Středomořští hoteliéři lákají dotacemi seniory na levné dovolené u moře

Středomořští hoteliéři lákají dotacemi seniory na levné dovolené u moře | foto: Andrea Kábelovápro iDNES.cz

Hoteliéři lákají české seniory k moři dotacemi. Ozývá se konkurence

  • 45
Středomořští hoteliéři už nelákají jen bohaté Němce - objevili také kouzlo peněženek českých seniorů. Příspěvkem ve výši 150 eur k ceně zájezdu lákají Čechy starší 55 let na dovolenou mimo sezonu. Vládní dotace však u nás jdou jen přes jedinou cestovku, což se nelíbí konkurenci.

Po několika stovkách českých seniorů v minulém roce chce letos španělská cestovní kancelář Travel Senior nalákat na pobyt ve vybraných místech podstatně vyšší počet Čechů s rokem narození nižším než 1956.

Příspěvek španělské vlády ale senioři nedostanou přímo, jen v podobě levnějšího zájezdu, který však může prodávat jediná cestovka. To se ale přirozeně nelíbí konkurenci.

"Cestovní ruch nám pomůže dostat se z krize," tvrdí šéf státní španělské organizace pro podporu cestovního ruchu Segittur Javier Bustamante.

Program má podle něj podpořit cestovní ruch mimo sezonu, kdy hotely zejí prázdnotou a musí se zbavovat zaměstnanců.  Španělská vláda na program vyčlenila 10 milionů eur, které se prý státu vracejí tím, že nemusí platit nezaměstnané zaměstnance z hotelů.

Zájem je velký, cestovky plánují "erasmus pro seniory"

Podle Bustamanteho ho loni využilo už 45 tisíc Evropanů. S programem, na který by chtěly i evropské dotace, mají ambiciózní plány – kolem roku 2020 by v jeho rámci mělo cestovat kolem dvou milionů lidí.

Bustamante by podle svých slov vytvořil obdobu Erasmu, tedy výměnného programu pro studenty evropských univerzit. Místo studentů a výuky by však program řešil dovolenou seniorů.

V Česku prodává zájezdy dotované španělskou vládou cestovní kancelář Quality Tours na základě smlouvy s Travel Senior. Individuálně nemohou Češi dotace využít.

Podle Martina Topola z Quality Tours je zájem letos velký, na jarní termíny prodali už přes čtyři tisíce zájezdů, především na Mallorku nebo pobřeží Andalusie. Podobné dotace nabízejí i pro cesty na Kypr.

Například týdenní pobyt v minimálně čtyřhvězdičkovém hotelu s plnou penzí a přímým leteckým charterem na Mallorce stojí 9 900 korun za osobu. Taková cena však platí pro termíny od listopadu do dubna. Za dotovanou cenu může jet i mladší doprovod.

Cena je oproti sezoně výrazně nižší, s většinou cestovek například za týden ve čtyřhvězdičkovém hotelu s plnou penzí zaplatíte v červenci přes dvacet tisíc korun.

Na druhou stranu, i bez dotací se dají pořídit zájezdy do čtyřhvězdičkových hotelů na Mallorce z Německa ve stejných termínech v březnu či dubnu levněji i bez dotace, ale s extra náklady na cestu.

Senioři jsou pro cestovky novou perspektivní skupinou

Senioři jsou pro cestovky stále perspektivnější klienti. „V západních zemích tvoří 18 procent všech lidí, kteří si koupí zájezd, u nás je to zatím jen desetina.

Potenciál tu je velký, ale musí vzrůst ještě jejich kupní síla,“ míní Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

S dotacemi má problém Asociace cestovních kanceláří ČR. Podle jejího mluvčího Jana Papeže totiž udělení dotací jediné cestovce znevýhodňuje automaticky konkurenční společnosti, které nemohou jít níž.