Generální ředitel Sazky Aleš Hušák. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Hušák bude Sazce formálně vládnout dál, nemá ho kdo odvolat

  • 40
Generální ředitel Sazky Aleš Hušák zůstane formálně v čele loterijní firmy patrně tak dlouho, jak jen bude chtít. Představenstvo, které by ho mohlo v konkurzu odvolat, se totiž rozpadlo a valnou hromadu, která by mohla zvolit nové vedení, nemá v tuto chvíli kdo svolat.

Informují o tom Hospodářské noviny s tím, že Sazka je přitom povinna Hušákovi dále platit jeho štědré požitky, které má sjednané v pracovní smlouvě.

Podle listu zbyly z představenstva jen trosky. Z původních sedmi členů zůstali jen tři. K odvolání Hušáka je přitom potřeba šestičlenná většina. Orgán tak není usnášeníschopný a Hušák je  v současné době neodvolatelný. Nové představenstvo Sazky může zvolit jen valná hromada jejích akcionářů. Jenomže tu teď, při neusnášeníschopném představenstvu, nemá kdo svolat.

Podle stanov společnosti může sice valnou hromadu svolat také člen představenstva, ale jen když se představenstvo není schopno dlouhodobě usnášet, žádná lhůta však ve stanovách konkretizována není.

Minulý týden se funkcí v představenstvu vzdali zástupce ČSTV Tomáš Král a po něm i Jiří Laurenc, šéf asociace Sport pro všechny. Kromě odvolaného Romana Ječmínka z představenstva Sazky zmizel i zástupce Sokola Jaroslav Bernard.

Ze sedmi lidí zůstali tři

Bernarda měl nahradit Petr Bernátek z tábora Hušákových odpůrců. Jeho volbu ale na valné hromadě Sazky zablokoval ČSTV. V představenstvu Sazky tak zůstávají už jen Karel Malý z ČSTV, Milan Jirásek za Český olympijský výbor a sám Hušák, píše deník.

Podle Romana Ječmínka, šéfa Autoklubu a bývalého místopředsedy představenstva Sazky, bude v této situaci problém podat odvolání proti konkurzu loterijní firmy, které šéf Sazky připravuje. Aleš Hušák v rozhovoru iDNES.cz řekl, že právě práce na odvolání je nyní jeho hlavní pracovní náplní. Podle Ječmínka mu ho ale nemá v dnešní situaci kdo schválit.

Hušákův mluvčí Jan Tuna ale ČTK řekl, že odvolání proti konkurzu podají právníci na základě plné moci z doby, kdy bylo představenstvo funkční. Podat ho podle něj může i předseda představenstva.

Hušák má nárok na plat a další štědré útraty

Formálnímu šéfovi Sazky tak nadále zůstává nárok na hrazení položek uvedených v pracovní smlouvě, kterou minulý týden zveřejnila TV Nova. Z ní vyplývá, že Hušák dostává měsíčně 930tisícovou mzdu, dalších sto tisíc má na reprezentaci firmy a jednou ročně získává podíl ze zisku a odměny (to dělalo zhruba 15 milionů korun).

Vedle toho mu firma hradila například osmičlenný podpůrný tým, dvě služební auta a proplácela mu i letadlo na soukromé cesty. Roční provoz kanceláře přišel podle Hospodářských novin na 150 milionů ročně. Podle listu přitom vyšlo najevo, že řada členů představenstva neměla o konkrétních bodech Hušákovy pracovní smlouvy ponětí. "Slyším o nich poprvé," řekl například Tomáš Král, který v představenstvu Sazky seděl za ČSTV.

Pracuje Hušák zadarmo?

Hušák na konci května prohlásil, že nadále bude pracovat zadarmo. "Oznamuji, že se v této situaci až do jejího vyřešení vzdávám veškerých svých finančních nároků a nadále tedy pracuji pro Sazku zcela zdarma. Cítím to za současné těžké situace jako svoji povinnost," uvedl před schůzí věřitelů, která poslala loterijní firmu do konkurzu.

Co Hušák chápe jako vyřešení situace a zda tak skutečně pracuje zadarmo a nebude po Sazce žádné peníze požadovat, však není jasné. Insolvenční správce Cupka totiž podle listu neměl ještě v pátek žádné informace o tom, že by Sazka neměla Hušákovi lednovou výplatu posílat. 

Sazka se do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské haly O2 arena. Věřitelský výbor Sazky ve čtvrtek schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Podle insolvenčního správce Cupky stačí tyto peníze Sazce zhruba na pět týdnů. (viz rozhovor s Cupkou)

,