Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horníci z Mostu chtějí levnější byty

  9:58aktualizováno  9:58
Dvě stě horníků a jejich příbuzných demonstrovalo včera v Mostě. Stát jim nabízí byty, oni je však chtějí levněji. Prý na ně nemají. Nelíbí se jim, že posledních 2200 hornických bytů jim chce stát prodat za třikrát vyšší cenu, než za kolik je koupili jejich kolegové před deseti lety.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Stát jako vlastník podniku Doly a úpravny Komořany (který byty dosud spravoval) navrhuje cenu okolo 2000 až 4200 korun za metr čtvereční podle stáří bytu. Před časem přitom nabízel mostecký magistrát nájemníkům městské byty za 600 korun za metr čtvereční.

"Nenecháme se vydírat, chceme stejné podmínky jako ostatní," řekl organizátor demonstrace Pavel Folget.

Většina nájemníků je v důchodovém věku. Na koupi bytu peníze nemají. Právě důchodci a bývalí zaměstnanci dolů na demonstraci převažovali.

Nechyběli ale ani mladí lidé. "Před deseti lety se byty horníkům prodávaly za 600 korun za metr čtvereční. Zbytek bytů nám teď chtějí prodat za třikrát až čtyřikrát vyšší ceny. Každé zboží přitom dobou ztrácí na ceně. A důchody ani mzdy nám od té doby třikrát nestouply," míní Folget.

"Jsem důchodce, na šachtě jsem dělal deset let. Mám byt 3+1, který stál v roce 1994 osmdesát tisíc. Teď za něj chtějí 350 tisíc. I kdyby stál těch 80 tisíc, musel bych si na něj půjčit a hypotéku mi v mém věku nikdo nedá," vysvětlil svou přítomnost na demonstraci Jaroslav Čečrle z Teplic.

Hejtman: Je to dobrá investice
Organizátoři demonstrace se dopisem obrátili i na hejtmana Jiřího Šulce. Ten se je v odpovědi snažil podle ČTK přesvědčit, aby si domy koupili za nabízenou cenu. Jde podle něj o dobrou investici.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

V Ústeckém kraji se má prodávat více než dva tisíce hornických bytů na Mostecku, Chomutovsku a Teplicku. Stát zatím prodej pozastavil, ale demonstranti chtějí vládu přimět, aby jim prodala byty za stejné ceny jako jejich kolegům.

"Ostatní měli štěstí, že byty koupili za výhodnou cenu. Teď si je úspěšně udržují nebo spravují. My platíme nájemné, ale domy chátrají," vyčítal politikům Folget. Lidé by si proto museli hornické byty koupit za více peněz, ale pak ještě investovat do oprav nosných konstrukcí, střech, oken či výtahů.

Horníci si stěžují na přezíravost
Folgetovu protestní řeč několikrát provázel potlesk, ať mluvil před nádražím nebo kulturním domem Repre. Kritizoval přitom české politiky včetně vlády za postoj k horníkům. "To máme za to, že Praha měla teplo a celá republika mohla svítit?" volal Folget.

Za vším je podle něj byrokratická liknavost a politická přezíravost. „Nemáte důvod vydírat horníky. Naše byty jste nepostavili, tak s nimi nespekulujte," vzkazoval politikům.

Potíž je však v tom, že průměrná cena bytu 3+1 v Teplicích nebo v Mostě, odkud byla většina horníků, je vyšší než státem požadovaných 350 tisíc. Pohybuje se mezi 400 a 600 tisíc Kč. Byty ve starší zástavbě pak v Teplicích stojí i kolem milionu. To však horníci nevidí. "Chcete nás utopit v dluzích? My vám zatopíme při volbách!"

Demonstrovalo 150 lidí
Prakticky všichni účastníci demonstrace na závěr zdvižením ruky potvrdili požadavky horníků. Od politiků chtějí do 28. října slyšet, jak se zachovají.

Včerejší protestní pochod probíhal v Mostě v poklidu, dohlížely na něj hlídky státní i městské policie. Strážníci provázeli průvod asi půldruhé stovky demonstrantů po celou cestu.

V centru Mostu se pak přidali další lidé, kteří už na průvod čekali. Někteří chodci se ale při demonstraci bavili: Mladá dvojice se připojila k potlesku a pískání za chůze kolem protestujících. Pak se teprve ptala, oč vlastně jde.

Demonstranti se v Mostě chtějí letos setkat ještě dvakrát. "O dalších státních svátcích, 28. října a 17. listopadu, se sejdeme znovu," dodal Folget.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz