Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hušák šponuje napětí, žádá o zastavení loterijní činnosti

  16:52aktualizováno  21:55
Šéf Sazky Aleš Hušák požádal insolvenčního správce o zastavení hlavního byznysu firmy - loterijní činnosti. Po vyplacení lednového jackpotu údajně nezbývají peníze na další výhry. Zastavit loterie chce do doby, než Sazka dostane peníze na další provoz. Svou žádostí tak stupňuje tlak na to, aby nakonec prošel jeho návrh reorganizace Sazky.

Aleš Hušák | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Doplacením velké výhry a některých dalších splatných výher se Sazka ocitla v situaci, kdy nemá žádné peníze. Společnost je v tuto chvíli zcela bez disponibilních zdrojů, její činnost je ochromena a nebude moci nadále čestně provozovat loterie a jiné hry," píše šéf loterijní firmy Aleš Hušák.

Právě kvůli této situaci Hušákovi nezbývalo podle jeho slov nic jiného než požádat insolvenčního správce o okamžitý souhlas se zastavením veškeré loterijní činnosti a sdělit toto rozhodnutí ministerstvu financí. To ze zákona musí odejmout povolení k činnosti firmě, která nemůže plnit předepsané povinnosti.

Hušák žádá o zastavení činnosti do doby, než Sazka získá peníze na další činnost. "Pokud tak (správce) neučiní, přebírá veškerou zodpovědnost v uvedené záležitosti," zdůraznil šéf loterijní společnosti. 

Zastavení veškeré loterijní činnosti však podle insolvenčního správce Josefa Cupky není na pořadu dne. "Sazka nemá peníze, má ale řešení a záleží opět jen na insolvenčním správci, zda ho schválí. Pokud ano, od čtvrtka je Sazka opět schopna plně provozovat svou činnost," sdělil večer Hušák.

Hušákův dopis

Redakci iDNES.cz se podařilo získat dopis, který ředitel Sazky Aleš Hušák poslal loterijnímu dohledu na ministerstvu financí. Píše v něm, že cílem Sazky je řešit úpadek reorganizací. Upozorňuje na to, že pokud věřitelé pošlou firmu do konkurzu, bude muset zastavit loterijní činnost, protože funkce managementu firmy převezme v případě konkurzu insolvenční správce. Ten ale podle zákona nemůže nést odpovědnost za provoz loterií. "Stejná situace nastane v případě, že insolvenční správce bude chtít do doby vyřešení konkurzu podnik pronajmout třetí osobě," napsal Hušák.

"Zatím máme zprávu jen o tom, že chce Sazka vyplatit lednový jackpot, žádnou jinou informaci jsme od Sazky neobdrželi, ale může být v zítřejší poště," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Hušák dále píše, že nejlepší variantou pro všechny (věřitele i akcionáře) je záchrana Sazky, ne její konkurz. Do něj hodlají loterijní firmu poslat hlavní věřitelé - skupiny Karla Komárka a Petra Kellnera KKCG a PPF - v případě, že akcionáři nepřijmou jejich reorganizační plán, který spočívá v pomalém převzetí Sazky právě těmito skupinami. Podle Hušáka požadavek těchto skupin dokazuje, že jim šlo pouze o jejich vlastní zisk a nikoliv o záchranu Sazky.

Upozornil, že konkurz, po kterém Kellner a Komárek volají, znamená okamžité ukončení loterijní činnosti Sazky. "Loterijní licenci totiž nelze převést na jinou osobu, tedy nelze společnost pronajmout a loterijní zákon ani neumožňuje insolvenčnímu správci provozovat loterijní činnost," dodal.

Sazku chceme zachránit, oponují Hušákovi PPF a KKCG

Žádostí o zastavení loterijní činnosti a předáním odpovědnosti na insolvenčního správce chce Hušák dotlačit soud k tomu, aby na čtvrteční schůzi věřitelů nedal souhlas s věřitelským návrhem reorganizace (skupin KKCG a PPF) a přiklepl možnost oživit Sazku právě jeho plánu.

