Generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Hušákovy výhrůžky soudem nezabraly, Vítek pošle Sazku do insolvence

  • 219
Šéf Sazky Aleš Hušák svolal na pátek tiskovou konferenci, aby vzkázal miliardáři Radovanu Vítkovi, že pokud pošle Sazku do insolvence, obrátí se Hušák na soud. Sazka má podle něj důkazy, že se Vítek snaží o její nepřátelské převzetí. Realitního magnáta však Hušákovy výhrůžky nijak nenalomily a zopakoval, že Sazku v pondělí pošle do insolvenčního řízení, pokud mu firma nezaplatí.

"Sazka není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci a případnému návrhu na insolvenční řízení se budeme bránit všemi právními prostředky," uvedl na tiskové konferenci Hušák. Škodu způsobenou insolvenčním řízením by prý Sazka požadovala po bankách, které své pohledávky Vítkovi prodaly, tedy po Komerční bance, Raiffeisenbank a J&T.

Sazka je přesvědčena, že Vítek chce firmu poslat do insolvence účelově, snížit tím cenu dluhopisů, ty pak levně koupit a Sazku ovládnout. "Je to pokus o nepřátelské převzetí," prohlásil Jaromír Císař z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která se Sazkou spolupracuje. Císař zároveň zpochybnil Vítkovy pohledávky. Jejich oprávněnost prý Sazka neuznává.

Vítek: Insolvenční návrh na Sazku podám

Sazka má údajně v ruce zvukový záznam ze schůzky Vítka s funkcionáři České obce sokolské (menšinový akcionář Sazky), která Vítkovu snahu o nepřátelské převzetí dokazuje. Vítek měl podle médií zástupce Sokola na schůzce žádat, aby vyvolali valnou hromadu Sazky, na které by je pak sám zastupoval. Tím by mohl přímo rozhodovat o tom, co se Sazkou dál bude.

Vítek však tvrdí, že mu jde prioritně o splacení pohledávek. Na jejich úhradu však Sazka nemá prostředky, podnikatel proto v pondělí v 10:00 podá u Městského soudu v Praze návrh na insolvenci Sazky. "Rozhodl jsem se už dávno. Na hrubý pytel hrubá záplata," řekl iDNES.cz Vítek.

Sazka započala právní bitvu proti Vítkovi už loni. V prosinci podala žalobu na Komerční banku a požaduje v ní údajně více než miliardu korun kvůli poškození své pověsti a dobrého jména.

Situace Sazky se každým dnem zhoršuje. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's včera firmě snížila rating na nejhorší stupeň D. Ten znamená platební neschopnost a upozorňuje investory, že společnost není schopna splácet dluhy. Lucemburská burza navíc stopla obchody s dluhopisy Sazky (více čtěte zde).

Pro Sazku se tím fakticky nic nemění. O její neschopnosti splácet své dluhy se ví už delší dobu a v současné době si podle Hušáka půjčovat nehodlá. Ani případné insolvenční řízení by nemělo běžný chod firmy ovlivnit, výhry by měla vyplácet dál. Tento režim, který může vést k restrukturalizaci, ale i k bankrotu, firmě pouze zakazuje nakládat se svým majetkem nad rámec běžného obchodování - tedy například rozprodávat majetek.

Hušák chce jednat s bankami o novém úvěru

Sazka zaslala 6. ledna majitelům dluhopisů oznámení, že bude schopna zaplatit jen splatný úrok, ale už ne jistinu. Firma dále informovala o tom, že iniciovala jednání s věřiteli o vyřešení situace a o novém splátkovém kalendáři. Sazka by chtěla snížit jistinu dluhu o 30 procent a zároveň snížení úroků z devíti na šest procent ročně. Do konce splatnosti bondů, což je v roce 2021, by tak firma ušetřila asi 2,4 miliardy korun.

V úterý se vedení Sazky sejde se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, jež většinu dluhopisů vlastní. V druhé půli ledna pak proběhne valná hromada držitelů dluhopisů, která by nové podmínky musela schválit.

Šéf Sazky Aleš Hušák řekl podle dnešních Hospodářských novin akcionářům, že součástí ozdravného plánu, jejž chystá, je jednání s bankami o vzniku nového věřitelského klubu, který by Sazce poskytl úvěr. V klubu by byly Česká spořitelna, Fortis, Citibank, UniCredit a J&T Banka, některé banky však účast ve věřitelském klubu odmítají.