Zadlužené Prameny se můžou pyšnit krásnou přírodou a příjemným klidem.

Zadlužené Prameny se můžou pyšnit krásnou přírodou a příjemným klidem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Svítí se jen občas, trávu sečou dobrovolníci. Velké dluhy má 28 obcí

  • 89
Zadlužení. Problém, který řeší především malé obce, protože se snáze dostanou do platební neschopnosti. Situaci detailně monitoruje ministerstvo financí. Sestavuje seznam těch, které jsou na tom v Česku nejhůře. Aktuálně je to 28 obcí. Někteří starostové se však brání, že objektivně na seznam nepatří.

Hospodaření všech 6 248 obcí v České republice je pod dohledem. Na základě ukazatelů celkové likvidity a úrovně zadluženosti sestavuje ministerstvo financí žebříček obcí, kterým hrozí platební neschopnost a jejichž hospodaření je tedy rizikové. Seznam těch nejzadluženějších získala redakce iDNES.cz.

Letos se do kategorie obcí s vyšší mírou rizika hospodaření dostalo 28 obcí, což je méně než půl procenta všech obcí. Jejich počet se oproti roku 2014 moc nezměnil - snížil se o dvě obce. Dvacet obcí má v podstatě jen formální problém - předfinancovaly projekty podpořené z evropských nebo národních zdrojů. To znamená, že na účtu ještě slíbenou finanční podporu nemají, ale dostanou ji v dalším roce a tím se problém vyřeší.

Pět obcí se ocitlo na seznamu kvůli nákladným investičním projektům na rozvoj obcí. Mezi tyto obce patří Kovanec, Probulov, Raková u Konice, Rybnice a Dívčí Hrad. Redakce iDNES.cz starosty těchto obcí kontaktovala. Většina se shoduje, že žebříček ministerstva neodpovídá skutečné finanční situaci obce.

Osm nejzadluženějších obcí

Kvůli chybnému investičnímu rozhodnutí:

  • Prameny - závazky 89 028 000

Kvůli porušení rozpočtové kázně - neplnění podmínek poskytnutí dotace:

  • Turovice - závazky 83 556 000
  • Dlažkovice - závazky 10 103 000

Kvůli nedokončeným investičním projektům:

  • Kovanec - závazky 4 203 000
  • Probulov - závazky 3 591 000
  • Raková u Konice - závazky 6 836 000
  • Rybnice - závazky 24 915 000
  • Dívčí Hrad - závazky 20 726 000

„V centru obce jsme měli čtyři bytové domy, z nichž tři byly totálně vybydlené a majitel chtěl tyto domy prodat někomu cizímu. Mohlo se stát, že by nový majitel do těchto domů nastěhoval sociálně velmi slabé občany, jak se dnes děje v jiných koutech naší republiky. To jsme nechtěli a v roce 2014 jsme se rozhodli, že ty bytové domy koupíme a zrekonstruujeme,“ vysvětluje Jan Bezděk, starosta obce Dívčí Hrad, jak se jeho obec na seznam dostala.

„Proto jsme v těch tabulkách v červených číslech. Použili jsme na to úvěr ve výši 15 milionů korun, splátky máme na patnáct let a platíme je z peněz, které vybereme od nových nájemníků. Všechny jednotky jsou obsazeny a obec, která má 300 obyvatel, vlastní 67 bytů a je to jen dobře, protože to přispěje k rozvoji obce a můžeme regulovat, jestli tu chceme více seniorů nebo mladé rodiny a podobně,“ vysvětluje starosta.

„Nemůže se pak stát, že tu budou občané, kteří sem přinesou sociální zatížení v podobě kriminality, předluženosti či nezaměstnanosti. Bohužel když se vykazují pouze čísla a neberou se další souvztažnosti, tak to může vypadat, že špatně hospodaříme. Ale ani já ani zastupitelstvo si to nemyslíme. To jsme také napsali ministerstvu financí i ministrovi,“ doplňuje.

Máme úvěry, ale i finance na to je splácet

Starosta obce Rybnice také vysvětluje, že místo v tabulce neodpovídá skutečnosti. „Podle ministerstva financí máme rating, jaký máme, ale je to díky tomu, že staré zastupitelstvo zaúvěrovalo obec stavbou bytovek a kanalizace. Do konce roku se ale budou převádět ty bytovky na družstvo, protože to už zákon umožňuje, a tím nám padne největší úvěr, který nás zatěžuje. To bude přeúvěrovávat banka a bude to i s tím přebírat nové družstvo. Tím se dostaneme do vyššího ratingu podle ministerstva financí,“ vysvětluje starosta obce Rybnice Tomáš Kozel.

Ten také doplňuje, že situace není zdaleka tak katastrofální, jak to v tabulce vypadá. „Samozřejmě probíhají dále investice a obec funguje relativně v pohodě, je to spíše na papíře a situace není tak katastrofální, jak to ministerstvo vidí. Oni mají určité tabulky a vy pak zapadnete někam na počet obyvatel. Úvěry tam sice jsou, ale splácejí se,“ míní Kozel.

„Úvěr na novou kanalizaci jsme sháněli půl roku a banka by nám ho nedala, pokud bychom neprokázali, že ho můžeme splácet,“ namítá také starosta obce Kovanec Václav Flodrman.

Kvůli dluhům nemají některé obce ani na osvětlení

Námitky obcí ohledně metodiky ministerstvo nerozporuje. „Jejich počítání ke konkrétnímu datu sice představuje určitou nevýhodou, avšak takový problém je u všech stavových indikátorů,“ vysvětluje Jakub Vintrlík z oddělení komunikace ministerstva financí.

„Ministerstvo financí se obrací na ty obce, které indikátory překračují, aby zjistilo příčiny vyššího dluhu a špatné likvidity. Překročení ukazatelů bývá způsobeno zejména právě zmíněným předfinancováním dotačních projektů nebo realizací větších akcí financovaných úvěrem,“ říká a dodává, že některé obce se na seznamu objevují opakovaně.

Mezi takové obce patří například Turovice, Bublava či Prameny, což naznačuje, že mají dlouhodobější problém zvládnout finanční hospodaření.

Monitoring ministerstva má pro to své opodstatnění. Některé obce kvůli nerozumným investičním rozhodnutím nemají dnes ani na běžnou údržbu. Osvětlení svítí jen sporadicky, trávu musí posekat dobrovolníci. Známým příkladem jsou právě obce Prameny či Turovice. Ty bojují neúspěšně s dluhy. Na seznamu se ocitla také malá obec Dlažkovice, které úřady uložily velké penále. Zatím se marně brání.

Obec Prameny, která je známá jako nejzadluženější obec v republice, zas doplatila na ambiciózní plány ohledně minerálních vod, které se na území nacházejí. Bývalý starosta za pomoci soukromých investorů investoval do 14 vrtů, jenže investoři svoji aktivitu ukončili a obci zbyly jen obrovské dluhy. Obec nemá ani na opravu rozbité kanalizace. Splašky obyvatelům tak tečou do sklepů či na silnici (více čtěte zde).

Jak v závěru zprávy ministerstvo konstatuje, hospodářský stav obcí je ale až na výjimky stabilní a přístup vedení obcí odpovědný.