Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hroutící se mlékárnu Promil koupili Francouzi

  10:06aktualizováno  10:06
Novobydžovská mlékárna Promil, která v prvním říjnovém týdnu rozdala výpovědi všem zaměstnancům a omezila výrobu poté, když její dodavatelé kvůli dluhům zastavili dodávky mléka, se zřejmě vymaní z existenčních problémů. Vedení firmy v pondělí oznámilo, že továrna již má nového majitele.
Mlékárna má pod novým majitelem šanci na obnovení výroby. Ilustrační foto

Mlékárna má pod novým majitelem šanci na obnovení výroby. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jeho peníze by měly mlékárnu stabilizovat.

"Jde o francouzskou firmu Lactalis, která je jednou z největších mlékárenských firem na světě. Nový majitel vzešel z víkendových jednání, prodej považuji za velký úspěch, který by měl Promil jako perlu českého mlékařství zachránit. Nyní záleží na zemědělcích, zda obnoví dodávky mléka. Zástupci firmy se dnes přiletí představit a budou jednat s dodavateli," sdělil ředitel Promilu a bývalý většinový majitel Václav Polách.

S příchodem nového vlastníka by se měla situace v Promilu stabilizovat. Pokud se podaří obnovit přísun mléka, výroba se opět rozjede a zaměstnanci, kteří zůstali doma za šedesát procent mzdy nebo čerpají dovolenou, se vrátí do práce.

"Nálada v továrně je nyní dobrá. Lidé jsou šťastní, že budou mít práci. Se silným kapitálem velké mlékařské společnosti mohou Promil i české mlékárenství dojít dále. Na řadu přijde restrukturalizace společnosti a další kroky, o kterých budeme teprve jednat," řekl Polách.

Zástupci dodavatelů mléka říkají, že pokud jim Promil zaplatí dlužné peníze a jednání s novým vlastníkem budou úspěšná, dodávky obnoví.

"Pokud je to pravda, je to úžasná zpráva. Jestliže dojde ke splacení dluhu, rádi budeme s Promilem opět spolupracovat. Věřím, že se domluvíme i s dodavateli, ke kterým jsme přešli, na odstoupení od spolupráce. Domnívám se, že situaci pochopí. Záleží na dalším jednání," sdělil předseda Mlékařského obchodního družstva Bydžovsko a předseda Zemědělského družstva Nechanice Luděk Pour.

"Je to zatím předčasné, protože zatím neznáme podmínky, ale rádi bychom dodávky obnovili. Spolupráce dosud fungovala dobře, je škoda, že se tímto způsobem musela přerušit. Celkem nám Promil dluží přes deset milionů korun. O novém vlastníkovi zatím nic nevím, jednat bychom měli snad v úterý," uvedl ředitel společnosti ZEM Nový Bydžov Miroslav Bárta.

Vysoké investice způsobily neúnosné zadlužení
Promil investoval téměř do modernizace zařízení mlékárny téměř dvě stě milionů korun, aby vyhovovalo normám Evropské unie. Právě to jí, podle Polácha, téměř zlomilo vaz. Dluhy vůči dodavatelům se vyšplhaly na sto osmdesát milionů korun.

"Neměli jsme volné finanční prostředky a situace našich dodavatelů z řad zemědělců je taková, že již nemohli na peníze déle čekat," vysvětlil Polách, který se nechtěl vyjádřit k tomu, zda bude mít ve společnosti nadále majetkový podíl.

"Je to má soukromá věc," uvedl. Do holdingu společnosti Promil patří kromě bydžovské mlékárny také Krkonošské sýrárny a Tavírna sýrů Nymburk.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Volkswagenu hrozí miliardová žaloba za vypovězení smlouvy dodavateli

Kontrolní linka automobilky Volkswagen v německém Wolfsburgu. (8. března 2018)

Německé automobilce Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto, hrozí miliardová žaloba o náhradu škody od jejího...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Najdete na iDNES.cz