Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem.

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Deutsche Bank

KOMENTÁŘ: Dynamit Deutsche Bank

  • 108
Deutsche Bank, sto padesát let stará pevnost německého i světového bankovnictví, stojí aktuálně před krachem. Mohlo by to položit další velké banky, kancléřku Angelu Merkelovou i euro, píše v komentáři pro sobotní MF DNES ekonom a externí poradce ministra financí Aleš Michl.

V roce 1870 se v Evropě staly dvě důležité události. Na českém území postavili první továrnu na dynamit - v Zámecké rokli poblíž Prahy. A o 350 kilometrů dál, v Berlíně, byla založena Deutsche Bank. Dynamit i Deutsche bank se staly za tu dobu pojmy.

Dynamit bouchal už od počátku. A Deutsche Bank je těsně před bouchnutím právě teď. V bankovnictví ji zná každý, vzhlíželo se k ní - to je ta největší německá banka, tradice, ikona...

Akcie Deutsche Bank přitom letos spadly o 50 procent. Jen v září o 20 procent. Když si vezmete cenu akcií, je na tom banka nejhůře v historii. Potřebuje peníze, prodává majetek, šetří na provozu, propouští, ale stále to nestačí.

Deutsche Bank je na kolenou. Krach by mohl zažehnout v EU nové problémy

Podle asi nejlepšího měřítka - testu odolnosti banky do budoucna, které počítá Volatility Institute at New York University’s Stern School of Business, by banka
v případě finanční krize potřebovala nalít nový kapitál v hodnotě 87,4 miliardy eur. Tržní kapitalizace, hodnota banky, je nyní kolem 15 miliard eur. Dalším supertestem odolnosti americké centrální banky Fed americká divize Deutsche Bank vůbec neprošla.

Proti největším konkurentům JP Morgan, Citigroup, Barclays, BNP Paribas nebo Société Générale má málo kapitálu. Je nejvíc zadlužená. Avšak to není to nejhorší. Dříve by všechny tyhle banky spadaly pod definici z učebnic bankovnictví „příliš velcí na pád“.

Tedy něco v tom smyslu: Angela Merkelová ji přece padnout nenechá, v nejhorším se to zaplatí ze státní kasy a bude to. Jenže sousloví „příliš velcí na pád“ po roce 2008 a po pádu Lehman Brothers, tedy poté, co se toho ve světě financí začalo hodně měnit, vystřídalo „příliš propojení na pád“.

Kvůli tomu, že Deutsche Bank obchoduje v sedmdesáti zemích světa, napříč všemi produkty investičního bankovnictví, její problémy znamenají risk pro protistrany těch obchodů. A protistrany jsou právě ostatní největší banky a mnoho dalších velkých fondů. A tak Mezinárodní měnový fond označil Deutsche Bank za nejrizikovější banku současnosti pro celý systém bankovnictví.

To, že bouchá dynamit i banky, všichni víme. Avšak německá největší banka jako dynamit - to už je drsná zpráva, ne? Opravdu může bouchnout?

Deutsche Bank může pohřbít i euro

Banky byly odjakživa postaveny ze dvou hlavních dílů - přijímání vkladů a poskytování úvěrů. Deutsche Bank k tomu do vínku dostala podporu německého exportu. Když to dobře poskládáte, je to stabilní, až na občasné zádrhely.

Když měly banky problémy v provozu, se ziskem, začaly se vymýšlet inovace. Začaly se poskytovat spřáteleným skupinkám lidí, z banky se vytahovaly peníze, šidili se klienti a přišly krachy - pamatujeme si je třeba z devadesátých let, včetně kampeliček.

To však nebylo všechno. V bankovnictví šly inovace ještě dál - objevily se deriváty a všemožné vychytávky jak z peněz, které nemáte, udělat nové peníze (podívejte se na film Sázka na nejistotu).

Teď třeba v polovině září americké ministerstvo spravedlnosti dalo Deutsche Bank pokutu 14 miliard dolarů za deriváty na hypotéky z doby před finanční krizí 2008. Podobně jako další velké banky jela i Deutsche Bank v další kauze s manipulací úrokových sazeb v neprospěch klientů a ve prospěch zisku banky.

Další pokuty dostala Deutsche Bank na konci roku 2015 za to, že porušila americké sankce a obchodovala s Libyí, Súdánem, Íránem a Sýrií. Další vyšetřování zjišťuje, zda neporušila obdobné sankce proti Rusku.

Shrnuto: po Řecku, Portugalsku, Španělsku, Irsku, Kypru, Itálii a migrantech tu máme ikonu německého bankovnictví v pozici dynamitu. Pokud její klienti budou mizet dál, protistrany, obchodní banky a fondy s ní nebudou ty „inovativní“ deriváty uzavírat, pak to bude pro Deutsche Bank rozbuška.

Němci nechtěli, aby se příliš pomáhalo řeckým nebo italským bankám. Pomůže se Deutsche Bank? Nebo se nechá spadnout jako Lehman Brothers? A co když to položí další? Deutsche Bank s migranty může Angelu Merkelovou připravit o kariéru - ať už pomůže, nebo ne.

A projeví-li pak Evropská centrální banka a Evropská komise stejnou impotenci k řešení problémů jako doteď, může Deutsche Bank pohřbít i euro.