PPF a KKCG se proti Hušákovým tvrzením ohradily. "Pan Hušák se ukazuje být zdatným manipulátorem až do konce. Každý, kdo sleduje kauzu Sazka, ale ví, že za problémy firmy je odpovědný právě on. PPF a KKCG opakovaně nabídly cestu k záchraně Sazky, obě společnosti také opakovaně deklarovaly, že konkurz je až posledním řešením, které si nepřejí," řekl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Mluvčí KKCG reagoval ještě vyhroceněji. "Aleš Hušák napsal svůj epilog v křesle šéfa Sazky, který je plný lží, zoufalého kopání kolem sebe, svalování viny na všechny ostatní a nedůstojných osobních invektiv. Jako člověk, který dokázal přivést monopolní loterii po 55 letech do krachu, si nezaslouží naše pochopení ani lítost! KKCG prohlašuje, že Sazka i nadále bude pokračovat ve své činnosti," uvedl Dan Plovajko.

Slovní pyrotechnika

Boj o Sazku přináší i řadu osobních verbálních útoků. Šéf Sazky Aleš Hušák označil už dříve šéfy finančních skupin KKCG a PPF Komárka a Kellnera za nájezdníky. S postupným vyhrocováním situace se výroky zostřují. V úterý Hušák prohlásil, že Komárek a Kellner chtějí Sazku ukrást. Slovní pyrotechnika nevyschla ani ve středu, zde jsou citace z tiskových zpráv ze středečního odpoledne.

"Pánové Komárek a Kellner vedeni svojí chamtivostí, spekulativně skoupili pohledávky za naší společností, zneužili insolvenční zákon, manipulovali s některými jedinci ze sportovního prostředí, a to s jediným cílem – zprivatizovat národní loterii SAZKA s její hlavní hrou Sportka. Ačkoliv oba neustále deklarovali pomoc akciové společnosti SAZKA, na rozdíl od jiných společností tak nikdy neučinili."
Aleš Hušák, ředitel Sazky

"Nepochopili, že mohou být slušnými finančními investory, získat přiměřený zisk a zároveň si zachovat svoji tvář. Místo toho, jak jsme se včera dozvěděli, volí strategii konkurzu a zničení tradiční české společnosti. Pod smrtí hry Sportka pak zůstane jednou provždy podepsána dvojice Komárek+Kellner."
Aleš Hušák, ředitel Sazky

"Aleš Hušák dnes napsal svůj epilog v křesle šéfa Sazky, který je plný lží, zoufalého kopání kolem sebe, svalování viny na všechny ostatní a nedůstojných osobních invektiv. Jako člověk, který dokázal přivést monopolní loterii po 55 letech do krachu, si nezaslouží naše pochopení ani lítost!"
Dan Plovajko, mluvčí skupiny KKCG
 
"Hušákovi došlo, že svůj boj prohrál. Král je mrtev, ať žije král!"
Dan Plovajko, mluvčí skupiny KKCG

Informační válka?

Středeční odpoledne přineslo v dění kolem Sazky přímo smršť informací. Kolem páté hodiny se objevila nepotvrzená zpráva, že Hušák navrhuje ukončení činnosti Sazky, vrácení loterijních licencí a že už rozdává ve firmě hromadné výpovědi. Sazka informaci nekomentovala s tím, že připravuje důležitou tiskovou zprávu. Ministerstvo financí, které na činnost loterijní firmy dohlíží, o takovém kroku vedení firmy nevědělo a překvapení byli i lidé obeznámení s děním v Sazce.

"O ničem takovém nevím. Propouštění zaměstnanců je nesmysl," řekl insolvenční správce Sazky Josef Cupka. "Teď jsem dorazil ze Sazky. Jestli by se mělo masivně propouštět, musel bych o tom něco vědět," prohlásil kolem páté hodiny odpoledne také zástupce podnikových odborů Jan Kašpárek.

