Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozny nikdo nechce, asi je letos sezobou špačci

  11:27aktualizováno  11:27
Malí vinohradníci mají ještě vinohrad plný hroznů. Krásných, radost prý na ně pohledět. Když si ale spočítají, kolik by za ně ve výkupu nyní dostali, zesmutní a docela vážně zvažují, jestli by je raději neměli nechat špačkům. Bylo by to bez práce a levnější.
Réva, hrozen, víno, merlot - (c) profimedia.cz/corbis

Réva, hrozen, víno, merlot - (c) profimedia.cz/corbis - Hrozen vinné révy - odrůda merlot | foto: Profimedia.cz

Snad nikdy v malých vinicích nebyla tak špatná nálada jako letos. "Nadřeli jsme se a nic z toho nemáme," je v těchto dnech slyšet za humny v téměř každé vinařské obci. A není divu, když z výkupu pěstitelé kolikrát donesou míň peněz než kolik jich letos dali do vinohradu a to ještě nepočítají, co je to od jara až do podzimu stálo práce.

"Vinohrad jsme si pořídili před deseti lety, že si k důchodu trochu přilepšíme. Zakládal ho bývalý ředitel šlechtitelské stanice, byl v perfektním stavu a i my děláme, co můžeme. Hrozny jsou zdravé a nikde ani travička," říká Věra Hercogová z Velkých Pavlovic.

Jenže vinobraní už jde do závěru a jejich vinohrad je stále ještě plný hroznů. "My totiž nevíme, jestli je máme vůbec sklízet. Sami bychom to nezvládli a když si najmeme pomocníky, proděláme na tom ještě více. Asi je tam necháme špačkům," říká čtyřiasedmdesátiletá paní.

Neříká se jí to však vůbec lehce. "Já jsem z toho nešťastná a manžel je na dně," posteskla si. Paní Hercogová tvrdí, že jejich veltlín je hotová nádhera a nemůže pochopit, že by za kilogram dostala ve výkupu jen 4,50 korun.

"Malí vinohradníci, kteří hrozny jen pěstují pro výkup, jsou na tom nyní opravdu nejhůře," přiznal Libor Nazarčuk, předseda Moravínu Valtice, svazu, který sdružuje na čtyři stovky malých a středních vinařů. Připustil, že některým drobným vinařům jde o existenci, žádné protesty však svaz nechystá.

"Máme teď starosti s vinobraním a obávám se, že i kdybychom hrozny vysypali na dálnici, stejně by to ničemu nepomohlo," dodal Nazarčuk.

Největší zklamání ve výkupu zažívají pěstitelé, kteří sem vezou Veltlínské zelené, které už některé vinařské podniky navíc ani nechtějí. Ani třeba Rýnský ryzlink nebo dokonce Chardonnay se ale neplatí nijak skvěle. "Za kilogram jsem dostal jen 10,90 a to mělo dokonce jednadvacetiprocentní cukernatost," posteskl si Jan Otáhal z Moravínu Valtice.

Vinař František Veverka z Čejkovic na jedné straně lituje, proč nemá ve vinohradu více cabernetových odrůd, které jsou nyní žádanější a lépe placené, a na druhé nechápe, proč se nad veltlínem tak ohrnuje nos.

"Dá se z něho udělat velmi kvalitní víno. Zřejmě se na něm podepsala reklama před několika lety, že jsou chutnější a zdravější vína. To je nesmysl a moc nám to ublížilo," říká Veverka.

I vinaři však přiznávají, že pláč ve vinohradech jim nepomůže. "Měli bychom vytvořit odbytová družstva jak to udělali třeba ovocnáři, když je drtily levné dovozy jablek," uvedl Jan Otáhal a obává se, že se vinaři také budou muset už brzy rozhodnout, jestli z nich budou jen zahrádkáři samoživitelé nebo podnikatelé. "I v sousedních státech se ukazuje, že nic mezi tím na trhu neobstojí," uvedl Otáhal.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz