Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Husákových dětí je moc, na jejich důchody nebudou peníze

  1:41
Dnešní třicátníci by se měli připravit na to, že půjdou do důchodu možná až v sedmdesáti letech. A že budou brát v poměru k tomu, co do systému odvedli, méně než dnešní důchodci. To není sebevražedný volební program některé politické strany, ale realita, o které se mlčí.
Už nikdy nebudou důchody v poměru k platům tak vysoké jako dnes.

Už nikdy nebudou důchody v poměru k platům tak vysoké jako dnes. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Od dob tzv. Bezděkovy komise, která se souhlasem všech politických stran s výjimkou komunistů svými výpočty poprvé zveřejnila krutou pravdu, se téměř nic nezměnilo.

Dokument říká, že za stávajících pravidel zhruba v roce 2020 přestane být silná generace Husákových dětí schopná financovat penze přibývajícím důchodcům. A aby stát mohl garantovat důchod v průměru kolem 40 procent průměrné mzdy příjemce, bude muset příjmy z důchodového pojištění každoročně dotovat sumou ve výši zhruba pěti procent ročního výkonu ekonomiky.

To dnes představuje ohromující částku zhruba 180 miliard, která přitom už dnes chybí ve státním rozpočtu z jiných důvodů, než jsou penze. Jenže do té doby by už systém beze změn byl zhroucený, protože sehnat peníze na financování každoročních pětiprocentních deficitů bude neúnosné.

Důchody? Už nikdy vyšší

Ostatně první závažný nepoměr mezi příjmy z důchodového pojištění a výdaji na důchody v řádu desítek miliard naskočí kvůli krizi už letos a příští rok.

„Z mé pozice mohu pouze říct, že důchody nebudou relativně vyšší a že stát bude mít potíže s jejich zabezpečením,“ konstatuje diplomaticky Jiří Král, vrchní ředitel pro oblast sociální a rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí. Přebytek na důchodovém účtu z minulých let je podle něj mýtus.

Bezděkova komise

V říjnu 2004 premiér Špidla jmenoval Vladimíra Bezděka vedoucím šestičlenné expertní komise. Ta měla analyzovat varianty důchodové reformy, které předložily jednotlivé politické strany, a srovnat je.

V závěrečné zprávě z června 2005 komise spočítala, že se současný systém se nedá udržet, protože za pár let Česko neúnosně zadluží.
Materiál reformy je dostupný na adrese www.reformaduchodu.cz

Od poloviny 90. let se totiž dokázalo nashromáždit pouhých 20 miliard korun, což je v porovnání s 30 miliardami, které se každý měsíc na důchodech vyplatí, zanedbatelná částka.

Trend navíc směřuje k tomu, že důchody se nebudou moc lišit v závislosti na tom, kolik kdo do systému zaplatí. Dá se očekávat, že se řadě poplatníků nebude vysoká solidarita líbit a budou státu posílat jen zákonné minimum. Jinými slovy, kdo bude moci, zvolí švarcsystém. To příjmy z pojistného dál oslabí.

Jak z toho ven? Kouzelná formulka politiků zní „důchodová reforma“. Varianty existují na papíře, ale na jejím provedení se parlamentní strany zatím nedokázaly shodnout.

„Když politici mluví o tzv. důchodové reformě, vyvolávají očekávání, že důchody budou vyšší. Je to hloupost, na to už nikdy nebudou peníze,“ upozorňuje Vladimír Bezděk, někdejší šéf komise.

Do důchodu v sedmdesáti

Je jasné, že pokud nechceme na sociálním pojištění platit víc než dnešních 28 procent z hrubé mzdy, budou se muset zásadně změnit dvě věci: Do důchodu se půjde později a penze budou v poměru k platu nižší. Pro větší příjmovou spravedlnost a rozšíření zdrojů financování by měli zájemci mít možnost ukládat si část pojistného na vlastní riziko do penzijních fondů. Takzvaný opt-out (vyvedení peněz, pozn. red.) ještě stihla vypracovat Topolánkova vláda.

Politikům je jasné, že takové zásadní změny budou bolet a nebudou populární. Přesměrování pojistného do soukromých fondů je navíc opředeno předsudkem, že se tam peníze „zašantročí“. Otazník visí také nad rezervou, ze které by se přechod z průběžného systému do kombinovaného financoval. Bylo by na to třeba asi dvou bilionů korun, tedy zhruba dva státní rozpočty.

„Obávám se, že skutečná reforma bude stejně jako dosud odkládána. A to až do okamžiku, kdy se deficity důchodového systému stanou neúnosné,“ říká někdejší člen Bezděkovy komise Aleš Krejdl.

V důchodovém systému se nicméně pořád něco děje. Češi stárnou a na stále početnější generaci důchodců nebude mít kdo vydělávat. Nenápadné „vylepšení“ parametrů je dnes pro udržení chodu celého systému zásadní. „Změny se dělají postupně tak, aby se to ufinancovalo,“ připouští Král.

Reformy budou bolet

Nejvýznamnějším nástrojem, bez kterého by dnešní systém už dávno zkolaboval, i nadále zůstává posun hranice pro odchod do důchodu.

„Je nezbytné pokračovat ve zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. Důležitá je motivace starších osob k setrvání na trhu práce,“ doporučují v závěrečné zprávě experti Bezděkovy komise.

Nástroj se v Česku použil zatím třikrát, naposledy loni. Pro ročníky narozené po roce 1968 nyní platí, že do důchodu půjdou nejdříve v pětašedesáti (platí pro muže a bezdětné ženy).

Další změny nastupují od Nového roku. Do nároku na důchod se nebude započítávat doba studia (roky studia od 2010). Čtyři roky na střední škole, které si dotyčný nebude moci započítat, tak mohou znamenat třeba o desetinu nižší důchod oproti výpočtu podle současných pravidel. Ušetří se také na invalidních důchodech – podle nových lékařských poznatků se zavádějí přísnější pravidla pro nově uznávanou invaliditu.

Také doba, po kterou musí občan platit pojistné, aby dosáhl na důchod, se začne postupně prodlužovat. Do roku 2018 se zvedne z dnešních minimálně 25 na 35 započitatelných let. Stát těmito změnami lidi přiměje, aby pracovali déle a do systému tak více odvedli.

Mohou vůbec dnešní třicátníci a čtyřicátníci něco dělat, aby nesplakali nad penzí? Především by na ni neměli spoléhat. „A připravit se na to, aby byli schopni pracovat déle, udržovat se konkurenceschopní,“ konstatuje Jan Škorpík, člen někdejší Bezděkovy komise. „A šetřit si stranou sami,“ dodává Bezděk.

Čtěte v pondělní MF DNES

Více o budoucnosti důchodů v Česku čtěte v pondělním vydání MF DNES.

.

Spoléháte na to, že se o vás ve stáří postará stát?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 14. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

Trump hrozí Číně cly 50 procent. EU chce prodat energie, vadí mu, že málo nakupuje

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump. USA s Čínou přeruší rozhovory...

Poker velmocí. Čína zvýšila odvetné clo na zboží z USA ze 34 na 84 procent

Čína od čtvrtka zvýší odvetné clo na dovoz ze Spojených států ze 34 na 84 procent. Oznámilo to ve středu čínské ministerstvo financí. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který...

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

Žádná cla platit nebudeme, říká šéf aerolinek. Díly zůstávají ve skladech

V přístavech, vagonech i skladech jsou v posledních dnech uvězněné nové automobily, nejrůznější průmyslové komponenty anebo spotřební zboží. Důvodem je nepředvídatelná celní politika amerického...

11. dubna 2025

Tchaj-wan obvinil kapitána čínské lodi z poškození podmořských kabelů

Státní žalobci z Tchaj-wanu v pátek obvinili kapitána čínské lodi z úmyslného poškození podmořských kabelů, k němuž došlo v únoru tohoto roku. Je to vůbec první obvinění tohoto druhu ve chvíli, kdy...

11. dubna 2025  15:04

Otevírací doba během Velikonoc: v Česku je zavřeno jeden den, u sousedů dva i tři

Kdy budou mít obchody o Velikonocích otevřeno a kde si nenakoupíte? Záleží na velikosti obchodu.

11. dubna 2025  14:14

Spalovna odpadů v Opatovicích má zelenou, elektrárna získala stavební povolení

Elektrárny Opatovice udělaly významný krok ke stavbě velké spalovny komunálních odpadů, která by po Praze a Brně měla být třetí největší spalovnou v zemi. Dopravní a energetický stavební úřad vydal...

11. dubna 2025  13:10,  aktualizováno  13:16

Prada rozšiřuje portfolio luxusu. Kupuje značku Versace

Italský módní dům Prada odkoupí značku Versace za 1,38 miliardy dolarů, tedy 31,1 miliardy korun. Oznámila to americká společnost Capri Holdings, která Versace doposud vlastnila. Dohoda spojí dva...

11. dubna 2025

Čína opět přihazuje. Odvetná cla na dovoz z USA zvedla na 125 procent

Celní přestřelka mezi Spojenými státy a Čínou postoupila do dalšího kola. Asijská velmoc od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, oznámilo čínské ministerstvo financí. Je...

11. dubna 2025  11:15

Brusel chce omezit vývoz drůbeže z Polska. Razantní zdražení hrozí i v Česku

Evropská komise plánuje omezit či přímo zakázat vývoz drůbeže z Polska. Důvodem je snaha o omezení šíření ptačí chřipky, která se jenom v tomto státu objevila od začátku roku na 75 různých místech....

11. dubna 2025  10:58

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Solární hráč v nesnázích. Solek Czech Services je v úpadku, dluží šest miliard

Firma Solek Czech Services, která se zabývá výstavbou solárních elektráren v Česku i zahraničí, je v úpadku. Ve čtvrtek o tom rozhodl Městský soud v Praze, který zároveň povolil reorganizaci, napsaly...

11. dubna 2025  10:24

Zlato je na historickém maximu. Způsobuje to slabý dolar i chystaná cla

Cena zlata vzrostla na nové historické maximum, když překročila hranici 3 200 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), což odpovídá přibližně 71 140 korunám. Nárůst je způsoben oslabením...

11. dubna 2025  9:31