Hospodářství USA přešlapuje na místě

  • 1
Nejhorší výkon za posledních osm let vykázala americká ekonomika za druhé čtvrtletí. V porovnání s loňskem hrubý domácí produkt vzrostl o slabých 0,2 procenta. Hlavní příčinou je drastický pokles v investicích firem, jaký nastal naposledy před bezmála dvěma desetiletími. Slabý růst ekonomiky navázal na rovněž nevýrazných 1,3 procenta z prvního čtvrtletí.

Na konci července vláda oznámila, že ve druhém čtvrtletí americká ekonomika vzrostla o 0,7 procenta. Nyní ale údaje revidovala a zjistila ještě horší výsledek.

Nenaplnily se však nejhorší představy ekonomů, že nejsilnější hospodářství světa vykáže meziročně pokles a zahájí tak fázi recese. Tou se označuje stav ekonomiky, která klesá dvě čtvrtletí po sobě a USA jí naposledy procházely před jedenácti lety.

Ekonomiku podržela spotřeba domácností, která se na výsledcích hrubého domácího produktu podílí dvěma třetinami. V období od dubna do června se zvýšila o 2,1 procenta. I když je to nejméně za poslední čtyři roky, podařilo se domácnostem vymazat propady v ostatních sledovaných kategoriích.

Bushova vláda i někteří analytici ze soukromého sektoru považují právě uplynulé druhé čtvrtletí za nejkritičtější úsek. Nyní by se měl totiž začít projevovat příznivý vliv snižovaných úrokových sazeb, které mají podpořit útratu domácností a ochotu firem investovat. K růstu by měly přispět i letošní daňové úlevy ve výši 40 miliard dolarů.
 
Americká centrální banka v pořadí již pošesté v tomto roce snížila úrokové sazby, aby tak pomohla oživit ekonomiku. Pomocí nižších úroků chce ústřední banka podpořit ochotu lidí utrácet a zájem firem investovat.

,