Zlatý věk českých hotelů. Hostů je stále víc, přibývají hlavně Asiaté

  14:50aktualizováno  14:50
I přes fenomén Airbnb, na něž si hoteliéři v Česku často stěžují, plní tuzemské hotely a penziony výrazně více turistů. Hostů letos do června přibylo meziročně o sedm procent. Mnohem rychleji přibývá návštěvníků z Asie. Například Číňanů se v ČR letos ubytovalo o 28 procent více než loni.

Do Českého Krumlova přijedou každý rok dva miliony turistů z celého světa. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ubývá Rusů, ale plně je nahrazují Asiaté. Zejména díky nim na mnoha místech České republiky návštěvnost hotelů tolik roste. „Největší nárůst zájmu o českou destinaci jsme zaznamenali u Číny a Jižní Koreje. Z těchto dvou zemí k nám přijíždí o tři sta procent více turistů,“ uvedl Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu Českého statistického úřadu. Zmíněný nárůst je oproti roku 2012.

Z dat úřadu za první polovinu roku vyplývá, že do tuzemských hotelů a penzionů přijelo meziročně o sedm procent více hostů, za pět let nárůst dosáhl dokonce třiceti procent. Pokračuje tak zlaté období hoteliérů, kteří si na druhou stranu mnohdy stěžují na rostoucí trend ubytování v soukromí.

„Vliv Airbnb pociťujeme, nicméně cílíme na jinou klientelu a naše podnikání a prodejní kanály jsme přizpůsobili tomuto trendu,“ říká ředitel největší tuzemské hotelové skupiny CPI Hotels Jan Kratina. „Našim hotelům se v posledních letech velmi daří. Rosteme nejenom v Praze, ale výrazně i v regionech,“ potvrdil trend celého trhu. CPI má také zkušenosti s větší obsazeností asijskými turisty, v hotelech v Jižních Čechách se návštěvníci z Číny, Taiwanu a Jižní Koreje propracovali do první pětky.

Obecně také turisté patří k těm, kdo v tuzemsku více utrácejí. „Zatímco v roce 2012 činil počet hostů z Číny 150 tisíc a z Jižní Koreje 140 tisíc, vloni se tu ubytovalo skoro půl milionu Číňanů a více než 415 tisíc Korejců,“ dodal Vančura. Početně nejdůležitějšími jsou však turisté z Německa, dále ze Slovenska, Polska, Ruska a USA. Rusko však chudne a počet hostů od roku 2012 klesl o 184 tisíc.

Hoteliéři díky nárůstu hostů mohou více investovat do modernizace starších nebo výstavby nových hotelů. Upravují zejména interiéry. Například hotelový řetězec OREA Hotels & Resorts dokončuje rekonstrukci pražského hotelu Pyramida, celkovou rekonstrukcí za téměř 60 milionů prochází Resort Horizont na Šumavě a modernizace za 100 milionů čeká hotel Voroněž a Resort Horal ve Špindlerově Mlýně. V současnosti skupina prodává o pětinu víc pokojů než před dvěma lety. 

Praha, kde je fenomén Airbnb nejsilnější, přesto roste pomaleji. Meziročně tam počet hostů narostl o téměř 129 tisíc na 3,587 milionu, což je skok o 3,7 procenta. Metropole ubytuje zdaleka nejvíc hostů, zhruba 40 procent z celkového počtu a 65 procent z nich jsou zahraniční turisté.

Za pět let se počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních zvýšil z 15 milionů na více než 20 milionů. Oblíbeným cílem je kromě Prahy i Jihomoravský, Jihočeský a Královéhradecký kraj. Pro cizince je po Praze druhou nejoblíbenější destinací Karlovarský kraj, který láká na rekreaci v lázních.

Autor:
Témata: Hotel, Asie, Čína, hoteliér

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Další státní podnik si ukrást nenecháme, varovali komunisté vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Za hazard s majetkem všech občanů označili v pátek komunisté úvahy o možné privatizace části podílu státu ve...

Další z rubriky

Stavbu nejdelšího tunelu v zemi zhodnotí v Rozstřelu šéf SŽDC Svoboda

Jiří Svoboda, generální ředitel SŽDC

Ve čtvrtek projede první vlak novým tunelem u Plzně, který je nejdelší v České republice. Měří čtyři kilometry a měla...

Davy lidí se zapojily do potravinové sbírky. Darovaly konzervy i plenky

Po republice probíhá potravinová sbírka určená svobodným maminkám a seniorům

Tisíce lidí přilákala letošní národní potravinová sbírka, která se v sobotu konala v 660 prodejnách po celé zemi....

Nový pán ostravských hutí slibuje miliardy, odboráře však nepřesvědčil

Majitel Liberty House Sanjeev Gupta na návštěvě ostravské huti ArcelorMittal,...

Sanjeev Gupta, s velkou pravděpodobností nový majitel společnosti ArcelorMittal Ostrava, slibuje v průběhu pěti let...

Najdete na iDNES.cz