Jediným, kdo variantu o ukončení činnosti Sazky potvrzoval, byl Marek Herman, šéf Asociace provozovatelů kurzových sázek, která zastupuje sázkové firmy. "Sazka poslala zprávu na ministerstvo, že zaplatila peníze za zbývající výhry, a proto nemá peníze na výplaty," řekl Herman. "Mluvil jsem s Alešem Hušákem, potvrdil mi, že Sazka k dnešnímu dni propouští zaměstnance. Mluvil jsem s ním asi před půl hodinou," řekl iDNES.cz v šest hodin odpoledne.

Už dříve se před důležitými momenty v rozhodování o budoucnosti Sazky objevily nejrůznější spekulace nahrávající té či oné zúčastněné straně. Například začátkem května se rozšířila fáma, že valná hromada společnosti Bestsport odvolala Hušáka a celé vedení. Nakonec se ukázalo, že k žádným změnám ve vedení firmy nedošlo.

"Myslím, že je to jedna z cílených dezinformací ze strany věřitelů. I to, že vedení společnosti rozhodlo o vyplacení jackpotu, je důkaz, že firma chce pokračovat, nevím, proč by to generální ředitel dělal," komentoval středeční odpolední dění Pavel Kořan, šéf největšího akcionáře Sazky ČSTV. Připomněl tak, že vedení firmy rozhodlo, že doplatí výherci lednového jackpotu sumu, která zbývala do celé výše 103milionové výhry.

"Pan Hušák dokončuje svůj pokus o zničení Sazky s cílem otevřít prostor konkurenci od Penty. Společnost Sazka však naštěstí není totožná s Alešem Hušákem. PPF a KKCG budou pokračovat ve svých krocích k záchraně a obnově Sazky. Obě společnosti také znovu deklarují svou připravenost okamžitě začít financovat a stabilizovat společnost Sazka," vyjádřil se k situaci Alexej Bechtin z PPF, která spolu s KKCG drží velkou část dluhů Sazky a má zájem pracovat na jejím ozdravení.

Vše, alespoň prozatím, rozlousklo prohlášení šéfa Sazky Aleše Hušáka, které jeho mluvčí Jan Tuna rozeslal médiím ve čtvrt na sedm večer.

Autoři: , ,Nejčtenější

Nový ford i milion. Stát vybral šťastlivce, kteří sbírali účtenky

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Ve středu proběhlo vůbec první slosování státní účtenkové loterie. Kolem sedmé hodiny večerní, kdy měly být na adrese...

Zlatá neděle bude se staženými výlohami. Obchody teď posilují výprodeje

Vlna povánočních slev 28.prosince v Plzni

Blíží se Černý pátek a s ním největší výprodejová akce roku. Z marketingového a obchodního hlediska je pro prodejce...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Gigantická zakázka na letadla: klient si u Airbusu objednal 430 letadel

letadlo Airbus A320neo

Pouštní Dubaj se na několik dní proměnila v obří tržiště letadel. V jednom určitě nezklame. Jak se už stalo zvykem,...

Česko se stává tygrem střední Evropy. Ekonomika mohutně roste

Řezač plamenem

Česká ekonomika i v prázdninovém vlažnějším módu mohutně rostla. Od července do září, meziročně zvýšila výkon o pět...Další z rubriky

Slevy na Černý pátek nabídnou i dopravci, autosalony nebo operátoři

Černý pátek prodejní akce

Černý pátek už není jen doménou e-shopů. Lidé si jej natolik oblíbili, že se do něj letos rozhodli zapojit i mobilní...

Koruna poprvé od intervencí prolomila hranici 25,50 Kč za euro

(Ilustrační snímek)

Česká měna ve středu ráno prolomila hranici 25,50 Kč/EUR. Obchodování vůči euru zahájila v 9:00 na 25,48 Kč/EUR, což je...

Blíží se aukce designových pivních láhví. Tipněte si výsledek a vyhrajte

Prezentace nové umělecké kolekce aukčních láhví Pilsner Urquell 2017. Dražba...

Druhou prosincovou středu proběhne na iDNES.cz charitativní dražba deseti originálních láhví Pilsner Urquell. Získané...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.