Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horníci pohrozili demonstracemi za prolomení těžebních limitů

  15:44aktualizováno  15:44
Horníci na Mostecku se chtějí bít za prolomení limitů, které určují hranice pro těžbu hnědého uhlí. Demonstrace nebo případně i stávky by se mohly uskutečnit příští rok na jaře či v létě. Pokud se těžba nerozšíří, hrozí podle odborářů propouštění.

Letecký pohled na těžbu uhlí na Mostecku. (8. září 2009) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nahlas se o hornických protestech hovořilo už v létě po vzniku nové vlády. Pak se ale situace pozvolna uklidnila. "Ale v zapomnění to neupadlo, jen ji využijeme až když vyčerpáme všechny možnosti. Teď oslovujeme poslance z kraje a snažíme se získat podporu od nich," řekl odborový předák Jiří Cingr.

Zda půjde o stávku nebo jen demonstraci, nekonkretizoval. O konkrétní podobě i místě protestu se odbory teprve rozhodují.

Letní termín minimálně pro demonstraci potvrdil i další odborový předák těžební firmy Czech Coal Jaromír Franta. "Myslím, že to bude ten správný čas," řekl.

Do ledna chtějí odbory jednat s poslanci za kraj a řešit s nimi sociální dopady propouštění. "V tuto chvíli nemám důvod stávkovat u zaměstnavatele, s ním je - v uvozovkách - sociální smír. Když se něco odehraje, bude to formou demonstrace, jen je otázka kde a jak," dodal.

Hornická demonstrace by se podle Franty mohla konat v Praze před některým z ministerstev nebo před úřadem vlády, ale také v Litvínově před Scholou Humanitas. Její ředitel Milan Šťovíček je totiž coby poslanec i starosta Litvínova jedním z hlavních odpůrců rozšíření těžby.

Czech Coal zaměstnává asi 5 500 lidí a je jedinou ze tří hnědouhelných společností, která má s územními limity problém a tlačí na jejich prolomení. Sokolovskou uhelnou prakticky neovlivňují a chomutovské Severočeské doly mají dostatek zásob až do poloviny tohoto století.

Územní limity platí od roku 1991, kdy vymezily prostory, kam rypadla smějí a kam ne, aby se do budoucna zabránilo bourání obydlených vesnic a měst. Jejich prolomení by ohrozilo především obce Horní Jiřetín a Černice, kde dlouhodobě většina obyvatel odmítá přistoupit na nabídky těžařů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz