Hurikán zamával s akciemi. Pumpy vysychají, farmáři přesouvají dobytek

  12:49aktualizováno  12:49
Hurikán Florence, který může být jedním z nejničivějších přírodních živlů v americké historii, ještě nezasáhl pobřeží, ale už zamával s akciemi některých firem a přepsal plány všem podnikatelům v rizikové oblasti. Na čerpacích stanicích docházejí pohonné hmoty, část řidičů panikaří.

Benzinovým stanicím docházejí pohonné hmoty. Řidiči, prchající před hurikánem Florence, jednají v panice. | foto: AP

Podle společnosti Risk Management Solutions simulující katastrofy může živel z bilancí pojišťovacích firem vysát patnáct až dvacet miliard dolarů. Model byl založen na zkušenostech, posbíraných z řádění dvou hurikánů – Hazel z roku 1954 a Huga z roku 1989.

Je to jeden z prvních odhadů, který nemusí mít s realitou nic společného. Přesto ale naznačuje, jaké obavy hurikán Florence vzbuzuje už nyní, tedy desítky hodin před srážkou s pobřežím Severní a Jižní Karolíny.

Živel přepsal plány mnohých podnikatelů. Farmáři v oblasti narychlo vyjeli na pole, aby sklidili kukuřici, případně další nesklizené plodiny, jako je bavlna či sója. Ze statků ve spěchu přemísťují do bezpečné vzdálenosti hospodářská zvířata. Naspěch má i šestačtyřicetiletý farmář Darren Armstrong. „Ve zmatku dokončujeme práce,“ utrousil pro Bloomberg farmář, který se rozhodl zůstat i s rodinou. „Cítím se tu chráněný, máme zásoby,“ dodal muž, který hospodaří na 1800 hektarech půdy.

Hurikán už vyvolal paniku mezi motoristy. Nejen, že se na některých místech tvoří zácpy, ale na části čerpacích stanic už zcela došly pohonné hmoty.

„Motoristé jednají v panice. Potkáte pumpy, kterým došel benzin či nafta, protože nejsou zvyklé, že si chce každý natankovat,“ popsal analytik společnosti Oil Price information Service Tom Kloza listu USA Today.

Američané se připravují na příchod hurikánu Florence, který může být nejhorší...

Američané se připravují na příchod hurikánu Florence, který může být nejhorší katastrofou za desítky let.

Ve Wilmingtonu v Severní Karolíně nemá pohonné hmoty osm procent stanic, jinde to jsou čtyři procenta, vyplynulo z aplikace pro motoristy GasBuddy. Analytici čekají, že se situace bude zhoršovat. Na druhou stranu pumpaři, kteří ještě zásoby mají, alespoň nezdražují.

Na pohromu se v Severní i Jižní Karolíně, ale také ve Virginii připravují i hotely. Ruší rezervace, odpouštějí storno poplatky a již ubytované hosty posílají pryč. Některé hotely mimo dosah hurikánu zase nabízejí slevy, odpouštějí poplatky za domácí mazlíčky nebo poplatky za parkování. Ve středu v noci zřejmě zavře letiště Charleston International Airport.

Hurikán zamával s akciemi

Z rizikové oblasti probíhá hromadná evakuace více než milionu obyvatel, v ohrožení jsou ale i ty největší stroje. Osm nových letounů Dreamliner  továrny v Jižní Karolíně nařídil přesunout do vnitrozemí Boeing. Je mezi nimi i jeden stroj řady 787-10 – nejnovější a nejdelší Dreamliner s cenou 325,8 milionu dolarů, který poprvé zamíří za zákazníkem, čínskými Hainan Airlines Holding.

Zatím na papíře počítají škody investoři. V akciovém indexu nejhodnotnějších firem S&P 500 ztratil dvě procenta největší poskytovatel pojištění v USA Allstate Corp. a Travelers Companies, druhý největší pojistitel majetku. Oslabují také některé investiční fondy.

Výprodeje se dějí i u energetických firem, kterým může přírodní katastrofa poškodit infrastrukturu. Společnostem Duke Energy Corp a SCANA Corp, zajišťujícím dodávky elektřiny v obou rizikových státech, klesají akcie také o dvě procenta.

Vytěžit ze situace naopak mohou ti, kdo svěřili své úspory stavebním firmám, jež mohou profitovat z oprav majetku. Čtvrtým dnem už stoupají akcie firem jako je Home Depot a Lowe’s Cos. Servisní společnost Generac Holdings, která je výrobcem generátorů, posílila o sedm procent.

Autor:

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Další státní podnik si ukrást nenecháme, varovali komunisté vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Za hazard s majetkem všech občanů označili v pátek komunisté úvahy o možné privatizace části podílu státu ve...

Další z rubriky

Technologičtí giganti míří do New Yorku, plánují vytvořit desítky tisíc míst

Sídlo společnosti Google

Společnosti Google a Amazon plánují v New Yorku vytvořit korporátní prostory pro desetitisíce zaměstnanců. Nejznámější...

Kancelář v metru, stanu i v karaoke klubu. Japonci pracují všude

Stanové kanceláře v parčíku přímo pod mrakodrapy v japonském Tokiu.

Malá kabina pro jednu osobu v metru, stan uprostřed mrakodrapů nebo klub karaoke s mikrofonem a velkoplošnou...

Firmy se snaží bojovat s částečkami plastu. V pračce i čističce odpadů

Plastové koule Cora Ball zachytávají volná vlákna v automatických pračkách.

Ekologové i politici bijí na poplach kvůli množství plastů v oceánech a firmy z různých odvětví se předhánějí v tom,...

Najdete na iDNES.cz