Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hraničtí se konečně dočkají prodeje bytů

  17:30aktualizováno  17:30
Po letech čekání by si obyvatelé Hranic mohli již letos koupit městský byt. Do veřejné obchodní soutěže na firmu, která bude obecní byty prodávat, se totiž přihlásil pouze jeden zájemce. Město by proto mohlo ještě v tomto čtvrtletí podepsat smlouvu.

„Komise ještě tento týden posoudí a vyhodnotí nabídku. Pokud zjistí, že jsou splněny všechny náležitosti, půjde materiál ihned do rady, i kdyby to mělo být na mimořádném jednání,“ řekl hranický starosta Vladimír Juračka (Hranice 2000). Prosazuje urychlenou privatizaci bytů už jen proto, že se jejich prodej v Hranicích dvakrát úplně zastavil.

Výběrová komise totiž předloni doporučila, aby prodej bytů zajistila vsetínská společnost H&B Real, která za kompletní smlouvy k prodeji jednoho bytu chtěla 1484 korun. Doporučení komise se však radním nelíbilo, protože se jim cena zdála podezřele nízká. Proto komisi rozšířili, a ta vybrala naopak nejdražší společnost z Ústí nad Labem, která chtěla 4935 korun za byt. „Odstrčená“ vsetínská firma se však obrátila se stížností na úřad pro ochranu hospodářské soutěže a ten jí dal za pravdu.

Napotřetí vybrala nová desetičlenná komise další firmu z Valašského Meziříčí. Jenže společnost H&B Real se opět odvolala a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí o výběru nabídky zrušil.

Město proto veřejnou obchodní soutěž úplně zrušilo a ihned vypsalo novou. Radní i přesto stále trvají na tom, že pochybení není na straně Hranic. „Zrušení veřejné obchodní soutěže neznamená, že bychom uznali pochybení. Chceme však, aby privatizace proběhla co nejrychleji, a to je ten nejrychlejší způsob. Kdybychom se odvolávali, vše by se značně oddálilo,“ řekl tehdy mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Do zatím poslední veřejné obchodní soutěže se nakonec přihlásil pouze jeden zájemce: sdružení čtyř uchazečů, v němž opět figuruje vsetínská společnost H&B Real. „Jeden zájemce se přihlásil zřejmě proto, že jsme zpřísnili podmínky soutěže,“ míní starosta Juračka.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Městská rada totiž na podzim stanovila, že byty bude prodávat nejlevnější firma, která doloží, že má s prodejem bytů zkušenosti a poskytne městu bankovní záruku ve výši půl milionu korun, která propadne, pokud firma nezabezpečí během prvního roku prodej nejméně šesti set bytů.

Ceny bytů v Hranicích by se měly pohybovat od 40 do 100 tisíc korun. „Nelze obecně uvést, kolik bude stát metr čtvereční. Záleží na stáří bytu, typu domu a mnoha jiných věcech. Zjednodušeně lze říct, že cena běžných bytů 3+1 se bude pohybovat mezi sedmdesáti a osmdesáti tisíci korunami,“ řekl starosta Juračka. Radnice očekává, že se nakonec z 2387 městských bytů tisícovka prodá a do městské kasy tak poputuje padesát až osmdesát milionů korun.


Ceny bytů v Hranicích:

* Ceny bytů by se měly pohybovat od 40 do 100 tisíc korun. Záleží na stáří bytu, typu domu a mnoha jiných kritériích
* „Zjednodušeně lze říct, že cena běžných bytů 3+1 se bude pohybovat mezi sedmdesáti a osmdesáti tisíci korunami,“ uvedl hranický starosta Vladimír Juračka
* Radnice očekává, že z 2387 městských bytů prodá zhruba tisícovku, a tak do městské kasy půjde 50 až 80 milionů korun

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz