Hra s cenou ČEZ se neprokázala

  0:01aktualizováno  0:01
Česká vláda chce prověřit, zda za pádem akcií ČEZ v posledních dnech nestojí snaha některých německých společností snížit cenu firmy před privatizací. České vládě se nelíbí, jak volným pádem letěly v pondělí dolů ceny akcií elektrárenské firmy ČEZ a podezírá německé společnosti z účasti na tomto poklesu kvůli blížící se privatizaci. Prokázat jakékoliv manipulace s kursem na pražské burze nebude pro žádnou instituci jednoduché.

Kabinet se měl ve středu podle vyjádření svého mluvčího Libora Roučka celou situací kolem akcií ČEZ zabývat. Premiér Miloš Zeman však na tiskové konferenci oznámil, že na žádné dotazy o souvislosti mezi německými ekonomickými zájmy a privatizací ČEZ nebude odpovídat.

Makléři i experti z kapitálového trhu jsou však k prokázání jakýchkoliv manipulací v případě ČEZ skeptičtí a považují reakci na burze za běžnou. "Jestliže se objeví informace, že se pravděpodobně zavře Jaderná elektrárna Temelín, tak firma ČEZ je na likvidaci.

Vláda na kritikou Temelína mávla rukou

To je prostě tak negativní zpráva, že se z akcií této firmy každý snažil vycouvat. Všichni chtěli prodávat, nikdo nekupoval a cena letěla dolů," uvedl Petr Zajíc, makléř společnosti Conseq Finance, která je jednou z firem, jež na nejdůležitějším trhu burzy SPAD s akciemi obchoduje a povinně kotuje jejich cenu.

Akcie ČEZ se navíc po dalších dvou dnech vrátily silným růstem téměř na původní ceny z minulého týdne. Ve středu jeho akcie posílily téměř o pět procent.

Komise pro cenné papíry, která makléře a dění na kapitálovém trhu hlídá, včera také potvrdila, že dění kolem akcií ČEZ po pondělním poklesu o více než 20 procent sice monitoruje, zatím však nepředpokládá, že zahájí konkrétní šetření.

Zástupce jedné z velkých německých společností, která čeká na privatizaci ČEZ, považuje úvahy tuzemské vlády, že by německé firmy schválně prostřednictvím útoků na Temelín srážely cenu před privatizací, za neopodstatněnou.

"Určité lobbistické tlaky před privatizací ČEZ bez pochyby existují. Nejsou ale od nás a podle našeho názoru je jejich smyslem spíše německé firmy co nejvíce znemožnit a ze všech šancí na úspěch v soutěži je vyšachovat," uvedl s tím, že jestli jde o nějakou hru, pak z ní bude mít prospěch někdo jiný.

Německé firmy totiž začínají mít vážné problémy, zda se vůbec soutěže o ČEZ budou moci zúčastnit, protože spolková vláda i veřejnost včetně ekologických iniciativ a politické opozice odmítají jak Temelín, tak i elektřinu z tohoto zdroje.

Informace o manipulaci s kurzem akcií se v poslední době objevily i v případě Komerční banky. Její akcie po zveřejnění průběžných nízkých nabídek na její koupi od státu zhruba před měsícem na jeden den poklesly o 4 procenta a Komise pro cenné papíry začala dění oficiálně šetřit.

Částečně však již skončilo. "Naše podezření na manipulaci s kurzem akcií Komerční banky v souvislosti s její privatizací se neprokázalo," sdělila mluvčí komise Radka Procházková.

Dále však podle ní komise šetří podezření na manipulaci s kurzem banky v období, kdy již privatizace banky úspěšně skončila, přesto však cena akcií na burze několik týdnů stále padala. Šéf inspekce pražské burzy Vladimír Skalný potvrdil, že prokázat úmysl zkreslit cenu akcií není jednoduché.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Rozděl a panuj. Amazon se rozroste do metropolí na východě USA

Ilustrační snímek

Technologický gigant Amazon v úterý oznámil umístění svého nového sídla. Po více než roce rozhodování vybral variantu...

Lego vyhrálo v Číně další soud, jeho stavebnice kopírovaly čtyři firmy

Čínská stavebnice Lepin podle soudu kopírují dánské Lego

Dánský výrobce hraček Lego vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle...

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Najdete na iDNES.cz