Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační snímek)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Hušákův spojenec E-Invest navrhuje odvolat správce Sazky

  • 1
Společnost E-Invest, která usiluje o získání Sazky, navrhla zprostit insolvenčního správce loterijní společnosti funkce. Firma patří Martinu Ulčákovi, který je blízkým přítelem šéfa Sazky Aleše Hušáka. E-Invest poukazuje na to, že správce Josef Cupka má vazby na společnost KKCG, která chce sázkařskou firmu získat.

Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku.

E-Invest uvedl, že Cupka v minulosti působil jako správce konkurzní podstaty podnikatele Václava Fischera, v němž největšími věřiteli byly osoby ze skupiny KKCG. Na to samé upozorňovala v minulosti už Sazka a žádala, aby soud Cupku z tohoto důvodu odvolal. Soud jí ale nevyhověl.

Další vazba mezi Cupkou a Komárkem je podle E-Investu údajně zprostředkována přes společnost PGB Invest, v jejíž dozorčí radě seděl Karel Komárek (majitel KKCG) a Cupka byl advokátem jednatele této společnosti.

E-Invest rovněž tvrdí, že Cupka nabyl nemovitosti od společnosti Betafin, jejíž konkurzní podstatu spravoval Pavel Večeřa, se kterým Cupka spolupracoval v několika případech. Podle Ulčákovy firmy tato spolupráce nastiňuje pochybnosti o tom, zda Cupka dokáže nezávisle spravovat majetek a neupřednostňuje některé věřitele.

Cupka: Není to nic důležitého

Cupka nařčení z podjatosti odmítá. "Jsou to nesmysly," řekl iDNES.cz Cupka.

Od společnosti Benefit prý sice koupil několik pozemků, ne však pro sebe, ale pro svého klienta. "Pozemky byly koupeny po řádném výběrovém řízení se souhlasem soudu i věřitelského výboru," uvedl v prohlášení Cupka.Odmítá také napojení na Komárkův holding KKCG přes společnost PGB Invest.

E-Invest si však trvá na svém a žádá o zbavení Cupky funkce předběžného správce. Poukazuje na insolvenční zákon, podle kterého není pro vyloučení správce nutné podjatost dokázat, ale stačí, aby se o ní vzhledem k okolnostem dalo pochybovat.

Cupka ale namítá, že pokud by se k propojení na určité osoby používaly takto široké a nic nedokazující vazby, tak by nikdo správce dělat nemohl. "Představte si příklad, že VZP dá dlužníka do konkurzu. U této pojišťovny je pojištěna většina lidí, kdo pak bude moci správce dělat," odráží fakta E-Investu Cupka.

Podobnou logikou argumentuje i KKCG. "Detektivní kancelář, kterou si Hušák a jeho spojenci najali, si nezaslouží ani korunu odměny za odvedenou práci. Takové nesmysly jsme již dlouho nečetli. Logikou věci pánové ještě opomněli, jako důkaz podjatosti správce, uvést, že má třeba auto pojištěné u České pojišťovny, která patří do skupiny PPF, nebo používá mobilní telefon u společnosti Telefónica O2, která je také jedním z věřitelů. A nemá dokonce bankovní účet u České spořitelny?“ ptá se mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Sazka může opět nakládat s majetekem

Vrchní soud v Praze v pátek zrušil opatření městského soudu, podle něhož loterijní společnost Sazka mohla nakládat s majetkem nad půl milionu korun jen se souhlasem nuceného správce. Městský soud rozhodl o opatření 9. března na žádost tehdy předběžného insolvenčního správce Cupky, kterému se nelíbilo, že představenstvo Sazky předtím schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest.

Na základě první smlouvy měla údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který měl být zajištěn majetkem Sazky. Druhá smlouva měla zřídit nový orgán, takzvaný řídící výbor, který by měl udílet pokyny představenstvu Sazky. Kdyby je neprovedlo, platila by Sazka E-Investu a Pentě sankce.