Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hroutící se mlékárnu Promil koupili Francouzi

  10:06aktualizováno  10:06
Novobydžovská mlékárna Promil, která v prvním říjnovém týdnu rozdala výpovědi všem zaměstnancům a omezila výrobu poté, když její dodavatelé kvůli dluhům zastavili dodávky mléka, se zřejmě vymaní z existenčních problémů. Vedení firmy v pondělí oznámilo, že továrna již má nového majitele.
Mlékárna má pod novým majitelem šanci na obnovení výroby. Ilustrační foto

Mlékárna má pod novým majitelem šanci na obnovení výroby. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jeho peníze by měly mlékárnu stabilizovat.

"Jde o francouzskou firmu Lactalis, která je jednou z největších mlékárenských firem na světě. Nový majitel vzešel z víkendových jednání, prodej považuji za velký úspěch, který by měl Promil jako perlu českého mlékařství zachránit. Nyní záleží na zemědělcích, zda obnoví dodávky mléka. Zástupci firmy se dnes přiletí představit a budou jednat s dodavateli," sdělil ředitel Promilu a bývalý většinový majitel Václav Polách.

S příchodem nového vlastníka by se měla situace v Promilu stabilizovat. Pokud se podaří obnovit přísun mléka, výroba se opět rozjede a zaměstnanci, kteří zůstali doma za šedesát procent mzdy nebo čerpají dovolenou, se vrátí do práce.

"Nálada v továrně je nyní dobrá. Lidé jsou šťastní, že budou mít práci. Se silným kapitálem velké mlékařské společnosti mohou Promil i české mlékárenství dojít dále. Na řadu přijde restrukturalizace společnosti a další kroky, o kterých budeme teprve jednat," řekl Polách.

Zástupci dodavatelů mléka říkají, že pokud jim Promil zaplatí dlužné peníze a jednání s novým vlastníkem budou úspěšná, dodávky obnoví.

"Pokud je to pravda, je to úžasná zpráva. Jestliže dojde ke splacení dluhu, rádi budeme s Promilem opět spolupracovat. Věřím, že se domluvíme i s dodavateli, ke kterým jsme přešli, na odstoupení od spolupráce. Domnívám se, že situaci pochopí. Záleží na dalším jednání," sdělil předseda Mlékařského obchodního družstva Bydžovsko a předseda Zemědělského družstva Nechanice Luděk Pour.

"Je to zatím předčasné, protože zatím neznáme podmínky, ale rádi bychom dodávky obnovili. Spolupráce dosud fungovala dobře, je škoda, že se tímto způsobem musela přerušit. Celkem nám Promil dluží přes deset milionů korun. O novém vlastníkovi zatím nic nevím, jednat bychom měli snad v úterý," uvedl ředitel společnosti ZEM Nový Bydžov Miroslav Bárta.

Vysoké investice způsobily neúnosné zadlužení
Promil investoval téměř do modernizace zařízení mlékárny téměř dvě stě milionů korun, aby vyhovovalo normám Evropské unie. Právě to jí, podle Polácha, téměř zlomilo vaz. Dluhy vůči dodavatelům se vyšplhaly na sto osmdesát milionů korun.

"Neměli jsme volné finanční prostředky a situace našich dodavatelů z řad zemědělců je taková, že již nemohli na peníze déle čekat," vysvětlil Polách, který se nechtěl vyjádřit k tomu, zda bude mít ve společnosti nadále majetkový podíl.

"Je to má soukromá věc," uvedl. Do holdingu společnosti Promil patří kromě bydžovské mlékárny také Krkonošské sýrárny a Tavírna sýrů Nymburk.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Čínská „aplikace pro všechno“ si na burze došla pro miliardy

Společnost Meituan Dianping mimo jiné podniká i se zavážkou jídla až ke dveřím.

Čínská internetová společnost Meituan Dianping získala při svém čtvrtečním debutu na akciové burze od investorů...

Zdravá Cola se špetkou marihuany: rýsuje se partnerství z rozumu

Ilustrační snímek

Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem...

Konec bloudění po supermarketu? Ahold testuje navigaci uvnitř obchodů

Najdi svůj produkt. Ahold testuje navigaci obchodem.

Nizozemská nadnárodní společnost Ahold Delhaize začala na tamním trhu testovat aplikaci, která zákazníky naviguje mezi...

Najdete na iDNES.cz