Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hušák: Sazka čelí snaze o nepřátelské převzetí

  16:15aktualizováno  17:26
Loterijní společnost Sazka čelí bezprecedentnímu tlaku na nepřátelské převzetí, prohlásil na pondělní tiskové konferenci její šéf Aleš Hušák. Sázkařům ale vzkázal, aby se o své výhry nebáli. Firma podle něj normálně funguje dál, její tržby navíc rostou.

Sázkaři se o výhry bát nemusejí, ujišťuje šéf Sazky Hušák. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Situace není jednoduchá, ale ani tragická. Připravujeme restrukturalizaci, firma funguje a sázející sázejí," řekl Hušák. Zrovna včera si jeden sázející přišel v jackpotu na 22 milionů korun. Hušák ujistil, že firma výhru vyplatí.

Restrukturalizace spočívá ve zprůhlednění finančních toků na jeden účet a vytvoření nového platebního kalendáře. Sazka zároveň seškrtá všechny náklady a prodá nepotřebný majetek. Nový systém má také vylepšit věřitelům garance za jejich úvěry.

Za současnou situací Sazky stojí podle Hušáka konkurenční boj. Spekuluje se o tom, že o loterijní byznys firmy má už dlouho zájem skupina Penta, které patří největší konkurent Sazky, sázková kancelář Fortuna. Pokud by Sazka padla, Penta by se o její loterijní část zřejmě ucházela jako první.

Útok na Sazku zahájil miliardář Radovan Vítek, který skoupil od dvou bank pohledávky a směnky za téměř 900 milionů korun a stal se tak jejím největším věřitelem. Spekuluje se o tom, že se na tažení proti Sazce domluvil právě s Pentou.

True

Většina dluhů už totiž byla splatná a Vítek hrozí, že pokud neuvidí peníze, pošle Sazku do insolvence. Při případném rozprodeji jejího majetku by si tak na své přišla Penta i Vítek, kterému jde zřejmě o cenné pozemky Sazky.

Penta ale zájem o ovládnutí Sazky popírá. Podle jejího mluvčího Martina Danka se tím Hušák jen snaží odpoutat pozornost od problémů, které Sazce sám způsobil. "Nemáme žádný zájem o nepřátelské převzetí Sazky. Skupina Penta, ani žádná z našich portfoliových společností, není věřitelem Sazky," uvedl v tiskovém prohlášení.

Nicméně dodal, že pokud by o to akcionáři Sazky požádali, je Penta připravena podílet se na její restrukturalizaci.

Sazka je v tíživé situaci, na zaplacení dluhů nemá peníze. Jen Vítkovy pohledávky jsou podle Hospodářských novin zhruba čtyřikrát vyšší než její aktuální hotovost.

Podnikatel Martin Ulčák, který jedná za Sazku s věřiteli, nicméně prohlásil, že obě Vítkovy pohledávky mají obchodní i právní řešení. "Uvidíme, v jakém tónu se požadavky (Vítka) budou nést," řekl novinářům Ulčák.

Do financování Sazky, která se zadlužila při výstavbě vysočanské arény, je zapojena také Česká spořitelna, banka Fortis a J&T Banka. Sazka patří sportovním sdružením, kterým v minulosti vyplácela až miliardu korun na jejich provoz.

Teď to vypadá, že v následujících dvaceti letech nedostanou sportovní svazy od Sazky ani korunu (více čtěte zde). "A to ani v případě, že loterijní společnost vyřeší své současné problémy," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiří Kejval.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz