Hoškovice: letiště pro manažery

  9:54aktualizováno  9:54
Zatím v Hoškovicích létají spíš jen nadšenci. Už za pár let by na letišti mohlo každý den přistávat nejen několik letadel s manažery z okolních podniků, ale i pravidelné dopravní spoje. Práci by zde tak našlo více než sto lidí.
Letadlo

Letadlo - Letadlo. Ilustrační foto. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Bývalé vojenské letiště mezi Libercem a Mladou Boleslaví čekají v příštích letech velké změny.

Pokud však najde nového majitele. Armáda ho totiž v srpnu nabídne k prodeji. Zájem o něj má ale i město Mnichovo Hradiště. Nechce platit, chce ho zdarma.

"Už jsme dostali nabídku, ale šestačtyřicet milionů korun odmítáme zaplatit," řekl starosta Mnichova Hradiště Jaroslav Myška.

Letiště, jehož téměř dva kilometry dlouhá přistávací dráha prošla na konci osmdesátých let rozsáhlou opravou, patří v regionu k nejvytíženějším. "Ročně tu máme kolem pěti set mezinárodních letů, jejich počet díky otevřeným hranicím roste," uvedl Ladislav Rasl ze společnosti L-Consult, která letiště provozuje. Ta by chtěla areál v Hoškovicích i nadále provozovat, ale nikoli vlastnit.

Rozdíl mezi Ruzyní a Hoškovicemi - hodina cesty
Hoškovice si oblíbili například vrcholní manažeři z mladoboleslavské automobilky a koncernu Volkswagen. Cesta z letiště do jejich kanceláří trvá deset minut, zatímco z Ruzyně nejméně hodinu.Právě poloha i kvalitní dráha jsou hlavními výhodami zdejšího letiště.

"Potenciál letiště je velký, přibývá lidí, kteří cestují soukromými letadly, je to tady také brána do Českého ráje," řekl Ladislav Rasl ze společnosti L-Consult, která letiště provozuje. Dvakrát tady přistávali také fotbalisté německého Schalke 04, když letěli na pohárový zápas se Slovanem Liberec.

Podle Rasla ale není letiště zatím vhodné pro pravidelnou leteckou dopravu většími proudovými letouny. "Problém je s pojezdovými dráhami, ty jsou příliš úzké. Muselo by se také vybudovat potřebné zázemí," vysvětlil Ladislav Rasl.

Mnichovo Hradiště o letiště usiluje několik let, ale marně. "Naše žádost je na ministerstvu obrany několik let," posteskl si starosta Jaroslav Myška.

Vláda přitom nedávno přidělila krajům některá letiště po sovětské armádě. "Ta patřila ale ministerstvu průmyslu a obchodu. Obce v regionu Mnichova Hradiště nebyly nijak výrazně postiženy redukcí a odchodem armády, proto ministerstvo obrany v daném případě upřednostňuje nejprve prodej," řekl Jan Pejšek z tiskové a informační služby Ministerstva obrany ČR.

Bezúplatný převod je krajní řešení
Nabídka na prodej má vyjít v dubnu, základním kritériem prodeje bude cena. "O možném bezúplatném převodu lze uvažovat až v případě, pokud se prodej nezdaří," podotkl Pejšek. Podle něj jsou ale i další zájemci o celý areál.

Mnichovohradišťská radnice si od letiště ve svých rukách slibuje především další rozvoj. "Zvýšil by se počet lidí v regionu, do areálu bychom chtěli umístit také podnikatelské budovy nebo sklady," uvedl starosta Myška. Německé partnerské město Eglesbach vlastní podobné letiště, celý areál tam zaměstnává 140 lidí.

"Nechceme letiště provozovat, ale mluvit do toho, co tady bude," dodal starosta Mnichova Hradiště Myška. Letiště čekají nemalé investice. Ladislav Rasl je odhaduje na 20 až 30 milionů korun, především do oplocení a osvětlení dráhy. Další stamiliony by musely jít do stavby silnic a obchvatů. Žádost je už zařazena do evropského Fondu soudržnosti.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Lichtenštejnové chtějí zpět majetek, který jim vzaly Benešovy dekrety

Před sedmdesáti lety zemřel prezident Edvard Beneš

Český stát by měl knížecí rodině Lichtenštejnů vrátit velkou část majetku, o nějž ho v roce 1945 připravily Benešovy...

Polovina poboček České pošty budou do osmi let franšízy, říká společnost

Ilustrační snímek

Česká pošta očekává, že do konce letošního roku bude na partnerské provozovatele převedeno 583 provozoven. Do konce...

Třináctý plat letos dostane rekordní počet lidí, odhalil průzkum

Ilustrační snímek

V letošním roce dostane třináctý plat nebo odměnu téměř každý šestý zaměstnanec soukromých firem. Vyplývá to z průzkumu...

Najdete na iDNES.cz