulova se pomalu rozbíhá sklizeň, která může být jednou z nejkvalitnějších za poslední léta.

Zatím jsou sklizeny první tuny hroznů aromatických odrůd jako například Irsay Oliver, které daly vzniknout právě onomu po litrech kupovanému burčáku.

Už za pár dní se ale vinobraní rozjede naplno.

"Začneme příští týden s Muškátem, pak přijde Müllerka a další," vypočítává Miroslav Kovacs majitel a sklepmistr novosedelského vinařství.

Proti jiným letům začíná sklizeň dříve, horké léto uspíšilo zrání. Ještě těsně před vinobraním se slunce opírá do hroznů třicetistupňovou silou.

"Letos je to trochu uspíšené, ale tak o týden, o deset dní. O tři týdny, jak někdo říká, určitě ne," míní.

Do hodnocení letošní úrody, o které už někteří mluví jako o dalším "ročníku století", se zatím pouštět nechce - na podložený úsudek přijde prý čas nejdříve v listopadu.

"Většinou ti, co nejdřív křičí, se pak v květnu škrábou za uchem. Třeba ročník 2000 spoustu lidí nadchnul, ale v květnu začala najednou ta vína být unavená a fádní," vzpomíná Kovacs.

Některá vína, která se na etiketě pyšní letopočtem 2000, tak považuje za "vypečená". Hned vzápětí však upozorňuje, že každé klimatické podmínky nahrávají jiné odrůdě.

"Ročník 1999 přinesl perfektní Rulandské šedé, které bylo lepší než to 2000. U Tramínu to bylo zase naopak," říká sedmadvacetiletý vinař.

Morava přeje bílým vínům
Ačkoli v Česku v poslední době stále stoupá spotřeba červeného vína, nechystá se Miroslav Kovacs dramaticky měnit nabídku vína, kterého ročně vyrobí kolem 350 tisíc litrů. Převládat tak budou dál bílá vína, větší zastoupení by měla časem získat vína růžová.

"Morava je ideální pro bílé odrůdy. Okolo Mikulova by měla do budoucna patřit první příčka Ryzlinku vlašskému, na Znojemsku zase třeba Veltlínskému zelenému. Nemá smysl vytrhávat keře a sadit sem něco, pro co tady nejsou podmínky," hodnotí.

Speciální příloha
VÍNO 2003
Pokud mají čeští a moravští vinaři obstát v evropské konkurenci musí se podle Kovacse soustředit na výrobu kvalitního vína. A to lze v tuzemských podmínkách získat spíše z bílých odrůd - Muškátu moravského, Tramínu, Sauvignonu, Ryzlinku, vlašského či rýnského, Veltlínského zeleného, Müller-Thurgau.

"Vždycky říkám, že mám jen jeden balíček energie. A tu můžu věnovat buď na výrobu nadprůměrného bílého nebo průměrného červeného. Tak to si radši vyberu to bílé," dodává nad sklenkou burčáku Kovacs.

K nadprůměrné kvalitě letos možná jemu i dalším vinařům napomůže už sklizeň, kterou začnou lisy zpracovávat už za několik dní.

Miroslav Kovacs ve svém vinném sklepě v Novosedlech u Mikulova. Mezi skladovanými lahvemi převládají bílá vína typická pro jižní Moravu.