Hromady odpadků, bitky s policisty. Řecko ochromila generální stávka

  • 561
Řekové vyšli do ulic k nejmasovějším protestům proti reformám a úsporným opatřením vlády. Jejich schvalování v tomto týdnu se snaží překazit zhruba 125 tisíc lidí, část z nich iniciovala bitku před parlamentem. Úspory jsou přitom nutné k uvolnění finančních zdrojů ze zahraničí. Opačnou cestou je bankrot.

Řekové ve středu ráno zahájili dvoudenní generální stávku. V celé zemi ochromila dopravu, narušila provoz nejen velkých podniků, státních úřadů, bank a benzinových stanic, ale uzavřeny jsou i drobné soukromé obchody a kiosky. Ve velkých městech se na ulicích hromadí odpadky, které nemá kdo odvézt.

Fotogalerie

Stávka se částečně dotkne i Čechů. V úterý a ve středu večer totiž neodletí pravidelné spoje Českých aerolinií (více o rušených spojích čtěte zde). Krátce po zahájení dvoudenní protestní akce vyšly do ulic řeckých měst tisíce demonstrujících, kteří chtěli dát najevo svou nespokojenost s vládními škrty.

Demonstrace v hlavním městě Řecka se krátce po svém začátku zvrhla v útoky mladých radikálů na policejní kordon. Házeli zápalné láhve a kamení, policie odpověděla slzným plynem, napsala agentura AFP.

Nejpočetnější jsou demonstrace v Aténách, následovala Soluň na severu země a Heraklion na ostrově Kréta. V Aténách zaútočilo asi 200 mladých radikálů na policejní kordon před budovou zastupitelského sboru. Policejní těžkooděnci odpovídali střelbou granátů se slzným plynem. Většina demonstrantů se ale přes své rozhořčení k násilí radikálů nepřipojuje.

Řecko, které se potýká s ohromným státním dluhem, přijalo v posledních dvou letech řadu úsporných opatření. Nezaměstnanost se jen do července zvýšila na 16,5 procenta a snížila se kupní síla obyvatel. (více zde) Nová opatření počítají například s rušením dalších desetitisíců pracovních míst.

Rozhodující týden

Vláda zdůrazňuje, že bez schválení nových úsporných opatření zahraniční partneři nepůjčí Řecku peníze, které nezbytně potřebuje pro další chod země. Zákon je podle ní třeba schválit před nedělním summitem Evropské unie v Bruselu.

"Začíná týden, který bude rozhodující pro Řecko a eurozónu," řekl v pondělí řecký premiér Jorg Papandreu, který návrh nových opatření připravoval s věřiteli Řecka, Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Řecko se stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od partnerů v EU a od MMF si zajistila tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun). Už z něj vyčerpala pět tranší (částí), o uvolnění šesté se teď jedná.

, ,