Hraním her si lze vydělat statisíce

  • 25
Zatímco v pátek končí na brněnském veletrhu Invex turnaj o českého mistra v počítačových hrách, už v sobotu začnou borci z celého světa svádět klání o nejlepšího hráče planety na olympijských hrách v jihokorejském Soulu. Za Česko bude bojovat deset nejlepších, Slovensko bude mít osm zástupců.

Každodenní trénink, ligová utkání a kolotoč turnajů od mistrovství republiky až po regulérní olympijské hry jsou dnes běžnou součástí života profesionálního počítačového hráče.

"Během sezony hrajeme průměrně pět zápasů týdně. Před velkým turnajem, jako je mistrovství Evropy nebo olympiáda, se ale toto číslo vyšplhá klidně ke čtyřicítce," říká Ondřej Pistulka z nejlepšího českého týmu Neophyte.

Pistulkovou disciplínou je akční počítačová hra Unreal Tournament. Úkolem hráče je na virtuální mapě zničit ve stanoveném časovém intervalu protivníka. "Trénuju nejméně dvě hodiny denně, jsou ale dny, kdy u počítače trávím více než osm hodin," popisuje Pistulka.

Tvrdý trénink se vyplatí. "V největších světových turnajích se hraje o stovky tisíc dolarů," říká manažer týmu Neophyte Viktor Wanli. Ve světě je navíc obvyklé, že kluby platí hráčům běžnou mzdu za to, že soupeří v jejich barvách.

Ti nejlepší si mohou vydělat v přepočtu i čtvrt milionu korun měsíčně. "V Česku zatím na prvního klubem placeného profesionálního hráče čekáme," doplňuje vedoucí dalšího profesionálního českého týmu NecroRaisers Jan Šimek.

I bez stálého platu však české kluby, kterým se říká klany, nabízejí svým členům řadu výhod. "Klany hradí svým členům veškeré výlohy spojené s účastí na turnajích a zajišťují jim výkonné počítače," vysvětluje Jan Šimek.

Přivydělat si hraním však lze dobře i v Česku. Ti nejlepší hráči si z turnajů v průběhu roku přivezou i několik stovek tisíc korun.