Hranický Philips se opět rozjel naplno

  • 13
Hranice - Výrobce televizních obrazovek v Hranicích na Přerovsku znovu pracuje na plné obrátky. Společnost LG.Philips Displays po téměř dvou týdnech obnovila provoz na jedné ze tří linek, kterou musela odstavit kvůli slabší poptávce na trhu. Skončilo tak vynucené volno šesti set zaměstnanců.

"Situace na trhu, pokud jde o prodej barevných obrazovek, je ve druhém čtvrtletí slabší. Očekáváme, že během druhého pololetí by mohlo dojít ke zlepšení," řekl iDNES mluvčí firmy Vladan Pěnkava.

Jedna z největších investic z éry vlády Miloše Zemana se dostala do potíží kvůli slabé poptávce po televizorech. Jejich výrobci ani dodavatelé komponent zpravidla nevyrábějí na sklad, takže při poklesu zájmu musí snižovat výrobu.

Stejné potíže potkaly i dalšího českého výrobce obrazovek, společnost TCT v Rožnově pod Radhoštěm - více ZDE.

Továrna otevřená před necelými dvěma roky na zelené louce v nezaměstnaností trpících Hranicích zaměstnává téměř 1300 lidí. Investice do její výstavby dosáhla 200 milionů eur.

Zastavilo se Jumbo
"V této chvíli je situace na trhu špatná zejména pro jeden z našich výrobků.
Učinili jsme proto opatření na regulaci nákladů prostřednictvím zastavení výroby na lince Jumbo přibližně na dva týdny," uvedl 23. dubna mluvčí Pěnkava.

Hranická továrna disponuje dvěma linkami na výrobu obrazovek Jumbo s úhlopříčkou 80 centimetrů a jednou linkou na obrazovky Large s úhlopříčkou 70 centimetrů.

Radnici omezení zaskočilo
"Naposled jsme ve firmě byli, když vyrobila miliontou obrazovku a její vedení v projevech nenaznačilo trend k poklesu výroby v Hranicích," řekl v reakci na omezení výroby MF DNES místostarosta Hranic Miroslav Wildner (ODS).

"Doufáme, že je to jen dočasné omezení," dodal mluvčí radnice Petr Bakovský. Místostarosta si ale myslí, že se podobná situace dala předpokládat.

"Zaznamenali jsme, že expanze v etapách nebude probíhat časově tak, jak byla původně plánovaná a nebude tak výrazná. Například výstavba železniční vlečky nebo instalace dalších rozvodů není hotova. Nevíme proč a žádné oficiální informace jsme nedostali," dodal Wildner.

Radní dokonce soudí, že firma zřejmě časem výrobu přestěhuje do jiné země s levnější pracovní silou.

"Tím, že jsme podepsali přístupové dohody o vstupu do EU, jsme dali najevo, že chceme být drahou pracovní silou. Recese, válka v Iráku, firmy se netají tím, že by chtěli přestěhovat výroby tam, kde to pro ně bude lukrativnější. Uvažují globálně. Ale jestli to tak bude a kdy se tak stane u nás, nevíme," míní Wildner.

Továrna patří mezi desítku největších zaměstnavatelů v regionu. Jen loni přijala dvě stovky nových pracovníků. Do roku 2005 se má v hranické továrně vyrábět šest milionů televizních obrazovek ročně.

LG.Philips Displays loni zvýšila svůj podíl na celosvětovém trhu obrazovek pro monitory a televizní přijímače o tři procenta na 27 procent, a stala se tak největším světovým výrobcem vakuových obrazovek.

Nizozemsko-korejská společnost provozuje v různých zemích 27 továren, ve kterých zaměstnává 30 tisíc lidí.

,