Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Dan Materna, MAFRA

Horní Rakousy trvají na žalobě proti ČEZ kvůli Temelínu

  • 147
Horní Rakousy chtějí nadále žalovat českou elektrárenskou společnost ČEZ. Ta prý v minulých letech ignorovala námitky rakouské spolkové země ohledně bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. Země se chce odvolat proti nedávnému zamítnutí žaloby v první instanci hornorakouským zemským soudem, informovala agentura APA.

Žalobu týkající se ignorování svých bezpečnostních obav Horní Rakousy podaly už v roce 2001. Žaloba byla zdůvodněna tím, že 60 kilometrů od JETE se nacházejí pozemky zemědělské školy země Horní Rakousy, které jsou prý ohroženy imisemi z elektrárny.

Už v roce 2002 tuto žalobu zamítl zemský soud v Linci, který dospěl k závěru, že k posuzování takové záležitosti není kompetentní. Nejvyšší soud nakonec ale potvrdil, že rakouské soudy ve věci příslušné jsou.

Hornorakouská vláda se domnívá, že ČEZ dosud ignoroval její obavy. Právě v roce 2001 se přitom rozjel proces česko-rakouských jednání o bezpečnosti Temelína na základě takzvané dohody z Melku, podle které měly Česká republika a Rakousko vyřešit sporné body kolem JETE. Česká vláda prohlásila dohodu za naplněnou v roce 2007. Už v listopadu 2006 byla JETE kolaudována, což ovšem vystupňovalo kritiku ze strany Rakouska a Horních Rakous.

Soud žalobu zamítl, Rakušané se odvolají

Poté, co zemský soud letos 4. ledna v první instanci žalobu Horních Rakous na ČEZ zamítl, podá nyní zemská vláda odvolání, oznámili v úterý na tiskové konferenci hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer a zemský ministr pro životní prostředí Rudi Anschober. Odvolání rakouská spolková země opírá o argument, že před kolaudací nebyla vyslyšena, a poukazuje na "nepochopitelná" odůvodnění v oblasti bezpečnosti ze strany ČEZ.

Hornorakouský zemský soud podle APA zdůvodnil zamítnutí žaloby výrokem Evropského soudního dvora z roku 2009, že bezpečnost JETE byla několikrát zkoumána při vstupu ČR do EU v roce 2004. Evropský soud tehdy dospěl k závěru, že žaloby regionu Horní Rakousy na ČEZ kvůli údajně škodlivým vlivům Temelína nejsou možné.

Právní zástupce hornorakouské vlády Christian Hadeyer ale nyní řekl, že při kolaudaci JETE nebyly uplatněny všechny právní předpisy a vysoké bezpečnostní standardy podobné těm rakouským nebo německým.

Horní Rakousy se nesnažily od první žaloby z roku 2001 domoci přímo uzavření Temelína, nýbrž zvýšení jeho bezpečnostních standardů na západní, například německou, úroveň. Česko se v dohodě z Melku mimo jiné zavázalo k nadstandardnímu informování Rakouska o událostech v Temelíně a k přísnějšímu posuzování vlivu elektrárny na životní prostředí.

,