Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na...

Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na Frýdecko-Místecku. (2. května 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Horníci z OKD hrozí protesty. Požadují odstupné 400 milionů

  • 176
V krachující těžební firmě OKD houstne atmosféra. Odboráři vytáhli do boje za nadstandardní odstupné, které zaměstnancům při propouštění zajišťuje kolektivní smlouva. Objevují se i požadavky na další finanční podporu od státu.

Debata o tom, zda firma dodrží sociální program, zahrnující až 12 měsíčních platů pro propouštěné, vrcholí v době, kdy finišuje práce manažerů OKD na reorganizačním plánu. Ten má firma předložit soudu do 9. prosince.

Plán navrhne tempo a harmonogram útlumu jednotlivých dolů v příštích letech. Načrtne náklady na útlum i předpoklad dalšího hospodaření OKD. Vyčíslí, jakou část ze svého obřího dluhu budou OKD schopny z výnosů těžby zaplatit. A kolik ze svých pohledávek budou muset věřitelé odepsat.

Celkem OKD dluží zhruba 550 věřitelům šest miliard korun - a to správce přihlášky největších věřitelů, nárokujících si 17 miliard, v přezkumném řízení odmítl.

Podle odborářů je už jasné, že se má nejztrátovější šachta, Důl Paskov, zavřít do konce ledna 2017.

Jak uvedl pro MF DNES šéf hornických odborů v OKD Jaromír Pytlík, je na odstupné pro horníky z Paskova podle kolektivky třeba asi 400 milionů korun. Odbory tvrdí, že jim firma už sdělila, že na sociální program v tomto rozsahu nemá. A nehodlají se s tím smířit. Žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady OKD (s výjimkou zástupců státu). A naznačují, že by mohly přistoupit i ke stávce a protestům.

Konkurz nechceme, ale...

„Pro stávku v této chvíli není zákonný důvod. Uvidíme, jak bude reagovat představenstvo i dozorčí rada. Pokud se situace nezlepší, budeme nuceni udělat další opatření,“ cituje Pytlíka agentura ČTK. „Budeme činit v souladu se zákonem. Může však dojít k nečekaným událostem, nepokojům na šachtách a podobně,“ dodal odborář pro MF DNES.

Pokud by firmu zachvátily stávky a nepokoje, nalomilo by to křehkou důvěru obchodních partnerů, kterou už tak nahlodává insolvenční řízení. Odborářské protesty by tak mohly zhatit reorganizaci a celou firmu strhnout do konkurzu. Udržení těžby na perspektivních dolech by pak bylo ohroženo. „Platí, že konkurz nechceme, že chceme pozvolný organizovaný útlum. Chceme, aby celá firma byla pod kontrolou státu,“ řekl Pytlík. Přesto odborářská hrozba trvá.

OKD hrozí další miliardový spor, tentokrát kvůli elektřině

Ve hře zůstává i možnost, že by sociální program pro horníky zaplatil stát. Ten už v roce 2014 slíbil 600milionovou pomoc s útlumem Paskova. Dohoda pak kvůli klesajícím cenám uhlí ztratila platnost a OKD zkrachovaly. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský ve středu uvedl, že vedení firmy chce s vládou o obnovení smlouvy jednat.

Ministr průmyslu Jan Mládek však zatím vylučuje, že by stát na sociální program pro horníky z Paskova přispěl. Už proto, že cena uhlí stoupá a s ní i šance na zisk z těžby na některých šachtách.

Stát letos půjčil OKD 700 milionů korun na udržení provozu. Podle odborů doly zatím vyčerpaly jen 150 milionů, takže by zbytek mohl sloužit na sociální program. Peníze ze státní půjčky doly mají vrátit. Pokud by z nich platily odstupné horníkům, těžko by se to povedlo.

Jak při reorganizaci, tak při konkurzu se věřitelé OKD, mezi nimiž je i stát zastoupený Českou správou sociálního zabezpečení, budou muset smířit s odepsáním části pohledávek. Dá se čekat, že slevit z nároků budou muset i zaměstnanci. Odborářský nátlak je tak třeba vnímat i jako součást licitace o ústupky při přípravě reorganizačního plánu.