Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hostan: pivní pozdrav ze světa vína

  9:59aktualizováno  9:59
Když se řekne Znojmo, většině lidem se zřejmě vybaví víno. Koneckonců znojemské vinobraní v historickém centru je největší svého akcí svého druhu v zemi. Znojemští však vaří i pivo. A to dokonce několik století a za poslední roky se mohou chlubit řadou ocenění.

Znojemské pivo se jmenuj Hostan a není to náhodou. Hostan se totiž jmenoval sládek, který ve Znojmě vařil pivo už ve druhé polovině čtrnáctého století. Jeho jméno se totiž objevuje v dokumentech z doby císaře římského a krále českého Karla IV. a svědčí o tom  takzvaná Losunková kniha.

Pivo se tady vařilo ještě dříve. První písemná zmínka o várečném a šenkovním právu pochází z roku 1278, kdy Rudolf I. udělil Znojmu městská práva.

Zlaté časy začaly v prvních letech  osmnáctého století, kdy město získalo pozemky u znojemského hradu a rozhodlo se tady vybudovat pivovar. V roce 1720 tady založili pivovar, který funguje dodnes.

A stále dýchá starou atmosférou. Přímo v areálu pivovaru je totiž unikátní památka světového významu – rotunda Svaté Kateřiny pocházející z počátků minulého tisíciletí. Kdo ji chce navštívit, musí se projít i pivovarem.

Při takové procházce by bylo dobré ochutnat i nějaké nápoje, které tady vaří. Sortiment pivovaru nabízí obvyklý standard, který začíná u světlého výčepního piva a končí u tradiční premiové dvanáctky. Loni například představil Hostan speciální třináctku. Nový speciál je jedinečný především dobou zrání v ležáckých sklepích.

Nejpopulárnějším znojemským pivem je značka pojmenovaná „Hradní“. Tuhle jedenáctku, která získala například v roce 1999 Cenu českých sládků, je možné objevit ve většině pivnic a restaurací, jejíž majitelé se rozhodli právě pro značku Hostan.

Sbírka cen je za posledních patnáct let značně obsáhlá. Pivo z vinařského města bodovalo například na několika ročnících přehlídky Pivex nebo v prestižní soutěži České pivo.

Hostan patří do skupiny pivovarů, které vévodí brněnské Starobrno a která od loňského roku patří nizozemskému koncernu Heineken.

Seriál České pivovary

Fúze velmi často přinášejí změny. Jedna z nich čeká právě Hostan. Vedení společnosti totiž od 1. července přestěhuje výrobu lahvového piva ze Znojma do brněnského pivovaru.

Firma totiž nechce investovat několik desítek milionů korun do obnovy zastaralé technologie, nutné pro zajištění trvanlivosti pěnivého moku.

Lahvový Hostan bude Starobrno vyrábět pod dohledem sládků ze znojemského pivovaru kvůli zachování senzorického profilu a tedy i chuti. Moderní technologie v Brně umožní zvýšit trvanlivost piv Hostan v lahvích ze tří na minimálně šest měsíců tak, aby mohly být v nabídce nadnárodních řetězců po celé republice.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz