Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozny nikdo nechce, asi je letos sezobou špačci

  11:27aktualizováno  11:27
Malí vinohradníci mají ještě vinohrad plný hroznů. Krásných, radost prý na ně pohledět. Když si ale spočítají, kolik by za ně ve výkupu nyní dostali, zesmutní a docela vážně zvažují, jestli by je raději neměli nechat špačkům. Bylo by to bez práce a levnější.
Réva, hrozen, víno, merlot - (c) profimedia.cz/corbis

Réva, hrozen, víno, merlot - (c) profimedia.cz/corbis - Hrozen vinné révy - odrůda merlot | foto: Profimedia.cz

Snad nikdy v malých vinicích nebyla tak špatná nálada jako letos. "Nadřeli jsme se a nic z toho nemáme," je v těchto dnech slyšet za humny v téměř každé vinařské obci. A není divu, když z výkupu pěstitelé kolikrát donesou míň peněz než kolik jich letos dali do vinohradu a to ještě nepočítají, co je to od jara až do podzimu stálo práce.

"Vinohrad jsme si pořídili před deseti lety, že si k důchodu trochu přilepšíme. Zakládal ho bývalý ředitel šlechtitelské stanice, byl v perfektním stavu a i my děláme, co můžeme. Hrozny jsou zdravé a nikde ani travička," říká Věra Hercogová z Velkých Pavlovic.

Jenže vinobraní už jde do závěru a jejich vinohrad je stále ještě plný hroznů. "My totiž nevíme, jestli je máme vůbec sklízet. Sami bychom to nezvládli a když si najmeme pomocníky, proděláme na tom ještě více. Asi je tam necháme špačkům," říká čtyřiasedmdesátiletá paní.

Neříká se jí to však vůbec lehce. "Já jsem z toho nešťastná a manžel je na dně," posteskla si. Paní Hercogová tvrdí, že jejich veltlín je hotová nádhera a nemůže pochopit, že by za kilogram dostala ve výkupu jen 4,50 korun.

"Malí vinohradníci, kteří hrozny jen pěstují pro výkup, jsou na tom nyní opravdu nejhůře," přiznal Libor Nazarčuk, předseda Moravínu Valtice, svazu, který sdružuje na čtyři stovky malých a středních vinařů. Připustil, že některým drobným vinařům jde o existenci, žádné protesty však svaz nechystá.

"Máme teď starosti s vinobraním a obávám se, že i kdybychom hrozny vysypali na dálnici, stejně by to ničemu nepomohlo," dodal Nazarčuk.

Největší zklamání ve výkupu zažívají pěstitelé, kteří sem vezou Veltlínské zelené, které už některé vinařské podniky navíc ani nechtějí. Ani třeba Rýnský ryzlink nebo dokonce Chardonnay se ale neplatí nijak skvěle. "Za kilogram jsem dostal jen 10,90 a to mělo dokonce jednadvacetiprocentní cukernatost," posteskl si Jan Otáhal z Moravínu Valtice.

Vinař František Veverka z Čejkovic na jedné straně lituje, proč nemá ve vinohradu více cabernetových odrůd, které jsou nyní žádanější a lépe placené, a na druhé nechápe, proč se nad veltlínem tak ohrnuje nos.

"Dá se z něho udělat velmi kvalitní víno. Zřejmě se na něm podepsala reklama před několika lety, že jsou chutnější a zdravější vína. To je nesmysl a moc nám to ublížilo," říká Veverka.

I vinaři však přiznávají, že pláč ve vinohradech jim nepomůže. "Měli bychom vytvořit odbytová družstva jak to udělali třeba ovocnáři, když je drtily levné dovozy jablek," uvedl Jan Otáhal a obává se, že se vinaři také budou muset už brzy rozhodnout, jestli z nich budou jen zahrádkáři samoživitelé nebo podnikatelé. "I v sousedních státech se ukazuje, že nic mezi tím na trhu neobstojí," uvedl Otáhal.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...Najdete na iDNES.cz