Ministři řeší rozsah pomoci pro horníky, jimž hrozí propouštění (ilustrační foto).

Ministři řeší rozsah pomoci pro horníky, jimž hrozí propouštění (ilustrační foto). | foto: OKD

Horníkům z OKD vláda pomůže. Budou dostávat osm tisíc korun měsíčně

  • 371
Sociální příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD schválila vláda. „Je to důležitý krok v pomoci lidem i regionu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. „Pracovníci OKD, kteří odejdou jinam, dostanou podporu 7 000, pokud respektive 8 000 korun po dobu tří let, pokud odpracovali alespoň patnáct let,“ uvedl ministr průmyslu Jan Mládek.

„Jsem rád, že se nám podařilo schválit pomoc pro propouštěné zaměstnance OKD. Pomoc lidem, kteří se ocitají v důsledku útlumu těžby černého uhlí a úpadku společnosti OKD v existenční nouzi, považuji za klíčovou prioritu svou i vlády,“ uvedl předseda vlády Sobotka.

Pomoc lidem z OKD

Příspěvek se týká zaměstnanců OKD, jejichž pracovní poměr skončí nebo již skončil v přímém důsledku restrukturalizace a útlumu těžby. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu v závislosti na počtu odpracovaných let. Ten, kdo odpracoval dva až pět let, bude příspěvek pobírat tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok navíc se mu počet měsíců, po které může s příspěvkem počítat, zvyšuje o tři. Výjimkou je sociálně ohrožená skupina pracovníků starších 50 resp. 55 let, kteří odpracovali nepřetržitě nejméně 25 let u těžební organizace a v podzemí odpracovali alespoň 3300 směn. U povrchových pracovníků je podmínkou dosažení věku nejméně 55 let. Výše příspěvku bude diferencovaná podle převažující činnosti. V případě převažující práce v podzemí bude činit 8000 Kč a na povrchu 7000 Kč měsíčně.
Zdroj: ministerstvo průmyslu

Dopad pomoci státu zaměstnancům, kteří opustí OKD, na státní rozpočet bude Mládka 2,3 miliardy korun, což ale podle něj bude rozloženo do 6 až 8 let. Program se podle něj dotkne už 303 zaměstnanců, kteří opustí OKD 1. července. „Odcházejí dobrovolně, ale pod tlakem,“ řekl Mládek.

Schválená finanční podpora se podle Sobotky ale bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků. „Výše příspěvku dosáhne buď sedmi, nebo osmi tisíc korun. Vyplácen bude po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně 5 let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka,“ uvedl předseda vlády.

Platí podle něj, že cílem vlády je udržet OKD v provozu. Část propouštěných horníků je zároveň připraven zaměstnat státní podnik DIAMO.

Rozhodnutí vlády bylo podle Mládka jednomyslné. Ministr financí Andrej Babiš z ANO šel na vládu s tím, že chce osekat návrhy na speciální příspěvek pro horníky, jak ho Mládek navrhl. Nakonec uspěl v tom, že se to nebude týkat dalších firem.

„Nevidím důvod, proč bychom měli mít sociální program pro nadzemní doly,“ řekl Babiš. Ještě před jednáním vlády se kvůli situaci v OKD ministři sešli se zástupci odborů a zaměstnavateli.

11.května 2016 v 14:05, příspěvek archivován: 11.května 2016 v 14:18

Vláda schválila nařízení o sociálním příspěvku pro propouštěné zaměstnance OKD. Je to důležitý krok v pomoci lidem i regionu.

A odboráři dostali od vládních špiček už ráno příslib, že vláda příspěvek pro horníky, jimž hrozí propuštění z OKD, schválí. Při odchodu z jednání vlády to řekl odborový předák Jan Sábel. „Ministr Babiš prohlásil, že zcela určitě by to měli dostat zaměstnanci OKD, ovšem kromě některých dodavatelských firem a zejména polských zaměstnanců. Vyvrátili jsme mu, že mezi zaměstnanci OKD jsou Poláci. Ti jsou v dodavatelských firmách,“ řekl Sábel.

Mládek přišel přitom na vládu s tím, že by osm tisíc korun měsíčně dostávali propuštění horníci z podzemí a sedm tisíc ti z povrchových dolů. Celkem z jedenácti firem. Nakonec zůstala jediná OKD.

Přičemž počítal s tím, že lidé, kteří odpracovali v dolech méně než pět let, budou měli nárok na speciální podporu po dobu tří měsíců. A za každý odpracovaný rok navíc se podpora prodlouží o další tři měsíce. Horníci po patnácti letech práce v OKD budou mít na na pomoc od státu nárok 36 měsíců.

„Je to překlenovací příspěvek, který jim bude vyplácen, pokud si najdou jinou práci, nebo pokud budou aktivně práci hledat. Pokud odejdou do předčasného důchod, nebo si přestanou hledat práci, nic nedostanou. Je to pobídka, která by je měla přesvědčit, že je třeba přejít do jiného zaměstnání. Část horníků si nechce připustit, že změna bude nutná,“ řekl už ráno ministr Mládek. Jednal o svém plánu s Babišem už v úterý před jednáním vlády řekl, že věří, že ho přesvědčil. .

Babiš: Není důvod platili všem propouštěným speciální dávky

Z pomoci horníkům se stává také předvolební politický boj

Babiš Mládkovi oponoval. „Nemůžeme si dovolit, aby daňoví poplatníci platili všem propuštěným lidem nějaké speciální dávky, mělo by se měřit všem stejně,“ řekl ministr financí.

„Dělat precedens pro privátní společnost, která byla totálně vytunelovaná... Když si vzpomeneme na lidi, kteří skončili v textilkách, sklárnách, tak o ně se nikdo nepostaral. Měli bychom být v tomto směru rozumní a není možné požadovat od státního rozpočtu více peněz, než za kolik stát tu společnost prodal,“ tvrdil taky Babiš.

Odpoledne na vládě už ale na finanční pomoc pro zaměstnance OKD kývl, ovšem dosáhl toho, že se to nebude týkat dalších firem. Podle jeho informací má OKD dostatek peněz do počátku června, potom bude potřebovat asi půl miliardy korun, který může teoreticky získat jako úvěr od bank.

Mládek chce miliardy horníkům z OKD poslat přes Diamo. Babišův úřad je proti

Babiš znovu odmítl, že by 2,6 miliardy mohla vláda dát do podniku Diamo na odstraňování následků bývalé hornické činnosti, přičemž by tam práci dostalo 250 horníků propuštěných z OKD.

„Nevidím důvod, proč bychom měli dávat 2,6 miliardy korun společnosti Diamo na to, že zaměstná 250 horníků, když je tady firma Auto Klastr reprezentovaná panem Juříčkem, který je připraven převzít tisíc horníků, rekvalifikovat je a nechce od státu žádné peníze,“ řekl ministr financí a šéf ANO. „Musím přiznat, že co se týče použití Diama na odstraňování ekologických škod, jsem s ministrem Babišem nepohnul,“ připustil Mládek.

Lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek už před jednáním vlády očekával, že se ministři ohledně pomoci horníkům z OKD dohodnou. „Jsem přesvědčen, že nakonec najdeme řešení, které bude racionální a bude i v rozpočtových možnostech vlády,“ řekl šéf KDU-ČSL. A jeho odhad se ukázal být správný.

„Nakonec jsme dospěli ke kompromisu, který má podstatně menší dopad na státní rozpočet,“ řekl Babiš. Kdyby prošla původní verze Mládkova návrhu, která by se týkala celkem 11 společností, bylo by to podle něj pro stát ještě o šest set milionů korun dražší.