Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hrací automaty se už nebudou šířit bez souhlasu obcí, rozhodli poslanci

  • 87
Starostové obcí zaznamenali úspěch v boji proti šíření hazardu bez jejich kontroly. Poslanci schválili návrh zákona, podle nějž by obce společně s ministerstvem financí mohly ovlivnit, zda nové hrací automaty, včetně modernějších videoloterijních terminálů, chtějí, nebo ne.

Loterijní firmy, které odvádějí peníze na obecně prospěšné účely, je už také nebudou smět posílat nadacím, které samy zřídily.

Pod stolem naopak skončily návrhy lidovců víc zdanit hazard a zakázat sázení přes internet. Neuspěl ale ani návrh rozpočtového výboru Sněmovny, který podporovaly sázkařské firmy - aby obce neměly právo účastnit se rozhodování o povolení nových hracích přístrojů.

Po velkém odporu starostů, kteří dokonce sepsali petici proti takové podobě zákona, se od toho distancovala ODS a podpořila naopak původní návrh ČSSD, že mají posílit pravomoci obcí. Nakonec pro změnu zákona zvedlo ruku 163 poslanců ze 172 přítomných, nikdo nebyl proti.

"Očekávám, že Senát do toho ještě bude zasahovat," řekl po hlasování ministr financí Eduard Janota. Když Senát zákon vrátí, Sněmovna o něm bude ještě jednou hlasovat, a to těsně před volbami. Zda se pravidla pro hazard mírně změní, není proto ještě zcela jasné.

Sociální demokraté jsou spokojeni. "Už se nemůže stát, že starostové a zastupitelé se ani nedozvědí, že na území obce mají kasino, videoloterijní terminály a další typy her. Budou moci regulovat veškerý hazard," řekl poslanec Pavel Němec z ČSSD, jeden z předkladatelů zákona.

Občanští demokraté pro zákon zvedli ruku hlavně proto, že se krátce před volbami ozvali starostové za ODS z městských částí v Praze, kteří do parlamentu poslali petici za posílení svých pravomocí (více o petici obcí kvůli loterijnímu zákonu čtěte zde).

Zatím to totiž vypadá tak, že i když obce vyhláškou hrací automaty omezily, přibylo ještě více modernějších videoloterijních terminálů, které dosud povoluje ministerstvo financí bez možnosti zásahu obce.

Lidovci a zelení: Hazard potřebuje mnohem tvrdší zásah

I když nakonec prakticky všichni pro zákon zvedli ruku, lidovci a zelení ho hned tvrdě kritizovali. "Jsme Sněmovna velkých bázlivců," prohlásil šéf lidovců Cyril Svoboda. Hlavně jeho strana chtěla hazard mnohem víc omezit - zakázat internetové sázení, reklamu na hazard a hlavně hazard mnohem více zpoplatnit.

"Hazard potřebuje mnohem tvrdší zásah, má výrazné negativní sociální dopady," řekl i šéf zelených Ondřej Liška.

S dnešním výsledkem jednání Sněmovny ale nemohou být úplně spokojeny ani velké loterijní společnosti, které vydělávají na videoloterijních terminálech - jako Sazka či Synot.

"My buď vyhrajeme, nebo vyhrajeme," říkal přitom sebevědomě před hlasováním mluvčí Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman. Měl tím na mysli, že se loterijní zákon nezmění vůbec, což veřejně označil za dobrou možnost šéf Sazky Aleš Hušák, nebo že projde návrh rozpočtového výboru, který se sázkařům zamlouval.

Po protestech obcí ale pro něj bylo pouhých šest poslanců. Občanským demokratům ještě před schválením zákona neprošel návrh, aby se zákon vrátil do výborů, kde ho ještě ve spolupráci s obcemi chtěli předělávat.

Ministr Janota dnes připomněl, že jeho úřad chystá vlastní zákon, který by "nalinkoval" úplně nová pravidla pro hazard, ale zároveň přiznal, že se to nestihne dříve než od roku 2012.